| anonim_4396 a întrebat:

Stiu ca e o intrebare ciudata, dar chiar ma omoara curiozitatea.
Am un prieten foarte bun, de vreo 8 ani, ne stim din clasele mici. Acum avem 21 de ani.
Demult vorbim despre cum ar fi sa fim prieteni cu beneficii.
Tot timpul am avut o atractie unul pentru celalalt.
Nu cred ca ar vrea o relatie si parca nici eu nu as vrea lucrul asta, insa am facut-o doar cu un singur baiat, deci n-am mai trecut prin asta si mi-e frica de un singur lucru: ca ma voi indragosti de el.
Mi-e si teama oarecum de un al doilea baiat in viata mea.
Il stiu de foarte mult timp, stiu ce fel de baiat e si mi-e frica de chestia asta, mai ales ca pun suflet repede in orice fac.
Sfaturi, pareri, cazuri asemanatoare. Multumesc anticipat!

5 răspunsuri:
| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Planificati nunta intre voi si gata

| SpitalulDeGlumeti a răspuns:

"Tot timpul am avut o atractie unul pentru celalalt."
Asta nu iti spune nimic?

| CristinaMihaela91 a răspuns:

Trebuie sa te gandesti daca se merita sa faci asta.Ai putea sa strici prietenia dintre voi si tu sau el sa va indragostiti.
Din experienta iti spun ca nu prea merge.In cele din urma va veti gasi pe cineva, nu neaparat simultan si nu ii vei putea sa ii impartasesti ce simti ce faci pentru ca situatia va deveni awkard.
Acum tu ce vrei mai mult? Sa ai langa tine prietenul cel mai bun sau sa faci sex?

| tzutzy16 a răspuns:

Sfatul meu este DA, pentru o relatie
NU pentru one night stand!

Vara aceasta am trecut prin situatia asta! Fiind plecat in practica de la facultate, proaspat(3luni) iesit dintr-o relatie de 3 ani! Am incercat sa ma distrez cat mai mult!
Am avut de ales intre 2cele mai bune prietene (ambele din an cu mine),
1)- cu care ma intelegeam foarte bine
2) - fata de care aveam o atractie reciproca inca din anul 1

Povestea este complicata! M-am culcat cu fata nr 1) si nu am simtit nimic pentru ca nu aveam atractie unul fata de celalalt! Am regretat lucrul asta! Pentru ca acum formez un cuplu cu fata nr 2) si sunt cel mai fericit din lume!
Cazul in mare parte este asemanator! Toti avem 21 de ani! Atat tu cat si fata nr 1 si fata nr 2, ati facut-o cu un singur baiat! (Bine, pana asta vara)

Ceea ce conteaza este sa stii ce iti doresti! Daca in momentul de fata vrei doar sex, iti spun sa NU! Daca doresti o relatie serioasa in care sa fi fericita iti sugerez sa DA!

| FataCareRadeDinOrice a răspuns (pentru tzutzy16):

Nu depinde de mine. el nu ar vrea o relatie serioasa, pentru ca a tinut foarte mult sau inca mai tine la fosta prietena [cu care a fost 3 ani si ceva] si nu prea am un cuvant de zis in toata chestia asta. intrebarea mea era daca se merita sa fac lucrul asta si cum as putea sa nu ma indragostesc, in caz ca se va intampla, pentru ca nu sunt hotarata.