| anonim_4396 a întrebat:

Sunt fata, am 17 ani si am incercat o data sa ma masturbez dar pur si simplu imi e frica.Nu suport ideea ca o sa simt ceva "acolo", imi e frica, nu vreau sa imi rup himenul din greseala. E normal sa imi fie teama? Cum scap de teama?
Ps:nu mi-am inceput viata sexuala, am prieten insa am fost si eu curioasa cum e sa te masturbezi.

12 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Daca nu simti dorinta si nevoie sa o faci, atunci n-o face. Nu are rost sa te chinui cu ceva, daca nu vine de la sine. Toate in viata sexuala sunt conduse de dorinta, dorinta care depaseste inhibitiile.

kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Chiar dacă ţi-e teamă, eu zic să o faci!
De ce? Păi... atunci când vei vrea să-ţi începi viaţa sexuală cu prietenul tău, îţi vei cunoaşte cât de cât corpul şi vei şti la ce să te aştepţi plus că şi el se va simţi mai bine pentru că vei fi mai relaxată.
Moralitatea e o tâmpenie.

| I'mPerfect(a)! a răspuns:

Sfatul meu e sa nu te masturbezi vaginal, adica nu 'baga' nimic 'acolo'big grinhee hee

Nu e normal sa te dezvirginezi singura si nici moral, mai ales ca baieti se gasesc pe toate drumurile...

| catthshshshs a răspuns:

Chiar asa, daca nu simti nevoia si iti este frica, de ce sa o faci? Ca o face multa lume? Nu... Da-o incolo de masturbare, o sa vina vremea mai tarziu cand o sa ai relatii intime din iubire si o sa vezi atunci ce bine o sa fie.Nu alege aceasta metoda, nu e sanatoswinking

| Ea12345 a răspuns:

Eu zic ca daca iti e teama si nu vrei, nu te obliga nimeni sa o faci... E la alegerea ta, si decat sa risti sa,, rupi" ceva, mai bine lasa asta pe mai tarziu...

| eugem35 a răspuns:

Nu se rupe freci usor pe clitoris si nu te apropi de vulva incet incet si iti vei da seama ce este orgasmul clitoridian

| georgiana37 a răspuns:

Shy eu sunt tot in situatsia tha...si mie imi e tama. o sg data m-am mastrb

| pisicutzaa a răspuns:

Da e normal sa iti fie teama si asta inseamna ca nu esti pregatita pentru a face acest pas, si daca vei mai fii curioasa sa te masturbezi poti incerca si fara sa iti introduci ceva sau degetul inauntru, poti incerca doar pe clitoris si atunci nici o sansa sa te iti rupi himenul, si stai linistita ca oricine si o data sa fie numai si tot e curios sa se masturbeze sa vada cum e, ce simte, daca ii place s. a. m. d.

| T30D0RA a răspuns:

Nu te masturba! laughing

| mariomario a răspuns:

Te poti masturba si fara sa iti introduci ceva in interior. iti poti atinge clitorisul cu degetul si dupa ce vei invata toate miscarile care iti plac vei ajunge si la orgasm.succes

| hippiemuslim a răspuns:

La 17 ani ar trebui sa gasesti singura metode de masturbare. Dar eu stiu ce fel de 17 ani ai tu... http://en.wikipedia.org/wiki/Masturbation

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

rolling on the floor))))))) vai sa-mi sug picioarele! ni ca am dat si peste intrebarea astarolling on the floor)))))))))) cum dracu sa nu stii sa te masturbezi la 17 ani...rolling on the floor) altele fac copii la varsta ta si tu nu stii ce ai intre picioarerolling on the floor)) traim in romania...