| anonim_4396 a întrebat:

Sunt cu prietenul meu de 10 luni, ne iubim foarte mult, insa el e o persoana destul de geloasa si posesiva. Implinim un an imediat si ma gandeam ca poate ar fi momentul sa ne incepem vietiile sexuale. aici apar cateva probleme: nu ma simt foarte pregatita si mi-e rusine sa-l mai tin asa, amandoi avem aproape 17 ani, dar eu ma simt bine virgina fiind, insa incerc sa-l inteleg si pe el ca ii este jena cu virginitatea lui. nu stiu ce sa fac, il iubesc foarte mult si stiu ca multi zic ca daca te iubeste, te asteapta, ei bine el ma asteapta de aproape un an si mi-a demonstrat de nenumarate ori ca ma iubeste cu adevarat. inca o problema ar fi ca amandoi suntem neexperimentati si am auzit ca prima oara te doare groaznic daca tipul e virgin, neexeperimentat. mi-e frica si de prejudecati din partea lui si chiar si din partea constiintei mele, sa nu imi para rau ca m-am grabit, vi se pare prea repede la 17 ani? sunt mai conservatoare de felul meu, poate de aia nu ma avant in pat cu prea multa tragere de inima la varsta asta. sunt mai de moda veche si am impresia ca nu sunt compatibila cu societatea de azi, ceea ce e un lucru destul de rau...va rog sfatuiti-ma si ganditi-va la cea mai buna varianta. fundita. mersi.

Răspuns Câştigător
| DakotaRoyse a răspuns:

Să nu fii compatibil cu societatea de azi e un lucru bun.
Sincer, dacă nu te simţi ok cu asta, mai aşteaptă. El n-ar trebui să se simtă jenat de virginitatea lui, că doar nu umblă cu o pancartă pe stradă pe care scrie mare şi răspicat "sunt virgin". 17 ani nu e cine ştie ce vârstă, mai puteţi aştepta :) Mai ales tu, mai ales dacă nu te simţi bine cu ideea.
Vorbeşte cu el şi spune-i că vrei, dar nu acum. Informaţi-vă amândoi pe internet, sunt zeci şi sute de articole pentru "neexperimentaţi" care o să vă ajute ENORM, crede-mă.
Poţi începe cu site-ul ăsta, de exemplu http://www.seximus.ro/
Şi nu, nu-ţi fie ruşine să vorbeşti cu lumea despre asta, să întrebi prietenii apropiaţi sau colegele cu care te înţelegi bine, şi cu atât mai mult, trebuie să îţi cunoşti corpul şi corpul partenerului tău.
Şi niciodată să nu porneşti cu ideea că "o să doară". N-o să doară nimic dacă aveţi grijă, lucrurile o să decurgă normal şi firesc, pentru că actul sexual e un act firesc.
Da, şi încă o chestie. Dacă îi spui sex, înseamnă că nu-l iubeşti. Şi a face dragoste, e ceva diferit, care implică mult timp, răbdare şi sentimente profunde, pentru că, până la urmă, e vorba de cel mai înalt nivel de exprimare al sentimentelor.
Încă după 10 luni... meh, e bine, vă felicit, că nu mulţi reuşesc să aibă performanţa asta :) Dar, mai aşteaptă. Mai aşteaptă. Poţi lua vârsta de 18 ani ca reper (asta în cazul în care părinţii nu sunt de acord sau ceva, să nu existe nicio chestie cu care ar putea să vă ameninţe, de exemplu).
Linişteşte-l că tu vei rămâne a lui, dar să mai aibă puţină răbdare. Oricum, conceptul ăsta de virginitate e ceva personal, nu e treaba nimănui să ştie dacă încă e virgin sau nu e. La fel şi în cazul tău. O faceţi când amândoi sunteţi absolut siguri că vreţi şi că ştiţi ce faceţi, că sunteţi informaţi. Să nu cumva să uitaţi de protecţie :)

| anonim_4396 explică (pentru DakotaRoyse):

Daca acest concept de virginitate este ceva personal de ce te bagi in viata ei?

| DakotaRoyse a răspuns (pentru anonim_4396):

"...va rog sfatuiti-ma si ganditi-va la cea mai buna varianta"
Ai citit întrebarea până la capăt? Atunci ai citit şi asta happy
Eu i-am spus ce am ştiut, din punctul meu de vedere cum ar fi mai bine, ea poate să facă ce doreşte happy
Ideea că virginitatea este ceva personal am spus-o referindu-mă la faptul că altora nu ar trebui să le pese dacă unii sau sau nu virgini (la o anumită vârstă), şi în consecinţă, dacă le pasă şi se bagă în viaţa ei/lui, să nu îi pese, pentru că nu trebuie să raporteze nimic nimănui happy

7 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Fetele din gasca au/au avut, un singur tel: sa devina femei. Apoi, se ocupa de colectie. Mare realizare! Vrei sa faci parte din gasca? Traim in era sexului si a mediocritati!

| h3r a răspuns:

"...ceea ce e un lucru destul de bun".
Esti diferita, speciala. Bravo tie.
Daca spui ca te iubeste, n-o sa-si piarda virginitatea cu alta, ci in rand cu tine.
Tu nu te simti pregatita, asa ca te sfatuiesc sa nu te sacrifici tu pentru ceva care s-ar putea sa-ti para rau mai tarziu.
Mai asteapta, nu pierzi nimic.

Take care.

| BulinaVerde a răspuns (pentru h3r):

Nu ar trebui sa fiu intelegatoare cu faptul ca ii e rusine ca e virgin? Sau el ar trebui sa fie intelegator ca eu ma simt bine asa? incerc cumva sa ma conving ca e ok, ca e un lucru bun si asa, dar parca ceva din mine nu vrea... poate ai dreptate, nu merita sacrificiul, suntem la inceputul vietii...nu stiu, sunt in dilema, am o problemalaughing (nu ascult genul asta de muzica oh go on)

| HappyGrumpy a răspuns (pentru BulinaVerde):

Nu pari prea indragostita si atasata de el, ai supus ca trebui sa va incepeti vietile sexuale, deci sunteti separati, si lucrul asta nu trebuie planificat, nu e o nunta, sa ii anuntati pe toti de eveniment, va fi atunci cand veti simtii amn2 ca sunteti pegatiti, si doare doar daca el e disperat si n-are grija de tine. nu stiu daca chiar stiti ce inseamna iubirea inca, asa ca poate nu e el cel potrivit, o sa se schimbe multe in anul urmator, terminati liceul si se deschid alte orizonturi.

| Empathizer a răspuns:

Nu-ti incepe viata sexuala doar ca sa bifezi si acest aspect. Asteapta pana cand vei dori cu ardoare sa faci asta. Nu te crampona de varsta, nici nu te compara cu colegele. Fiecare are viata ei, nu sunteti o turma de mioare care o urmeaza pe cea cu talanga la gat.