| anonim_4396 a întrebat:

Sunt intr-o mare confuzie. Situatia e urmatoarea: in urma cu 2 ani m-am despartit de persoana pe care am iubit-o enorm de mult. Intre timp el s-a insurat si are si un copil. Eu am stat singura o lunga perioada, dupa care in urma cu citeva luni am inceput o noua relatie, mi-am revenit greu dupa cele intimplate. Este un baiat minunat, ma iubeste mult si eu tin la el, dar nu simt aceeasi dragoste pe care o aveam pentru celalalt. sad
Acum 2 luni fostul m-a sunat intr-o zi si ma tot intreba cum imi mai merge, dar nici gind sa ne vedem. Eu am raspuns amabil si atit a fost. Uitasem de acel apel. Cind colo, acum citeva zile m-a sunat din nou cu nr. ascuns. Evident nu stiam ca-i el. Si culmea, eram cu actualul in apartament la mine.Fostul tot insista sa ne vedem, eu am refuzat evident. El a mai sunat, insa nu raspundeam daca vedeam nr. ascuns.
Azi dimin. m-a sunat deja cu nr. lui pe care demult l-am sters din telefon, dar pe care nu l-am uitat niciodata...Nu stiu ce sa fac... Ce vrea de la mine? Sa se distreze putin, sau ce? N-as vrea sa ne vedem. pentru ca o sa reinceapa ceea ce eu am dat uitarii demult. Am suferit atunci...Si nu vreau sa-l ranesc pe actualul meu prieten, desi nu stiu daca-l iubesc...

Scuzati-ma ca am scris atit... Poate imi da cineva un sfat cum sa procedez? Va multumesc.

12 răspunsuri:
PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Trecutul e trecut, viitorul il ai deja! spune-i clar si ferm sa nu te mai sune, mai ales ca are si copil mic cu cealalta! Dedica-te acestui baiat cu care esti acum! In timp, vei invata sa-l iubesti si apreciezi, daca ti-l scoti pe celalalt din minte!

| fabiola a răspuns:

Te imbeti cu apa rece, in loc sa incerci sa uiti, te amagesti si iti vei face rau! Pentru mine, judecand din afara lucrurile, nu pare un tip serios daca te suna si el este casatorit si are si copil! In locul tau as incerca sa-l uit iar pe actualul nu-l compara niciodata cu fostul!

kittyalexandra
| kittyalexandra a răspuns:

Spune-i la fostul sa nu te mai caute. Si fii cat se poate de ferma cand faci asta. Da, e greu, dar nu imposibil... Si oricum ai o persoana care te iubeste si te ajuta sa mergi mai departe. Din punctul meu de vedere e neserios daca te cauta... Adica... si-a vazut de viata, s-a casatorit, are si un copil... Ce vrea de la tine? Acum? dupa atata timp... Spune-i ca nu mai aveti ce discuta si sa nu te mai caute.

| Linda a răspuns:

Tie ti-ar place ca actualul (sa presupunem ca va casatoriti) sa aiba niste rememorari romantice - sa zicem la 3 saptamani dupa ce ai nascut tu, sa mediteze cat de bine era cu nu stiu ce prietenea.
De multe ori suntem asa de idealisti, ne inchipuim ca ar fi fost luna de pe cer daca eram cu cineva. Realitatea trairii cu cineva erodeaza, de cele mai multe ori ceva din registrul visului ti se pare mai deosebit decat ceea ce traiesti. Relatiile bune se construiesc in timp, daca doi oameni vor, prea putine lucruri ii impiedica sa zideasca ceva extraorinar.

| Cryssy a răspuns:

Off... E cam complicata treaba, tu inca il mai iubesti pe fostul, iar daca o sa il vezi o sa iti aduci aminte de toate clipele petrecute impreuna si o sa il iubesti mult mai mult. Dar totusi merita incercat, poate el si-a dat seama ca pe tine te-a iubit foarte mult si inca te mai iubeste. Nu stiu... Eu zic sa te intalneti cu el, sa vezi ce vrea. Sper ca te-am putut ajuta cu ceva... Te pup! :*

| Dara a răspuns:

Draga mea, fostul tau prieten nu da dovada de prea multa seriozitate. V-ati despartit, s-a insurat, are copil si cauta sa va intalniti? Crezi ca il mai iubesti, dar de fapt esti confuza si traiesti in trecut, eu asa cred. Probabil l-ai iubit mult si e genul de dragoste care nu se uita asa usor, dar totusi, te-ai pus in pielea sotiei lui macar pentru 10 minute? El ce doreste de fapt? A dat de greu acasa (responsabilitate, copil...) si gata fuge in bratele fostei? Probabil asa ar fi procedat si cu tine sau poate il judec eu gresit. Parerea mea este ca nu doreste decat sa se mai distreze putin, sa mai uite de problemele de acasa, dar pana la urma tot la nevasta se va intoarce.
Daca tu ai suferit asa rau atunci, de ce sa mai traiesti in trecut. Pastreaza-ti demnitatea si trimite-l la nevasta. Pe actualul prieten nici nu ai cum sa-l iubesti la fel, nu poti iubi doi oameni cu aceeasi intensitate. Dar daca e om bun, te iubeste si te respecta, eu zic sa-i mai dai o sansa, poate descoperi ca iti face placere sa il ai alaturi si ai si ceva sentimente nobile pentru el.

| ing. a răspuns:

Daca e insurat si are si copii, eu zic ca e de domeniul trecutuluioh go on
De ce nu incerci sa ii vezi partile bune actualului tau prieten? happy
Poate o sa-l iubesti la fel de mult ca pe celalalt.
winking

| troxanici a răspuns:

Daca intr-adevar isi iubeste sotia nu cred ca te mai suna. Dupa parerea mea cred ca vrea doar sa se distreze putin, si de aceea te suna. Cred ca nu ar trebui sa-i acorzi vreo atentie, si daca se poate sa-ti schimbi nr de telefon, doar daca nu vrei sa devii ~la otra~, ma intelegi nu?

| samantha_4979 a răspuns:

Pentru a avea un viitor trebuie sa lasi in urma trecutul!
Fostul tau prieten are deja o familie, s-a casatorit si are si copil. Cel mai bine ar fi ca tu sa nu mai ai de'a face cu el, dar depinde si de ceea ce vrei si de ceea ce simti. Fa'i ce iti dicteaza inima, dar mai intai gandeste'te la ce va trebui sa ranunti si la ce vei castiga; gandeste'te la urmarile deciziei tale, ce persoane vor fi ranite si daca chiar merita.
Succes!

| xt a răspuns:

Familiile sunt sfinte! Nu este bine sa le distrugi. Doar nu vrei sa iti atragi bad karma, nu? In plus, daca are un copil, fostul ar trebui sa fie mai responsabil. Ar fi bine sa il uiti pe fost si sa te hotarasti daca il iubesti pe actualul.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mai fata trimitel la mama lui de la brau injos un pic.si in bratele sotiei lui ca pentru ea te-a lasat pe tine.si la copilul lui ca nu merita sai plateasca pacatele carnale ce le viseaza cu tine.intr-un cuvant cred ca ai suferit destul.nu va mai complicati vietile aiurea si pe a unui copil in plus.fistecare cu drumul lui.parerea mea.pai el a fost jigodie cu tine si acum vrea sa fie jigodie si cu sotia lui.si cu mai cine mai vrea?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu te intalni cu el. Este insurat, are copil. Daca face asta cu sotia lui, la fel va face si cu tine. Omul nu este serios de loc. Daca te place, de ce s-a insurat? Trebuie sa iti vezi de viata ta. Ai un prieten care te iubeste, un baiat minunat cum spui, nu il pierde pentru un neserios. Parerea mea!