| Nextone a întrebat:

Sunt intr-o situatie putin complicata si as aprecia foarte mult daca v-ati face putin timp pentru mine, poate o sa va regasiti sau veti invata din povestea mea.O sa incerc sa fiu cat de pe scurt se poate povesti o parte din viata, mai precis intevalul dintre 15-20 de ani.Acum am 20 de ani.
Am avut o relatie de la 15 pana la 17 ani jumate,prima iubire,bla bla,nu am mers,am suferit mult. Dupa,a urmat o perioada de mai bine de un an un an, mai aiurea, cu o relatie de 3 luni,care nu a mers,cu intamplari aiurea, de confuzie, m-am apucat de fumat, in fine. Dupa care am decis sa las lucrurile sa se intample de la sine.
Acum am o relatie de 1 an jumate.La inceput il vedeam ca pe un prieten,dupa care m-am apropiat de el incet,incet, recunosc ca nu l-am iubit de la inceput, am vrut sa vad cum va fi.In timp, dupa o perioada de vreo 6 luni 7, am inceput sa tin la el si am decis sa ii spun si lui asta.I-am zis ca tin mai mult la el ca la inceput, ca la inceput nu simteam ceva foarte puternic pentru el, dar acum il iubesc tot mai mult.Stiu ca poate am gresit sau l-am ranit spunandu-i asta,mai bine tineam pentru mine,pentru ca de atunci am impresia ca s-a schimbat si intr-un fel vrea sa se razbune pe faptul ca nu l-am iubit de la inceput.(Sa ne intelege,nu mi-am batut joc,il simpatizam, imi era drag).El nu crede ca poate exista sa iubesti mai mult sau mai putin, eu insa cred. Datorita comportamantului lui si atitudinii sa zic superioare fata de mine, de cand i-am facut acea marturisire, am impresia ca relatia nu mai merge.De exemplu el acum este in alt oras intr-un club,nu prea iasa el, fara mine,doar ca am o "alergie" la iesitul in cluburi fara mine, oriunde dar acolo nu laughing. Vara aceasta a venit si fosta lui si i-a acordat o atentie deosebita,a mers dupa ea la aeroport,cu mine..., o chema mereu in oras.Staiti ca lucrurile se dau peste cap si mai tare.De cateva luni, vreo 3, inceput sa simt ceva special pentru un alt baiat,il cunosteam de mult din vedere,mai iesea cu prietenii mei dar de ceva vreme am observat ca ma inteleg cu el perfect,desi nu vorbim foarte mult,decat atunci cand ne vedem, destul de rar, dar ne intelegem din priviri ca sa zic asa.La o petrecere iubitul meu nu vroia sa danseze cu mine, desi inainte sa fim impreuna dansam mereu amandoi, eu am iceput sa dansez cu baiatul despre care vorbesc acum.Eram amandoi putin "ametiti" si el mi-a marurisit ca simte ceva foarte special pentru mine doar ca il repsecta pe iubitul meu si nu se baga.I-am zis ca si eu simt acelasi lucru dar acum nu am ce sa fac.Stiu poate o sa ma judecati, dar am facut ce am simtit.Nu s-a intamplat nimic intre mine si biatul respectiv,nici nu vorbim,decat atunci cand ne vedem intampaltor,dar am inceput sa il visez, sa ma gandesc la el si nu situ ce sa fac? Am o multime de intrebari in cap si as vrea sa imi spuneti o parere, in primul rand.Este posibil sa fiu eu atrasa mereu de ceea ce nu am,iar cand am sa nu mai doresc?(tin sa spun ca in legatura cu acest baiat simt ceva mult mai puternic inca de acum, decat cu actualul).Ce ar trebui sa fac in situatia asta? As vrea ca relatia mea sa mearga totusi, sa ii mai dau o sansa? In legatura cu acel baiat ce sa fac?
Va multumesc pentru rabdare!

8 răspunsuri:
| Karinna1 a răspuns:

Buna. Inima ce iti spune? Ascultati inima! Eu in locul tau as incerca ceva cu tipul de care spuneai ca simti ceva special. Nu are rost sa stai cu o persoana la care nu tii si nu simti nimic special. Asta este parerea mea! happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Intotdeauna ne atrage noul si avem senzatia ca asa ceva nu ni s-a mai intamplat sau nu am mai vazut pana acum, atragerea aceasta ai simtit-o la fiecare baiat de care te-ai indragostit, este un fel de "aceeasi Marie dar cu alta palarie", si ala smecheraswinking vezi doamne respect fata de iubitul taulaughing sa fim seriosi, cati barbati nu se culca cu prietenele/sotiile prietenilor lor? Asaaaa... esti geloasa si asta nu prea e bine, imi place cum a inceput aceasta relatie, esti peaceeasi lungime de unda ca si mine, adica nu-i acord incredere cuiva daca nu-l citesc cata de cat. Ce intelegi tu prin racirea relatiei, cum anume se comporta, ce cauta fara tine intr-un club? Dupa ce se intoarce de la clubul respectiva incearca sa ai o conversatie cu el referitor la relatia voastra, arata-i ce simti tu, roaga-l sa-ti demonstreze ca nu este cum crezi tu si ca te inseli. Daca nu comunicati si decat va intalniti doar in pat nu vad rolul acestei relatii, doar pentru sex? tu faci ce sti mai bine, eu mereu cand imi dau cu parerea ma pun in locul celui/celei care posteaza si caut sa gasesc o "iesire la liman"

| Evelyn89 a răspuns (pentru anonim_4396):

Cum le stii tu pe toate ca un om mare laughing

@TequilaSunRise: cred ca nici tu nu stii ce simti si nici ce vrei... ti dar nu ti la el suficient, esti geloasa ca isi vede fosta dar tu visezi la altul... eu cred ca e doar o relatie in care te complaci, ca e de 1 an jumate si te-ai obisnuit cu el si ce rost are sa stai singura cand poti sa stai cu el. Eu zic ca nu-l iubesti, pur si simplu nu stii ce vrei dar din "faptele" tale tu asta cauti, te cauti pe tine. Cred ca esti la impas dar nu vrei sa recunosti, iti doresti sa te indragostesti nebuneste de cineva, cauti flacara "aia". Nu este neaparat un lucru rau, dar trebuie sa iti dai seama mai repede ce e de facut. Si cred ca si el e in aceeasi postura. niciunu din voi nu stiti ce vreti. si fiecare va cautati in alte ipostaze, alte locuri. Este doar parerea mea si e posibil sa ma insel, dar totusi ia-o in considerare.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Evelyn89):

Faci tu ce faci si te iei de blana mea, daca ai sti ce moale si parfumata esteeeee, folosesc numai balsam din cel scump, da da da

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna dimineata!
Nu e nimic rau in a spune '' te iubesc mai mult''. Nu vad de ce l-a marcat atat de tare aceasta confesiune. laughing
Comportamentul, atitudinea pe care o are nu da a bine si tare-ar trebui sa-ti pui un semn de intrebare.Iar daca-i acorda si o mare atentie fostei iubite,e cam clara treaba.
Vorbeste serios cu el si intreaba-l de ce s-a schimbat brusc fata de tine.Ce l-a deranjat,ce il impiedica sa fie la fel ca inainte si, de altfel,spune-i ca te doare.
Daca va continua asa,relatia nu va ajunge departe,deoarece, dupa cum bine vezi si tu, te atasezi de baieti care-ti acorda atentia de care ai nevoie.

Deocamdata poarta o discutie serioasa cu iubitul, iar pe urma, o sa iei o decizie!
O zi frumoasa happy

| Keith a răspuns:

Tu ai incercat sa dai un alt sens prietenei dintre tine si iubitul tau,dar nu prea a mers,tu nu il iubesti pe actualul cu care esti sau poate esti confuza,dar nu inteleg cum poti crede pe cineva care iti zice ca te iubeste dar il respecta pe prietenul tau tinand cont de faptul ca mai erati si "ametiti",asta e o vrajeala ieftina pe care ti-a spus-o baiatul respectiv.Tu incearca sa remediezi situatia dintre tine si iubitul tau daca intr-adevar simti ceva pentru el,daca nu il iubesti paraseste-l,nu accepta compromisurile si totodata nu il amagi pe bietul baiat, in legatura cu celalalt ce pot sa iti spun decat ca te vrea la pat, dupa parerea mea, si daca avea respect pentru iubitul tau nu iti mai spunea tie asa ceva, si nici tu nu ii raspundeai daca iti iubeai iubitul.Bafta!

| Finetti1313 a răspuns:

Tu esti singura care poate hotari cine merita atentia ta. Cred ca ar trebui sa ai o discutie serioasa cu actualul tau iubit si sa il intrebi de ce au aparut schimbari de caracter la el. Iar cat despre celalat... trebuie sa te gandesti daca il iubesti cu adevarat sau pentru tine reprezinta completarea lipsurilor actualului. Este o decizie grea la care trebuie sa stai si sa te gandesti fooooaarte bine inainte de a face o alegerea care te-ar putea influenta in mod negativ sau pozitiv.

| Bombonella a răspuns:

Daca tineai tare la actualul fii sigura ca nu apare acest baiat..deci eu cred ca ar fi bine sa te desparti de iubitul tau probabul intr voi s-a format o ruptura si este un avizibila, iar acesta fi ca vrei sau nu va sfrisi printr-o ruptura definitiva.Este probabil ce deja intre voi nu mai exista acea dorinta de afi unul linga altul si de aceasta sunteti mereu vinovati.Cred ca baiatul care iti place in prezent este doar o consolare la ceea ce nu-ti ofera actualul, si ar fibine sa te gindesti daca sa incepi o relatie cu aceasta sau nu.Eu sa fiu in situatie ta nu as face-o.