| justme22 a întrebat:

Sunt de aproape un an cu un baiat dar relatia noastra s-a racit foarte mult in ultima vreme din cauza unor lucruri marunte si a monotoniei... vreau sa va spun ca el tine foarte mult la mine dar eu mai sunt acum langa el doar din obisnuinta... in plus in ultima vreme fiecare a facut cam ce a vrut. Acum doua saptamani am fost plecata la munte fara el unde am cunoscut un alt baiat...si care mi-a "cam pus capac" deoarece ma gandesc tot la el chiar si atunci cand sunt cu actualul. Dupa ce am venit de la munte m-am certat cu baiatul cu care sunt si am vrut sa ne despartim... dar am facut greseala de a ma impaca cu el din mila si regret ca i-am dat din nou sperante si ca mi-a facut atatea promisiuni. Nu stiu cum sa fac sa ma despart de el cat mai usor, as vrea sa ma ajutati voi. In ce mod pot sa o fac. dati-mi voi un sfat.

19 răspunsuri:
cristacheceliute
| cristacheceliute a răspuns:

Explica-i ca nu meriti dragostea lui, ca tu ai fost cu el doar ca sa fii cu cineva, ca l-ai inselat pentru ca te consideri plictisita de relatia cu el si ca lovitura asta il va face un barbat mai puternic in fata urmatoarelor femei din viata lui. Si spune-i sincer ca face o greseala daca isi arata slabiciunile prea repede. Spune-i ca tu inca mai vrei sa experimentezi si isi va da seama in timp ca asta e si spre binele lui. Ca ar fi aiurea sa stai cu el din mila, pentru ca doi oameni care nu se iubesc dupa un an nu formeaza un cuplu si ca isi va gasi pe cineva pe sufletul lui intr-o zi. Cel mai bine ii explici intr-un e-mail totul si daca e cazul dai apoi si ochii cu el pentru o ultima intalnire pentru ca asa e normal dupa o relatie mai lunga de cateva saptamani. Dar cand va veti vedea ca sa incheiati socotelile sa stie clar cum sta treabawinking Bafta! Si cel putin nu il mai umili fiindu-ti mila de el, pentru ca la un moment dat vei sti si tu pe pielea ta cum s-a simtit.

nony
| nony a răspuns:

Relatia s-a racit din cauza ta, nu din cauza lui, ca din cate ai spus tu. el inca te iubete.Crezi ca exista vreo cale usoara sa iesi din asa ceva.
Nu exista, asa ca eu nu iti dau nici un sfat, pentru ca nu vreau la randul meu altcineva sa-i dea sfaturi prietenei mele cum sa scape ¨usor¨ de mine.Descurca-te!

| fabiola a răspuns:

Incearca sa discuti sincer cu el, intreaba-l ce simte el pentru tine si apoi ii spui ca simti ca aceste sentimente nu sunt reciproce.Il apreciezi mult si nu vrei ca mai tarziu sa sufere.Doare, dar mai tarziu va aprecia sinceritatea ta si modul de a nu-ti bate joc de sufletul lui!

| Silvia a răspuns:

Nu poti sa stai cu cineva daca nu simti nimic pentru elstraight face
Dar. daca tu stii ca o sa il doara. poate il poti face pe el sa se desparta de tine...thinking
Sau vorbest calm si frumos cu el si ii spui ca s`a sfarsit, se fini, finish...big grin

| Linda a răspuns:

Era bine daca te desparteai de actualul mai repede, nu cand ai intalnit pe altcineva. Dar daca esti hotarata sa te desparti, ii spui lucrul acesta urmatoarea data cand va intalniti. Draga X, m-am ganidit si am hotarat sa ma despart de tine. Numai bine.

| JackieSue a răspuns:

Urat din partea ta...de obicei un cuplu se desparte doar cand amandoi sunt siguri ca nu mai simt nimic unul pentru celalalt.
Baiatul asta te iubeste si tu visezi la altul...pai e frumos? Mai ales ca-i dai si sperante false.
Dar in fine...nu era ce vroiai sa auzi, tu vrei sa stii cum sa-i dai papucii.
Pai ca sa te desparti de el, fara sa-l ranesti trebuie sa-l faci sa nu te mai iubeasca.
1.Fii sclifosita si fitoasa, cauta sa ai tot timpul ceva de comentat in legatura cu lumea din jur, locurile in care mergeti, servirea…
2.Il saruti, apoi ii spui: "Ai nevoie rapid de putin balsam pentru buze. Uite, ia-l pe-al meu! Vrei si guma de mestecat?"
3.Mananca ca un porcusor de fata cu el si razi cu mancarea intre dinti big grin.
4.Atac la demnitate! De fata cu prietenii lui, da-i o caseta video si anunta-l ca i-ai inregistrat ultimele doua episoade din "Tanar si nelinistit", exact asa cum ti-a cerut.

Sper ca te-am ajutat.

| lacrimi a răspuns:

Auzi, nu-ti bate joc de sentimentele lui! Pe bune, acum, nu incepe ce stii ca nu poti sa duci la bun sfarsit!

| happy.....withoutyou a răspuns:

Cheama-l undeva in natura intr-o seara cind apune soarele, spune-i ca viata a fost foarte generoaasa cu tine de ti-a permis sa il cunosti pentru ca e un baiat deosebit, fantastic! Totusi inima ta este pentru altcineva, ca nu vrei sa il ranesti pentru ca tii la el! Apoi daruieste-i ceva foarte dragut si rommantic si spune-itongueentru ca acest"x"sa iti aminteasca intotdeauna de mine! Ii vei lua sperantele si Poate se va simti ranit si tradat, dar e singura cale sa va despartiti! sa imi scrii si mie un mesaj ce s-a intamplat! te pup si chiar sper ca va iesi tot ok!

| alinaandrei a răspuns:

Ceea ce ai facut u la munte e un lkucru urat. el nu merita sa i faci asta deoarece te iubeste si daca vrei sa fii cu alta persoana despartete de acutalu si dupa fa ce vrei cu viata ta. tentatia e mare la tine acum pentru ca u esti suparata, dar X-ulescu de la munte gandeste te daca e mai bun decat cel de acasa.monotonie exista in orice relatie(a ta nu va fi nici prima nici ultima). incearca in fiecare zi sa stai 5 minute cu tine sa vorbesti vezi ce probleme ai si incearca sa le rezolvi, ca sa dai vina pe cel de langa tine e cel mai usor). mai e o vorbe:nu da vrabia din mana ope cea de pe gard.

| sunny a răspuns:

Foarte rau, eu la fel sunt cu prietenul de un an, ne-am despartit odata din initiativa lui si sngur la ora 1 noaptea a venit sasi ceara scuze si a zis:am facut mare greseala, nu pot fara tine viata mea! pacat de relatia voastra si de cel ce iubeste cu adeavarat.iti va parea rau...hotaraste singura

| sunny a răspuns:

Si inca ceva crezi ca vei mai iubi dupa ce il vei face sa sufere? chiar cu cuvinte frumoase si cu ceva mai romantic nu poti indeparta suferinte. tu poti sa te desparti mai usor cu cuvinte de regret, dar lui nu ii va fi mai bine

| spiritul a răspuns:

Nici tu nu sti ce vrei

| nmn a răspuns:

Monotonia nu ar fi intervenit daca fiecare ar fi facut ceva pentru relatia asta.Acum noi nu cunoastem decat o singura varianta, a ta, poate ca el a incercat sa faca ceva si chiar daca nu a incercat, macar tu trebuia sa faci pasul asta.Ai fi putut sa vii cu tot felul de idei, iar el vazand ca totul merge bine ar fi facut la fel.Stii tu ca baiatul pe care l-ai intalnit te merita mai mult decat prietenul tau? Iti spun eu ca daca te desparti de el vei regreta pentru ca relatia asta nu e scurta, nu e nici exagerat de lunga, dar oricum 1 an se uita greu.Eu am fost 2 ani cu un baiat si d 1 saptamana d cand ne-am despartit inca imi mai aduc aminte de el si imi vine sa plang chiar daca nu merita nici o lacrima.Prietenul tau care te iubeste foarte mult probabil ca nu merita sa primeasca o lovitura ca asta.Vei plange mult daca vei face asta sunt sigura, eu plang dupa cineva care chiar nu merita pentru ca eu faceam totul pentru relatia aia, de tine c sa mai spun ca iti vei aduce aminte de el si ti-ar fi mai greu decat imi este mie pentru ca te-ai desparti de persoana care tine foarte mult la tine

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Auzi de ce ceri sfaturi la alti cum sa te desparti. sa stii si tu ca nu se incepe o relatie pana nu se termina alta. deci ar fi fost mult mai bine dakte desparteai de el si dupa aceia mergeai la munte sa faci noi cunostinte. oricum cred ca esti o egoista si frt nesigura pe tine zici ca nu il mai iubesti daqr ti e frica sa te desparti de el.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pfff nu stiu ce sa zic la mine e invers.suntem impreuna de 3 ani jumate. dar de 6 luni totul a luat o alta intorsatura, pur si simplu nu ma suna, nu-mi raspunde la telefon, nu vrea sa ne vedem daca ma poate ajuta cineva cu sfaturi sa dea add la:flo.alish tnx

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Esti o proasta...

| CreatSa a răspuns:

Ar trebui sa te pui in locul lui si ti-ai da seama cum s-ar simti daca te-ai desparti de el. Dar daca tu chiar nu mai vrei sa fi cu el si daca nu mai tii la el ar trebui sa-l faci sa inteleaga lucrul asta si sa-i explici cum e treaba.

| justme22 explică:

Nu s-a racit relatia deloc din cauza mea... tu cum iti tratezi de ex prietena? poate sa ma iubeasca dar sa nu stie cum sa se comporte cu mine... si am vorbit de foarte multe ori cu el ce ma deranjeaza in comportamentul lui... dar intr-un an de zile nu s-a schimbat nimic... u daca iti iubesti prietena... o faci sa se simta importanta pentru tine? sau doar o persoana de companie cu care sa te afisezi cu ea cand mergi undeva? si in plus in pat conteaza sa te simti doar tu bine sau si ea?

| justme22 explică:

Poi tocmai ...toti ati inteles altceva...am cunoscut o persoana... dar nu am fost cu acea persoana si nici nu sunt momentan desi as vrea...nu este vina mea ca pe deasupra problemelor din relatia actuala a aparut o alta persoana care sa-mi placa...tocmai asta face si mai grea despartirea.deoarece si dupa ce ma voi desparti de actualul si voi incepe sa ies cu X probabil ma va judeca ca l-am parasit pentru altul...si nu este deloc asa... oricum nu am de gand sa leg o alta relatie curand