| anonim_4396 a întrebat:

Sunt foarte îndrăgostită de profesorul meu.
Sa va spun cum a inceput: Acum 3 luni a venit la scoala la noi un profesor nou. Profesor de muzică. Are vreo 30 de ani. Arata bine, iar eu m-am indragostit de el din prima clipa. Nu imi sta gandul decat la el. As vrea sa pot macar sa aflu ceva despre el desi stiu ca nu am nici o sansa. Dar am observat ca si el imi arunca priviri etc. Sfat va rog cum sa il abordez, cum sa i dau de inteles ca il plac.

14 răspunsuri:
| Doηηa a răspuns:

Știu cum stă treaba când faci ore cu un profesor tânăr care arată suuper bine,eu ce să mai spun? Dirigintele meu e super frumos și tânăr deopotrivă. Toate liceenele (mai ales prietena mea) sunt în limbă după el,dar eu mi-am propus să-i fac față, așa să faci și tu pentru că nu există nicio șansăăă, hehee neneie...e ilegal!
A, și nu îți aruncă priviri, doar ți se pare.

| AtateaConditii a răspuns:

Daca vrei sa stii mai multe despre el cauta-l pe facebook. Nu ii da de inteles ca iti place de el daca el nu da niciun semn ca l-ar interesa persoana ta. Raspunde la ora lui, fii mai activa, invata materia, accepta propunerile.

| MadalinaPirvu20 a răspuns (pentru AtateaConditii):

Nu am facebook-ul lui. Nu stiu nici cum il cheama.
Nu vrea sa spuna cum il cheama iar pe net nu exista nici o informatie despre el. Nici pe site-ul scoli chiar nicaieri.

| AtateaConditii a răspuns (pentru MadalinaPirvu20):

Inseamna ca nu vrea sa afli despre el, mai bine nu te legi de el, daca are copii sau nevasta? Nu se va uita la tine pentru o relatie serioasa. Isi va pune in pericol locul de munca, vor iesi barfe sunt prea multe riscuri. Mai bine iti gasesti un baiat de varsta ta.

| Mya66 a răspuns:

Uite...nu vreau sa par rea sau cu idei preconcepute insa e destul de greu sa mentii o relatie cu asa o diferenta mare de varsta.
In primul rand, el ar putea fi insurat si, chiar daca presupunem ca nu este, si-ar pierde slujba si ar intra la inchisoare pentru o altfel de relatie.
Mai mult, privirile pe care crezi ca ti le "arunca" ar putea fi doar o inchipuire. Fiecare am avut la randul nostru o simpatie pentru un anumit profesor... eu sunt de parere ca ar trebui sa ramai la acest nivel. (pura simpatie)

| Iuliiaa a răspuns:

Nu ii da de inteles nimic deoarece e doar o chestie de moment. O sa iti treaca cel tarziu la vara. Si daca chiar esti asa indragostita de el, nu ii face probleme. Poate intra chiar si la puscarie.

| RAY a răspuns:

Asta e nu stiu cata oara cand vad aceasta inttrebare imorala sin lipsita de logica si sens numa la sex va sta capul

| pietrean a răspuns:

Prin mai, anul acesta, spuneai ca te-a parasit iubitul, dupa 6 luni si nu poti sa-l uiti. Iata ca pe la inceputul lui noiembrie,te-ai indragostit de profu de muzica si l-ai uitat usor pe iubitul ce te-a parasit.
Vezi,asa sunt iubirile din timpul scolii:vin usor,dar se si uita repede.(Ce prostie mare faceai daca te mutai cu primul iubit,asa cum ai vrut,inainte de a te parasi).
In ceea ce priveste iubirea pentru prof,mai bine renunta:are o varsta mult mai mare ca a ta(deci conceptii diferite),poate are ori o nevasta, ori o logodnica, ori o iubita la varsta lui si apoi, daca e barbat destept, nu amesteca scoala cu dragostea.Fii fata desteapta si nu intinde coarda, ca s-ar putea sa pici rau:ori sa-ti refuze avansurile, ori sa se "foloseasca" de tine(daca este atat de prost).

| anonim_4396 explică (pentru pietrean):

M-am impacat cu acel baiat imediat dupa ce am scris asta. Avem deja 1 an jumate impreuna. Dar a facut unele chestii de care nu am stiut, am aflat si chiar daca i-am spus ca l-am iertat de fapt in sinea mea nu o sa trec niciodata peste ce a facut. Ce s-a intamplat acum cu profesorul nu mi sa mai intamplat niciodata. De obicei ma indragostesc greu iar din scoala mea nu m-am indragosti niciodata de un baiat. Deci e prima data cand mi s-a intamplat asa ceva. Ma tot gandesc la el, si macar de as putea sa il uit dar nu pot.

| pietrean a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca numaram 6 luni inapoi, incepand cu luna mai, inseamna ca te-ai cunoscut cu vechea(acum noua)iubire, cam prin luna decembrie 2012. Daca suntem in luna decembrie 2013, INSEAMNA CA TE CUNOSTI DE UN AN DE ZILE! De unde spui tu ca va cunoasteti de 1 an jumatate? Dar, ma rog,asta-i socoteala ta!
Pe primul nu l-ai putut uita,cu toate ca ti-a "facut unele chestii", pe prof, iar nu-l poti uita, asa ca doar tu poti decide pe cine iubesti(si daca iubesti pe cineva), sau doar sunt acele sentimente de copil nematurizat.
Macar iti dai seama ce inseamna "indragostit" de-a binelea? Doar tu ai scris ca "ma indragostesc greu", ca "e prima oara cand mi s-a intamplat asa ceva"! Ia mai reflecteaza, pana o sa maturizezi!

| anonim_4396 explică (pentru pietrean):

De fapt il cunosc din septembrie 2012. Poate ca am calculat eu gresit. Dar e un an si 4 luni. Imediat dupa ce am scris ce am scris pe TPU, ne-am impacat. Nu ne-am mutat si am fost un cuplu ca si orice cuplu. In tim ce ne-am despartit o luna de zile, el a fost cu alta...am afalt intamplator si pentru ca atunci simteam ceva pentru el i-am spus ca il iert, dar de fapt eu inca nu l-am iertat cu adevarat. Ok- partea 2 : NU eu am vrut sa ma indragostesc de un profesor, voi nu v-ati indragostit niciodata? (nu conteaza persoana) Eu nu pot sa spun inimii mele pe cine sa placa si pe cine nu. Ce sa fac? Nu ma judecati asa, nu eu am vrut sa se intample asa..Nu am 12 ani sa nu gandesc ...si cu toti am fost indragostiti odata, poate de o persoana nepotrivită. Ce sa fac, sa ma omor pentru ca m-am indragostit de un profesor. Numai sa judecati stiti unii, si va comortati de parca nu ati fost niciodata indragostiti si nu stiti cum e.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu am 33, nu vrei sa te indragostesti si de mine? Promit sa-ti acord mai multa atentie decat primesti acum. big grin
Acum serios :
1. proful a venit pentru ca omul avea nevoie de un loc de munca, nu a venit pentru tine.
2. profesorul TREBUIE sa acorde la toti elevii aceeasi atentie, deci e normal ca la toate fetele va curc balele si credeti ca se uita NUMAI la voi, doar ca pe rand...
3. nu te baga in viata omului, cu siguranta nu are nevoie sa i-o distrugi cu un scandal. Desi tu nu vrei, la asta se va ajunge din cauza colegilor si a parintilor.
4. daca-i vrei binele, pastreaza distanta si INTOTDEAUNA pastreaza respectul pentru orice profesor.
5. multi elevi(fete sau baieti) se indragostesc de profesori(femei sau barbati) si cresc si merg mai departe si isi amintesc cum erau ei in limba dupa el, dar la un pahar de bere sau dupa o tigare cu ceva prieteni.
Astea sunt lucruri care vin si trec, asa ca lasa-le sa treaca si gata.
Nu face nici un pas catre prof, nu interpreta nici un gest al lui ca fiind mai mult decat este de fapt si cauta un prieten pentru tine de varsta ta.
Altfel, ti-am spus... am prieteni la 30+ si cine stie...

| alexandra12031997 a răspuns:

Uita-te la Pretty Little Liars si i-a un pont de acolo laughing!

| Itiaratcapot a răspuns:

Canta-i la "vioara" si ai rezolvat. Daca te impotmolesti la inceput, e grav.