| anonim_4396 a întrebat:

Sunt cu prietenul meu de 2 ani si ceva si am decis sa facem pasul cel mare:sa facem dragoste.Mie imi e frica ca o sa ma doara si nici nu am experienta si nu stiu ce sa fac.Cum e prima data?

12 răspunsuri:
| MishikiCrisy a răspuns:

Nici eu nu stiu cum e prima data, dar pot sa-ti dau cateva sfaturi. Inainte sa intre trebui sa te excite, daca esti excitata vaginul se mareste si intra mai usor. Roaga-l sa intre incet si sa pastreze ritmul lent cat crezi tu ca e necesar sa te obisnuiesti cu senzatia. Si sper ca ai peste 17 ani. happy

| GoguSteriade a răspuns (pentru MishikiCrisy):

Tu la 14 ani stai sa dai sfaturi sexuale pe net cand nici nu stii ce se intampla acolo? La ce conteaza daca vaginul se dilata cand la intrare are himenul? Du-te si fa teme, nu face pe Bebe Mihaescu pe aici.

| MishikiCrisy a răspuns (pentru GoguSteriade):

Am zis ce imi amintesc eu din ce am citit, pe net sau din reviste.

| GoguSteriade a răspuns (pentru MishikiCrisy):

Sfat: nu iti mai face educatia sexuala din reviste, se scriu numai gunoaie acolo.

| MishikiCrisy a răspuns (pentru GoguSteriade):

Nu iau orice reviste cu tampenii.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Am "studiat" ÎNTÂI celelalte întrebări ale tale, pentru a vedea ce vârstă ai - deoarece NU ne spui vârsta ( aici ) şi eu NU dau "sfaturi" de acest gen "copiliţelor" de 12-13 anişori!

Apoi m-am mai liniştit, deoarece am constatat că ai împlinit DEJA 18 ani prin mai ( parcă ) - aşa că putem trece la "ceva" explicaţii!

Mai ales că faceţi dragoste pentru PRIMA dată, TREBUIE să aveţi la dispoziţie MULT timp ( 3-6 ore, deci să NU o faceţi pe "fugă" ) - pentru o reuşită de peste 80 % trebuie multă RĂBDARE!

De asemenea, este foarte important PRELUDIUL - adică perioada "dinaintea" actului sexual ( în sine ) - care TREBUIE să fie cât mai ÎNDELUNGAT, în care vă "pregătiţi" ( unul pe celălalt ) pentru actul sexual propriu-zis.

Acest PRELUDIU constă în mângâieri îndelungate în zonele erogene ( acolo unde vă excitaţi/vă place ), săruturi pasionale ( eventual sărut "francez" ), treptat vă dezbrăcaţi ( până rămâneţi goi ); după care treceţi la un alt stadiu şi vă "ocupaţi" fiecare de organul sexual al partenerului, puteţi încerca o combinaţie de sex oral + cunilingulus ( se linge cu limba organul sexual ) + anilingulus ( se linge cu limba zona anală ), se ling uşor ( sau se pot suge uşor ) sânii/svârcurile/gâtul partenerului ( partenerei ), EL poate suge uşor clitorisul partenerei, etc.

TOATE acestea trebuie făcute în SPECIAL de către el, pentru plăcerea şi excitaţia TA - deoarece dacă nu eşti destul de excitată, atunci vaginul tău nu va fi suficient de lubrefiat ( deci nu vei fi destul de "udă" la "piersicuţă" ) şi atunci penetrarea va fi MULT mai grea ( sau chiar imposibilă )!

Apoi, EL trebuie să fie cât mai delicat cu tine şi să continue preludiul până când VEDE efectiv că te-ai "udat" foarte tare şi ABIA după aceea să te pătrundă cu "fineţe" ( dar în acelaşi timp FERM, dintr-o singură încercare şi NU prea adânc, acum la început, ca să nu lovească "fundul" vaginului )!

De asemenea, dacă observă că nu te "uzi" suficient de mult pentru a te penetra cu uşurinţă ( după URMAREA paşilor enumeraţi mai sus ), se poate folosi o cremă/ulei lubrefiantă!

Mai mult, după penetrare, la primele 10-15 mişcări TREBUIE să fie foarte delicat şi să NU te pătrundă adânc ( deoarece mai durează "puţin" până cănd vaginul se lubrefiază COMPLET )!

Apoi, RECOMAND o igienă IMPECABILĂ ( atât înainte, cât şi după ) - şi, NEAPĂRAT folosirea PREZERVATIVULUI ( alunecarea va fi mai uşoară, eviţi riscul de sarcină şi diverse boli cu transmitere sexuală )!

Dar e foarte important să fiţi ATENŢI la modul de "manevrare" a prezervativului ( deschiderea lui şi "montarea", apoi e importantă mărimea, şi nu în ultimul rând "demontarea" acestuia ) - de asemenea, recomand VERIFICAREA prezervativului după FIECARE "partidă" ( să nu se fi rupt/tăiat ) - pentru mai multă siguranţă!

Dacă folosiţi prezervativ de fiecare dată şi la fiecare "număr/partidă" ( ATENŢIE la modul de manevrare/desfacere şi "montare/demontare" ) NU există risc de sarcină, DAR ( repet ) preferabil să-l verifici după partidă!

Şi chiar dacă se rupe, NU trebuie să disperi, deoarece este lubrefiat/tratat cu o substanţă spermicidă ( cu rol de distrugere a spermatozoizilor )!

Iar durerea de care zici că ţi-e frică este RELATIVĂ - existenţa/inexistenţa ei DIFERĂ de la fată la fată, şi DEPINDE foarte mult de "nivelul" tău de excitaţie ( şi de lubrefiere ), precum şi de "modul" în care te penetrează!

DACĂ urmaţi "paşii" descrişi mai sus, NU vei avea NICI o problemă şi NU vei simţi durere - poţi fi LINIŞTITĂ!

Sper că aceste explicaţii să te ajute; dacă mai ai alte nelămuriri, nu ezita să mă întrebi şi voi încerca să-ţi răspund cât mai OBIECTIV!

Dacă consideri că ai de întrebat ceva mai INTIM şi nu se poate posta pentru public, atunci poţi să-mi trimiţi mesaj PRIVAT ( din secţiunea Mesaje ) şi promit un răspuns cât mai COMPLET!

Pentru a primi răspuns la mesajul privat, verifică-ţi setările profilului - Intră în Meniu la "Editare profil" şi la rubrica "Vreau să primesc mesaje de la" SETEAZĂ : toţi membrii TPU, apoi dă-mi un mesaj privat!

| anonim_4396 explică (pentru bursuc001):

Ms.sfaturile sunt de folos.

| bursuc001 a răspuns (pentru anonim_4396):

Cu plăcere!

S-o "faceţi" cu multă răbdare şi suflet!

Toate cele bune!

| Brâncuşi a răspuns:

Pai nimeni nu se naste experimentat destept...trebuie sa te gandesti inainte de a o face si fiecare are stilul lui conteaza doar sa o satisfati si sa nu regretati...Succesbig grin

| ZakkyRock2 a răspuns (pentru Brâncuşi):

A zis ca are prieten nu prietena

| Brâncuşi a răspuns (pentru ZakkyRock2):

Pai da...am dat sfatul in generalwinkingDar ai dreptate am vorbit la masculin.

| LostInBubble a răspuns:

La fiecare persoana e diferit.