Întrebare recomandată | Lauratudor2323 a întrebat:

Am si eu o mare dilema. Am 22 de ani si am o relatie cu un baiat de aproape doi ani de zile.In primele luni, totul era foarte roz si credeam ca el e alesul si ca impreuna vom fi de neinvins. Simt si acum la fel, doar ca in ultima perioada lucrurile stau altfel din cateva puncte de vedere. Mai exact, este o fire foarte posesiva. Daca primesc un mesaj, crede ca ma cauta vreun baiat, daca ma suna cineva in timp ce vorbim noi la telefon, la fel, si cate si mai cate. Mai mult, daca as vrea sa ies in oras, la cumaraturi cu prietenele, se supara foarte tare pe mine si zice ca nu asa procedeaaza doi iubiti si ca el nu ar iesi fara mine nicaieri. I-am zis ca nu e normal lucrul asta, sa se comporte asa, mai ales ca nu am ce sa ii ascund. Problema e ca il iubesc si sincer m a facut sa cred ca nimeni in afara de el ca baiat nu ma iubeste si nu ma va iubi.
Voi cum vedeti problema asta? sad Ce ma sfatuiti? Multumesc...

Răspuns Câştigător
| MrSoapte a răspuns:

Ok...hai sa incerc si eu! In primul rand nu sunt de-acord cu finalul ala: "Problema e ca il iubesc si sincer m a facut sa cred ca nimeni in afara de el ca baiat nu ma iubeste si nu ma va iubi."! Ai face bine sa elimini aceasta fraza din creierul tau! De ce? Simplu! Ca vei considera ca numai la el poti avea parte de "dragoste"! Hai sa ne intelegem, e o mare diferenta intre "iubire" si "obsesie"! Fiecare vede "normalul" din pct lui de vedere! Daca tu preferi sa nu ai viata personala, prieteni, tabieturi, tabu-uri...etc, este alegerea ta! Sfatul meu: oricine are dreptul la fericire, asa ca alege-ti un partener care sa-ti respecte dorintele si, care sa te respecte! Mult succes!

21 răspunsuri:
| Bacemi a răspuns:

E un moment greu in care trebuie sa faci o alegere. Cel mai important in viata asta e sa stii sa fii fericit. Oricat de mult ai vrea sa faci fericit un alt om, daca fericirea lui nu inseamna si fericirea ta inseamna ca trebuie sa mergeti pe drumuri diferite.
Eu ti-as recomanda totusi sa ai ceva mai multa claritate cand iei o decizie.,, PSG'' pune accentul unde trebuie. Tipul asta nu se simte iubit. Vorbeste cu el, fara televizor aprins, fara alte preocupari, roaga-l sa fie atent la tine si intreaba-l daca el se simte iubit. Indiferent daca spune ca da sau nu, roaga-l sa iti spuna cand se simte el cel mai iubit de tine.
E posibil ca timpul petrecut impreuna cu tine sa fie modul in care el se simte iubit. E posibil sa nu fi avut timp de calitate petrecut impreuna in care sa vorbiti de voi, poate simte nevoia sa fie incurajat, poate apropierea fizica dintre voi lasa de dorit si asta il face sa se teama atat de mult ca vei face asta cu altcineva.
Daca pentru el iubirea inseamna mangaierile se poate simti amenintat pentru ca vei merge in alta parte.
Vezi ce iti spune si cauta sa ii arati ca tu chiar tii la el mult.
Apoi spune-i si tu ce te face sa te simti iubita. Spune-i ca te ranesc gesturile lui si ca vrei si tu sa ai timp doar cu fetele asa cum si el are poate doar cu baietii.
Important este ca in ziua in care vorbiti sincer si deschis, sa nu fie reprosuri. Vorbeste cu el pe un ton calm. Chiar daca el vorbeste rastit, tine-l de mana in acele momente. Are nevoie de tine.
Reactiile lui demonstreaza ca nu e cel mai rabdator om si probabil va fi greu sa faci din el sotul perfect. Reactile lui spun asta. Putea sa fie intristat in loc sa iti reproseze, doar sa te indeparteze si aveai o misiune mai usoara. Se prea poate ca el sa puna mandria lui inainte de binele tau si al relatiei. Dar e o alegere pe care tu o ai de facut.
Daca vezi ca tu incerci si iti pasa si el nu vrea rezolvarile pe care tu le propui, fericirea ta e importanta, draga mea si atunci trebuie sa ii spui ca ai incercat dar el te-a indepartat pentru ca nu vrea schimbarea in bine.
Si pleci. Ai dreptul sa fii fericita cu altcineva. Crede-ma ca exista cel putin zece persoane pe care deja le cunosti sau pe care inca nu le-ai cunoscut si tu alegi daca intr-o zi incepi sa mergi pe drumul iubirii impreuna cu una din ele. Primul pas in acest caz ar fi sa te desparti de el. Sunt baieti cu care poti ajunge sa ai o relatie frumoasa si la care sa ai mai putin de munca decat cu el. Dar tu esti cea care hotaraste.

| mona a răspuns:

E prea gelos si asta nu e bine, de aici pornesc certurile si in cel mai rau caz:despartirea[intreaba-l daca lui i-ar place sa fie controlat tot timpul]

| William a răspuns:

rolling on the floor Sa zici merci ca te iubeste, altfel nu ii pasa unde mergi, cine te suna si cand, cu cine mergi la cumparaturi etc.

| MihaelaDart a răspuns:

Din moment ce nu esti maritata cu el, a devenit prea gelos cu tine ceea ce nu merita sa-ti pierzi timpul cu el. Esti inca tanara si va veni soarele si pe strada ta. La cate discutii vei avea cu el, comportamentul va fi acelasi, de ce sa-ti timpul cu el cand nici el este un incapatanat si face pe posesivul cu tine. Te tine sub papuc, pe cand femeia trebuie sa invers cu barbatul! E greu cand iubesti, dar gandeste-te daca e sa-ti intemeiezi viata cu el, ce se va intampla atunci? Vei fi ca intr-o colivie!

| Ash17 a răspuns:

Daca tu consideri ca vrei sa continui relatia asta, singura solutie ar fi sa mai lasi de la tine. Dar mie una nu mi se pare corect ca un baiat sa se comporte asa. Pana la urma urmei, avem fiecare intimitatea noastra. Eu nu cred ca daca el ar vrea sa iasa la o bere cu prietenii lui tu i-ai spune "NU".
Discutati problema si vedeti impreuna ce e de facut, caci rezultatul va priveste pe amandoi.

| Woodenpints91 a răspuns:

Întrebare recomandată? Serios? straight face

| neutrino a răspuns:

Ai gresit baiatul. Tie nu-ti trebuie un stapan de la varsta aceasta.

| LolaLollita a răspuns:

Poate e prea radical raspunsul meu, dar: incheie relatia. Cum adicain afara de el nu te va iubi niciun alt baiat? Astea-s filme pe care ti le baga in minte pentru a te controla mai usor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Trebuie să vorbeşti foarte,foarte serios cu el. Când vă vedeţi,roagă-l să nu te întrerupă şi spune-i din nou şi din nou că îl iubeşti,că nu ai nevoie de altcineva,că mai vrei să ieşi şi tu cu prietenele pentru că aşa e normal. Spune-i că şi el poate face la fel, pentru că ai încredere în dânsul.
Ai nevoie de spaţiu şi trebuie să înţeleagă asta acum. Dacă ajungeţi să vă căsătoriţi şi el nu-ţi acordă o anumită libertate acum, după ce veţi fi soţ şi soţie, va fi şi mai posesiv.
Fă-l să înţeleagă asta, chiar dacă va fi greu!

Succes.

| pastru009 a răspuns:

Mi se pare ca nu mai are incredere in tine. Ceva s-a intamplat, de el si-a schimbat parerea despre relatia voastra.
Eu te-as sfatui sa ii zici verde-n fata ca tu nu il inseli(sau ce-o crede el) si ca chiar si o relatie de lunga durata necesita putin spatiu(ne te desparti de el, doar ii spui ca prea te enerveaza, cand trage concluzii pripite).
Noroc in relatie! Fundita?

| diavolitadulce a răspuns:

Pai inceraca sa ii explici calm. fa-l sa inteleaga. spune-i cat de deranjata te simti de lucrul asta si de faptul ca nu are incredere in tine

| JASMYNA88 a răspuns:

Un prieten gelos si posesiv am avut si eu. si stiu cat de frustrant si de aiurea te simti cand esti cu lumea si el te suna si tu trebuie sa raspunzi ca la politie. e groaznic. eu zic sa ii spui in felul urmator: ma iubesti? ma respecti? vrei sa mai fim impreuna? atunci trebuie sa inveti sa ai incredere in mine. crezi ca ssunt vre cu..va care daca iese din casa si-o tralala cu toata lumea? nu ma fa sa ma simt ca atare. eu am incredere in tine. si pune limite. fara controlat telefoane, fb si mai stiu eu ce. si intreaba-l.tu cand mergi cu baietii la bere sau fotbal sau ma rog, ti-ar placea sa stau caruta dupa tine? de ce esti asa gelos? cumva ma inseli tu? si da-i un ultimatum. ori ma accepti, ori cauta-ti pe alta in care ai incredere. suna dur stiu, dar cu astia altfel nu ai cum. bafta:*

| Lauratudor2323 explică (pentru JASMYNA88):

Pai el nu iese nicaieri...happy

| viorelmmv a răspuns:

Foarte aiurea, nu-i buna deloc gelozia asta mare poate duce la multe certuri si cel mai rau este ca tu vei avea cel mai mult de suferit emotional si doamne fereste fizicwinking

| Robertamirela23 a răspuns:

Prin asta am trecut si eu pana cand n-am mai rezistat si cand i-am spus ca nu vreau sa fiu cu el mi-a facut multe probleme, draga mea te sfatuiesc sa-l lasi pana nu e prea tarziu. Sper ca te-am ajutat!

| ralucutzica a răspuns:

Nu te lasa lasata de vant

| Angelaaa a răspuns:

Il locul tau l-as lasa. Daca de pe acum se comporta asa, mai incolo va fi si mai posesiv. ESti sigura ca vei putea tolera toate astea?

| Hygeia a răspuns:

Exista o vorba din popor : Gelozia e o "boala" grea ( de multe ori incurabila)
Tu esti foarte tanara si iti poti gasi usor pe altcineva.....sau daca tu te vezi toata viata dand raportul la fel cum o faci acum - ramai cu el!
Daca a fost asa de la bun inceput... dupa 2 ani de relatie ar fi trebuit sa vezi deja o schimbare in bine la el in ceea ce priveste acest aspect...

| Bebytsa93 a răspuns:

Nu are deloc incredere in tine. Eu cred ca ar fi imi bine sa iti cauti fericirea in alta parte.
Ti-o spun din propria mea experienta, am avut o relatie de 3 ani cu un baiat care se comporta cu mine fix la fel cum patesti tu acum si eram total nefericita si am simteam controlata non-stop. In final m-am despartit de el iar acum traiesc cu adevarat o poveste de dragoste cu un baiat deosebit.
Nu cred ca mai ai sanse sa-l faci sa inteleaga cum stau lucrurile si cum ar fi normal, incearca sa te indepartezi de el.

| Lauratudor2323 explică:

Completare: Am vorbit de foarte multe ori cu respectivul, si parca nu ma baga in seama. Uneori imi da impresia ca nu conteaza parerea mea, decat in momentul cand vrea el.
Mai mult, spune ca el nu iese nicaieri si nu sunt nevoita sa ies, chiar daca vreau, ca cica el prefera sa fim totdeauna doar noi. Offsad

| Lauratudor2323 explică:

Va multumesc tuturor