| EdiShadow a întrebat:

SFARCURILE! Salut, sunt baiat am 18 ani. Tin sa spun ca de 2 luni ma dor sfarcurile si nu stiu de ce, mai noi saptamana asta mi-au aparut niste " ousoare " in interior si ma dor la atingere si mi s-au umflat destul de mult.

Dau cu presupu' dar nu cred, am un aparat la sala, care pun pieptul pe el si trag cu bratele( exercitiu' pentru biceps) si depune foarte multa sfarcuri pe piept, acesta o fi motivul?

Nu am luat, proteine, steroizi si alte caca*uri.
SCUZA-TI TEMA!
MULTUMESC!

7 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

Transformarile hormonale care au loc in organism, pot duce uneori la aparitia de ginecomastie, cand se observa o usoara dezvoltare a sanilor.
De obicei, trece de la sine intr-o perioada de cel mult 18 luni cu o dieta hipocalorica.
Ginecomastia nu inseamna ca iti vor creste sanii, de fapt, ajuta mai mult la formarea viitorilor pectorali.
Dar, pentru ca in general aceasta dereglare hormonala apare la pubertate pana la 17 ani, cel tarziu,(sau dupa 40 de ani, cand nu se mai resoarbe de la sine) ar fi bine sa faci o vizita la medicul endocrinolog.

| missandrab a răspuns:

E posibil sa ai o dereglare hormonala, daca zici ca n-ai luat steroizi, care sunt facuti cu hormoni. ai luat alt fel de pastile-medicamente?

| EdiShadow explică (pentru missandrab):

Ti-am zis ca nu am luat absolut nimic!

| Cosmin86 a răspuns (pentru EdiShadow):

Proteine ai luat SIGUR. Sau habar nu ai ce sunt proteinele?

| EdiShadow explică (pentru Cosmin86):

Fac sala de 7 luni si stiu destule, m-am documentat. Am luat proteine, dar din alimentatie, nu prafuri si alte prostii...

| Cosmin86 a răspuns (pentru EdiShadow):

Atunci invata sa te exprimi, fa diferenta intre "proteine" si "suplimente cu proteine"

prafuri = suplimente cu proteine, nu "proteine".

Si ca fapt divers, si prafurile sunt tot din mancare facute (lapte, zer, albus de ou, soia, etc. ).

prafuri cu proteine = mancare concentrata, atat si nimic mai mult.

Si pentru intrebarea ta, du-te la un medic, nu are cum sa-ti dea cineva de pe TPU un sfat ( mai ales ca nici macar nu te vede ).

| Cosmin86 a răspuns (pentru EdiShadow):

Inca ceva.

dupa 7 luni de sala nu stii APROAPE NIMIC, esti incepator.

Eu am 5 ani de sala si tot nu consider ca stiu suficient.

Poti sa spui ca "stiu destule" dupa 10-12 ani de sala.