| cosmo123 a întrebat:

Salutari tuturor.
la cat timp apar primele semne de sarcina? si cand implantarea s-a facut, iar ovulul incepe sa se dezvolte incepi sa simti ceva? sa ai un sentiment aparte?

Răspuns Câştigător
| Keith a răspuns:

Depinde de organismul femeii. Unele femei au primele semne de sarcina dupa 2-3 saptamani de la conceptie, pe cand altele nu au deloc pe toata durata sarcinii.In legatura cu ovulul,la unele femei cand se implanteaza ovulul au o usoara sangerare care poate fi confundata cu menstruatia,si nu isi dau seama pe moment,dar odata cu trecerea timpului,apar schimbari ale corpului,de ex sani mariti si durerosi la atingere, linia de sub ombilic se inchide la culoare, si dupa aceste schimbari ale corpuri femeia simte ca a ramas insarcinata, sunt mai multe simptome ale sarcinii dar nu le mai detaliai, te poti informa pe internet de aceste simptome.In legatura cu sentimentul aparte, femeia care isi doreste un copil si il are, este cea mai fericita femeie, mai ales cand dupa primele 4 luni de sarcina fatul deja se misca la mamica in burta, intr-un cuvant este o binecuvantare.Bafta!

3 răspunsuri:
| OnuOnulică a răspuns:

ăaa cred ca ai atunci cand ovalul se dezvoltă.

| Alcyon a răspuns:

Depinde. Unele se simt foarte rau inca din primele saptamani. Altele isi dau seama ca-s insarcinate, abia dupa 2-3 luni.

| pietrean a răspuns:

Asa cum nici-o femeie nu seamana cu alta, asa si fiecare organism, raspunde diferit la semnele de sarcina. Unele nu au greturi, pofte, tot timpul sarcinei, altele la 2-8 saptamani, vomita cateva luni in sir,nu suporta diferite mirosuri,vor sa manance anumite produse,etc.
Semnele sarcinii,ar fi in general,starea de voma dimineata,intarirea sanilor,irascitabilitate,somn.
Banuiesc(eu am ramas insarcinata in conditii normale),ca si la sarcina prin inseminare artificiala(cred ca la asta te referi,cand spui "implantare") si la sarcina prin fecundare normala,fizic poti sa simti ce ti-am enumerat mai sus,iar psihic,difera:cine isi doreste sarcina, este fericit, bucuros, iar cele care din necunoastere au ramas insarcinate, cauta fel de fel de raspunsuri.