| OvidiuNumeDeTractorBack a întrebat:

Scuzati categoria...am un prieten in clasa a VI-a si a cam uitat care-i treaba cu intersectie; incluziune; ect nici eu nu le mai tin minte bine deci sa imi dati definitii pentru toate... funda si urgent!

Răspuns Câştigător
| Ionela78 a răspuns:

Intersectie:prin intersectia a doua multimi intelegem totalitatea elementelor comune. daca cele doua multimi nu au elemente comune atunci intersectia lor va fi multime avida si ele se vor numi multimi dizjuncte.

reuniunea:prin reuniunea a doua multimi intelegem totalitatea elementelor celor doua multimi scrise o singura data;

diferenta(/)diferenta a doua multimi inseamna totalitatea elementelor care se gasesc in prima multime si nu se gaesc in a doua.
Exemplu:A={3, 4,5, 6,7,}
B={5,6,8}
A/B={3,4,7}
B/A={8}
fundita? si da inca se da si intr-a sasea ca sa stii!

1 răspuns:
| AbysWallker a răspuns:

Deci in a VI nu se da asa ceva adica incluziune sau nu se dadea cand eram eu mic