| alexina1999 a întrebat:

prin folosirea unor "jucarii" sexuale se pot transmite vreun specific fel de boli? Sau o infectie, mancarime etc? In conditiile in care nu sunt folosite si de altii

3 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

In cazul in care autosatisfacerea se realizeaza cu ajutorul unor jucarii sexuale care sunt folosite fara a fi permanent curatate si igienizate in mod corespunzator se pot introduce in vagin in mod involuntar bacterii sau microbi care pot provoca vaginite sau anexita (boala inflamatorie pelviana). In concluzie poate sa apara o infectie bacteriala vaginala prin folosirea vibratorului sau a dildoului daca aceste nu sunt bine curatate dupa fiecare utilizare, sau sunt folosite concomitent/in acelasi timp prima data in anus si pe urma fara a fi bine spalat sa fie folosit si in vagin. Jucariile erotice dupa folosirea lor, inainte de a fi puse la pastrare, intotdeauna in mod obligatoriu trebuie spalate cu apa calduta si sapun antibacterian sau folosind solutii si sapun dezinfectant special. Multa sanatate!

| Cris5tcjjh a răspuns:

Da e posibil. Pentrucă celelalte persoane care se folosesc pot sa aiba o infecție sau o boala. Si respectiv se transmite prin jucărie...

| alexina1999 explică (pentru Cris5tcjjh):

Mersi de raspuns dar eu ma refeream fara sa fie folosite de alte persoane, adica sa fie folosite de o singura persoana happy