| Marius999999 a întrebat:

Sunt disperat! M-am îndrăgostit de profesoara mea de canto care are 35 de ani și nu știu ce să mă fac: să-i spun asta direct în față sau să mă prefac că nu simt nimic față de ea și să o încerc ca să văd dacă și ea simte ceva pentru mine? Precizez că am 18 ani și studiez muzica clasică, vioară/pian de la vârsta de 7 ani și visul meu este să devin profesor de muzică. Până acum 3 luni, am avut doi profesori adică doi bărbați care m-au învățat cam tot ce ține de muzică și artă, dar unul a plecat la un alt liceu iar celălalt, a ieșit la pensie, fiind în vârstă. După o pauză de o lună, directoarea colegiului unde eu studiez mi-a zis că are o surpriză pentru mine și m-a invitat în sala de curs și acolo am fost întâmpinat de o doamnă roșcată, cochetă și extrem de sexy și atât eu, cât și ea, ne-am privit profund în ochi și din acel moment am simțit ceva pentru ea, ceva ce greu se poate explica în cuvinte; ca și cum ea este făcută pentru mine... De o lună, ea îmi predă meditații câte două ore pe zi, de luni până vineri și după ce terminăm ședințele, ea îmi spune că are ceva de aranjat prin clasă, că are nevoie de ajutorul meu să aranjeze scaunele, instrumentele etc. și ieri, după ce am ajuns la ea, la cursuri, ea m-a întrebat dacă vreau o cafea și am zis că ^da, de ce nu?^ Așa că, înainte să începem cursul am băut amândoi o cafea și în tot acest timp (aproximativ 20 de minute) a început să mă întrebe diverse lucruri; ce îmi place să fac în timpul liber, ce prieteni am și dacă sunt într-o relație cu vreo fată. Eu am o relație cu o fată de vârsta mea, dar ne întâlnim doar în weekend, eu fiind din Iași iar ea din Constanța deci nu prea ne permite timpul să ne vedem mai des decât în weekend, când o chem la mine. Și când profesoara asta a mea m-a întrebat dacă am prietenă, eu i-am zis că ^da, dar nu e ceva foarte special între mine și ea^, iar după ce i-am zis asta, ea (profa) a început să mă întrebe cum arată (prietena asta a mea), dacă e frumoasă, de unde e, ce studiază etc. și mi s-a părut ciudat ca ea să-mi ceară detalii despre prietena mea. După asta, am început și eu să o întreb dacă e măritată și dacă are copii iar ea mi-a spus că ^pentru ea, copiii și căsătoria sunt o prostie, că pentru ea, tot ce contează este să se simtă bine, nu să spele vase și să crească copii^. După ce am terminat ședința cu ea, ea a insistat să mă ducă ea cu mașina ei la mine acasă așa că am acceptat și i-am mulțumit, iar la sosire, ea m-a prins de mână, m-a privit și mi-a zis că sunt un băiat drăguț și că dacă vreau, putem să facem orele de meditație la ea acasă pe viitor. Vă dați seama că am rămas perplex să aud asta din partea ei așa că, mă gândesc ca la ședința următoare să-i spun direct că îmi place de ea, dar mă tem ca ea să nu interpreteze că sunt disperat și să iasă nasol... Credeți că și ea mă place? Credeți că ar fi bine să-i zic totul, ce simt față de ea sau să mai las ceva timp să treacă și să ne cunoaștem mai bine?

14 răspunsuri:
| RoCkKiD a răspuns:

Nu inteleg de ce trebuie sa-i zici ca o placi, nu e ca si cum e vreo informatie vitala. Mergi si fa orele la ea acasa si vezi ce se intampla (incearca sa ai totusi un prezervativ la tine).

Nu trebuie sa-i declari dragostea eterna, probabil nu o intereseaza.go an have fun.

| corbulalbrosu a răspuns:

,,Incercarea moarte n-are, doar muribunzi'' si asta doar... uneori. Asa zice un vechi proverb, rasverificat in timp.
„Nimic nu este imposibil pentru cel care încearcă." —citatul este atribuit ilustrului invingator Alexandru Macedon.
O aventura ''furtunoasa'' poate fi o lectie utila pentru viata. big grin

| SG1995 a răspuns:

Ai dreptate, dacă îi zici ce simți acum o să se îndepărteze, dar nu înseamnă că nu ai șanse cu ea. Nu fi fraier, fii bărbat, cere-i să ieșiți în oraș, în cel mai rău caz refuză oferta fără să devină jenant, dar având în vedere că e liberă, și pare interesantă de tine ai șanse cu ea, secretul e să nu arăți că ești îndrăgostit de ea, dar că te atrage. Adică nu îi spune ce simți, dar flirtează mult la ea urmatoarea sesiune, spune glume (de bun simț), fă -o să râdă, să se simtă bine în preajma ta, iar la finalul lecției cetei o întâlnire ca la carte, dar niciun caz să nu îi zici ce simți pentru ea, pentru că e foarte prematur, ea nu în cazul în care faci asta se va simți stânjenită și va bate în retragere. Baftă!

Răspuns utilizator avertizat
| PrintesaGumitaa a răspuns:

Are 35 de ani si tu 18! Esti un copil pe langa ea si o sa te faci de ras deci evident, nu ii spune.
Inteleg de ce e tot singura si fara copii la 35 de ani, cu gandirea asta normal ca nu o vrea nimeni.

| PrintesaGumitaa a răspuns:

Doamne ce sfaturi de 2 bani.

| cristian200313 a răspuns:

Nu stiu sincer, tu la 18 ani si profesoara are 35 ani, de ce sa nu ti faci curaj si sa ii spui ca o placi...
Probabil cand va puneti intr-o relatie, atunci va despartiti fix dupa o saptamana.
Incerci asta si vezi reactia ei.

| Hellboy96 a răspuns:

În acest caz, vârsta e doar un număr! Nu îi asculta pe alții!
Iti faci destul curaj și îi spui în fata sau prin mesaje "Doamna x (ii zici așa cum obișnuiești tu să ii zici) (sau altcumva desigur), vreau sa iti spun ceva foarte important. Din prima zi din care te-am văzut m-am simțit atras de aspectul tău fizic, de frumusețea ta, de maturitatea ta si de tot ce este al tau si simt ca imi place foarte tare de tine."(Daca i te adresezi cu dumneavoastră ii zici dumneavoastră, nu "tu" sau "tie") Si ii aștepți reacția sau dacă nu, ii spui mai pe scurt sau ii arăți că îți place de ea. Dacă te-a întrebat detaliile alea înseamnă că îi pasă câtuși de puțin de tine si o interesează lucrurile legate de tine. Si dacă crezi ca nu este ceea ce cauți poți aștepta și o să îți treacă sentimentele pentru ea, pentru că oricum nu durează mai mult de 21 de zile. Bafta!

| SG1995 a răspuns (pentru Hellboy96):

Ăsta e chiar cel mai prost sfat dat, prin mesaje rly? Aia chiar o să îi dea rekt în acest ritm. Pe lângă faptul că cum a zis tipul de mai sus, profa îl sondează, adică manifestă un interes, dar o chestiei de genul "sunt îndrăgostit" ar îndepărta-o, să îi zic ăsta prin mesaj e și mai penibil. O spuneun bou care a n-avut suficiente cowie și a făcut ăsta cu o tipă, iar cu alta i-am spus ce simt prea de vreme și...nimic.

| Adrian7art a răspuns:

Tipa vrea doar sex.aș spune să alegi dacă vrei si tu sau nu. Atât.
Nu te minți singur o femeie la 35 de ani este destul de matură incât să stie ce să aleagă la o relație serioasă si in nici un caz nu va alege un baiat la 18-19 ani.
Baftă! Nu mulți puști au oportunitatea asta. happy

| Sorin2k3 a răspuns:

Mai așteaptă o săptămână doua și vezi daca lucurile evoluează sau daca îți mai face vreun avans, așa vei avea șanse mai mari...e greu sa spui că profa asta te place momentan, ea vrea sa afle mai multe lucuri despre tine, nu îi poți spune direct că o placi, mai așteaptă că dacă ii zici acum strici totul.

| SG1995 a răspuns (pentru Sorin2k3):

Ăsta i-am zis și eu, trebuie să lase romantismele și bage vrajeală.