| FataCareRadeDinOrice a întrebat:

Stiu ca e o intrebare ciudata, dar chiar ma omoara curiozitatea.
Am un prieten foarte bun, de vreo 8 ani, ne stim din clasele mici. Acum avem 21 de ani.
Demult vorbim despre cum ar fi sa fim prieteni cu beneficii.
Tot timpul am avut o atractie unul pentru celalalt.
Nu ar vrea o relatie pentru ca mai tot timpul imi cere pareri si sfaturi despre diferite fete pe care si le-ar dori in pat sau ca prietene, de ce nu. Nu ii e rusine cu mine sau ceva, dar pur si simplu nu vrea o relatie cu mine, chiar daca ma place, in mai multe moduri, ca sa zic asa. Parca nici eu nu as vrea relatie, insa am facut-o doar cu un singur baiat, deci n-am mai trecut prin asta si mi-e frica de un singur lucru: ca ma voi indragosti de el si nu vreau sa sufar.
Mi-e si teama oarecum de un al doilea baiat in viata mea.
Il stiu de foarte mult timp, stiu ce fel de baiat e si mi-e frica de chestia asta, mai ales ca pun suflet repede in orice fac.
Sfaturi, pareri, cazuri asemanatoare. Multumesc anticipat!

3 răspunsuri:
| irina20 a răspuns:

Eu sunt intr-o relatie de 7 ani cu cel care mi-a fost(si inca este)cel mai bun prieten.Am riscat si pana acul am iesit in avantaj. Daca voi va placeti asa faceti-o, fara frica. Daca merge bine, daca nu putei reveni la ceea ce ati avut.Dar daca e doar atractie sexuala, mai bine nu. Unul din voi v-a pune mai mult suflet si intr-un final v-a suferi.

| lo a răspuns:

Cred ca tu deja sti raspunsul:"Il stiu de foarte mult timp, stiu ce fel de baiat e si mi-e frica de chestia asta, mai ales ca pun suflet repede in orice fac."
Un sticati ceea ce aveti, atat el cat si tu puteti sa va gasiti usor parteneri pentru relatiile efemere sentimentale sau intime.In schimb, o prietenie adevarata are nevoie de mult timp sa se consolideze, ceea ce la voi s-a intamplat. Aveti o prietenie frumoasa, stransa cu siguranta va dura multi ani.Treceti peste aceasta tensiune sexuala; gandeste-te la consecinte, crezi ca puteti sa va comportati ca si cum nimic un s-ar fi intamplat sau sa va priviti in ochi si sa va simtiti ca acum, sa faceti ce faceti acum_? Conservati ce aveti, prieteniile adevarate sunt rare, nu merita distruse pentru 5 minute de placere.
Succes.

| Danysan a răspuns:

Uite cum stat de fapt situatia!-Se spune ca cele mai bune relatii se sudeaza intre fosti buni prietenii-practic multi recomanda sa ai o relatie cu cea mai buna prietena/n deoarece il cunosti de o groaza de ani.Acum apar si alte lucruri nasoale :daca o sa va certati si o sa va despartiti nu o sa mai fie ca inainte dar daca tu crezi ca se merita de ce nu incerci? Daca el e baiatu pe care tu il vrei alaturi de tine faptul ca ai cunosti toate tampeniile poate fi un avantaj -nu are cu ce sa te surprinda! Oricum nu va accepta el sa aiba o relatie cu tine daca stie ca nu e in stare -deoarece esti ceam mai buna prietena a lui si nu va risca sa te piarda doar pentru o partida de sex. Daca va accepta sa fie cu tine -stai linistita ca se va schimba deoarece stie ca il cunosti si nu are cum sa te duca de nas! Practic mie ca baiat daca cea mai buna prietena mi-ar spune asta si as sti ca nu sunt pregatit sa am o relatie cu ea sau ca imi place sa schimb fetele ca pe ciorapi -nu as accepta -deoarece mi-ar fi runsine sa o insel si sa imi bat joc de ia.Cum as putea sa o mai privesc in ochi dupa aia.M-as simti ca o zdreanta.Dar daca as vrea sa fiu alaturi de ea si as considera ca merita totu probabil ca as accepta fara regrete si fara sa mai imi pese de aventuri! Cam asa se vad lucrurile din perspectiva baietilor vizavi de cele mai bune prietene ale lor happy!