| Ana_4223 a întrebat:

Sunt o situatie dezastruoasa, ma termina sincer psihic. Dau funda +vot.
Stiu ca o sa spuneti ca am doar 15 ani, trebuie' sa-mi vad de scoala etc etc, dar am sa va zic in mare "marea mea dilema" cu care se confrunta orice adolescenta.

Cand aveam 6-7 ani am fost cu un baaiat din cartier de la mine, ne-am despartit a mai trecut o perioada de timp mai exact 5-6 ani, bineinteles noi vazandu-ne zilnic pentru ca a fost in scoala generala cu mine si-a dat seama cand avea 13 ani ca simte din nou ceva pentru mine. In fine asta "a durat " 3 ani de zile. In acesti 3 ani de zile vreun an si jumatate ma stresa incontinuu cu mesajele telefoanele pe fb etc ceea ce m-a facut sa ma indepartez de tot de el, uneori sa "rad" de el, dar nu de sentimentele lui. Cand a ajuns la liceu incetul cu incetul s-a schimbat. Nu mai era acel baiat sensibil ci a devenit chiar un baiat calumea.

Acum un an jumatate s-a produs schimbarea lui, a inceput sa ma caute mai rar gen de 2 ori pe saptamana ma intreba ce fac daca ies afara ce-am mai facut lucruri de genul, asa a fost pana acum 2 luni, cand "proasta de mine" i-a spus ca-l place. Si bineinteles baiatul m-a respins, iar de 2 luni ne certam incontinuu ori de cate ori vorbim, iar cand ne intalnim dimineata in statie nici macar un salut nu spunem unul altuia.
Acum vreo saptamana mi-a zis pe ask cu anonim ca-i este dor de mine si -am gandit la el si i-am zis sa-mi dea mesaj apoii a doua zi a spus ca a glumit, ca de fapt nu ii era dor de mine.
Acum 2 zile, mi-a dat mesaj sa iesim afara el era cu prietenul lui si "prietena " lui. Noi fiind certati cand m-a sunat sa ies, apoi m-a sunat prietena lui si mi-a zis sa ies, sunt "amica" cu prietena lui, acum cu atat mai mult nu suntem nnimic, sunt sigura ca ea stia despre ce e vorba. Atunci eu nu stiam ca erau impreuna, dar banuiam ca n-avea de ce sa ma cheme niciunul dintre ei afara.

In vara, prin august a spus ca are o slabiciune pentru mine de cand era mic. + o melodie foarte draguta care mi-a dat-o

A fost cu multe multe multe fete, dar tot la mine a ajuns de fiecare data si pot sa zic ca a fost numai cu fete "bune" destepte si frumoase, iar eu una nu am forme, dar in schimb sun draguta laughing)

Cand i-am zis in octombrie ca imi place de el, mi-a raspuns fix asa "eu nu mai simt nimic pentru tine", iar peste vreo cateva zile i-am dat o melodie care ni se potrivea perfect. si mi-a zis "e frumoasa laughing ", iar apoi melodia aia a asociat-o pe ask cu fosta lui prietena cu care a fost ceva timp, mai exact vreo 5 luni

Acum cateva zile i-am zis ca tin la el si el mi-a zis ca asta simte si el pentru o fata, mai precis fosta si ca vrea sa se impace. In fine eu i-am spus ca ma poate cauta oricand daca are nevoie de ceva.

Azi mi-a dat mesaj si nu i-am vorbit calumea, vorbeam sec foarte sec si mi-a zis ca nu ma va mai cauta niciodata si mi-a dat mesajul care i l-am dat acum cateva zile mai exact ala in care i-am zis ca ma poate cauta oricand si ca sunt dispusa sa-l ascult. Mi-a zis ca vroia sa vorbeasca cu cineva, dar nu mai are nevoie etc si i-am rasp la mesaj, iar apoi el nu mi-a mai rasp.
S-a umilit de multe ori in fata mea inainte sa-i zic ca-mi place de el, se umilea chiar si prin faptul ca ma cauta la cate chestii au fost intre noi, chiar c-o zi in urma ma cautase si nu ma cauta ca prieteni sau amici. Asta mi se pare ciudat ca in secunda 2 i-a trecut tot ce simtea pentru mine.
Nu stiu ce sa cred, daca mai simte ceva pentru mine sau nu? Sunt intr-o dilema totala. Voi ce parere aveti?
Sper ca a sunat coerent ce-am zis eu aici ca sincer sunt prea de tot... Scuzati greselile va rog frumos. Multumesc ca v-ati facut timp sa cititi :*

12 răspunsuri:
| Ana_4223 explică:

Stiu ca suna stupid, dar am
uitat sa mentionez ca pe fb ma are la block, iar pe ask a follow laughing

| anonimg a răspuns:

Tot ceea ce ai scris tu se rezuma in 2 cuvinte: timp pierdut; sau tinerete pierduta; sau inimi frante. As mai putea completa cu... lipsa de educatie; adica educatie morala.
Parintii tai sunt de vina pentru ca nu te-au invatat ca dragostea adolescentina este doar pasiune. Acum sincer, tabloul pe care l-ai pictat inaintea noastra ti se pare unul de basm? Are el vreo logica? Sau poate cineva sa inteleaga, sa desluseasca ceva din el? Nu este normal sa se intample lucrurile acestea.
Eu nu iti zic ca sa te ocupi de scoala -cum ai atras atentia la inceput; ci eu iti spun sa te ocupi si de educatia morala de care fiecare om are nevoie. Adica sa stii ce vrei sa faci in viata si cum sa procedezi, caci astfel inima iti va fi pazita de mult rau. Ai inceput cu stangul in viata. De aceea te sfatuiesc sa schimbi ritmul.
Ce e intre tine si aiatul acela nu se poate numi relatie. Esti fericita? Sau ai fost tu fericita in toata aceasta "relatie"? Atunci cum poti sa traiesti in felul acesta? Speri ceva de la baiatul acesta care nu iti ofera nimic din ce are el mai bun -ba inca ofera altor fete? Mi-e teama ca multi oameni au murit cu dorinti neindeplinite si cu nadejdi sfaramate; oare sa fii si tu printre acestia?
E timpul ca sa te gandesti si la viitor. Starea lui psihica nu este echilibrata. Nu spun ca este bolnav mintal; ci spun ca ii lipseste educatia si nu stie cum sa se comporte cu oamenii. Eu nu mi-as face casa cu un om care se joaca cu inimile oamenilor. Daca el se comporta astfel cu tine acum, cu cat mai mult va face si daca ai fi casatorita cu el.
Te sfatuiesc sa rupi prietenia cu el, si sa cauti prietenia unui baiat doar atunci cand esti pregatita pentru casatorie din toate punctele de vedere.

| Ana_4223 explică (pentru anonimg):

Hello cine a zis ca vreau sa ma casatoresc cu el? Pur si simplu este o situatie grea cu care ma confrunt pe moment, inteleg ca ai vreo 50 de ani, dar totusi acum nu mai traim in comunism.
Ideea nu a fost ca in timp ce era cu mine se ducea la altele, era ca se ducea la altele ca sa ma uite pe mine. Pentru ce sa rup legatura cu o persoana pe care o stiu de mai bine de 10ani? Doar pentru ca nu-mi impartaseste aceleasi sentimente? Nu, nu mi se pare corect.
Sa zicem ca se joaca cu "inima" mea, dar dupa ce 3 ani de zile numai eu am facut-o.
NU AM ZIS CA AM O RELATIE CU EL.
Cine a zis ca-l iubesc? Doamne fereste.
Prea devreme sa fac asta.
Nici macar nu mi-ai raspuns la intrebare, ok laughing)

| anonimg a răspuns (pentru Ana_4223):

Sa stii ca ai o relatie cu el. Atata timp cat va ganditi unul la celalalt, chiar daca nu sunteti impreuna, inseamna ca intre voi exista o relatie(chiar daca nu este una buna). Caci si daca nu ar fi fost o relatie, nu ai mai fi scris aici despre ea; ba inca il stii de mai bine de 10 ani.

Eu sunt aici pe site ca sa ii ajut pe oameni. Daca am scris, am facut-o cu interes, si in timpul limita pe care l-am avut la dispozitie(de cateva ori am intarziat la munca pentru a-i ajuta pe oameni -cum s-a intamplat si astazi), si nu pentru a-mi mari numarul de raspunsuri. Fac lucrul acesta cu un interes deosebit, si cu o placere asemanatoare, si nu fara a ma ruga mai inainte. Imi place serviciul pe care il am, dar consider a fi de o mai mare importanta a oferi ajutor oamenilor. Si asta pentru ca Dumnezeu ne iubeste pe toti.
(Am putin peste 30).

| GreenBubble a răspuns:

Indiferenta, draga mea, e cea mai potrivita, zic eu.
Din cate am observat eu, cat ai fost tu idiferenta cu el, incerca sa se apropie de tine, in momentul in care indiferenta ta a disparut, a disparut si interesul tau.Intodeauna cand o persoana la care ai tinut sau ti te ignora, doare si mereu o sa cauti sa fi iar in atentia persoanei respective.Motiv pentru care de cele mai multe ori facem greseala de a sufoca persoana, indepartand-o.Asa cum te sufoca el pe tine cu ceva timp in urmawinking. Sfatul meu e sa fi indiferenta la toate gesurile lui...sau macar sa pari, daca o sa incerce sa iti atraga atentia, o sa iti dai seama daca simte sau nu ceva.thinking

Take care!(^_^)

| NoNameexd a răspuns:

Tot ce trebuie sa faci in prim plan, este ca vorbesti foarte sincer cu el, sa-i zici ca tii la el si ca nu stiai ce simti mai exact in momentele alea trecute. Spune-i asta, uitandu-te in ochii lui, asa iti vei da seama ce simte cu adevarat. Daca iti va zice uitandu-te in ochi ca nu mai simte nimic pentru tine.Fie stie foarte bine sa se prefaca,fie chiar nu mai simte. Ai grija la gesturil lui,iti vei da seama. Daca iti da cu flit, te sfatuiesc, sa-ti vezi de treaba, pentru ca nu merita, sa o tineti asa.Bafta!

| Alexu9696 a răspuns:

Tu il placi pe el dar ai fost fraiera... el vrea sa treaca mai departe dar inca mai are slabiciuni pentru tine!

Cel mai simplu e sa iti vezi de viata ta si sa il lasi si pe el sa faca la fel.

Viata nu e ca in filme si va amagiti amandoi degeaba.

Cauta sa treci mai departe si evital asa amandoi va vindecati.

| Cristian_Ion_1995 a răspuns:

Bun...happy Uite ce zic eu. Tu in opinia mea ai procedat prost. Ai fost indecisa, el sa umilit cat sa umilit si pana la urama a ajuns la un punct la care a zis ca nu mai meriti, daca il placea-i de ce nu ai incercat sa ii explici sa iti ceri scuze, el in momentul in care a vazut ca ii raspunzi sec la ori ce intrebare iti punea s-a saturat si ia sarit tandara. Parerea mea e sa ii dai cateva zile sa se linisteasca si dupa zi sa va intalniti la o cafea ma rog scu de beti voi si sa lamuriti ca va distrugeti psihic amandoi. Pune-i melodia aia care va placea voua. Astept raspuns. Bafta Frumoaso.

| Ana_4223 explică (pentru Cristian_Ion_1995):

Chestia e ca atunci cand ii vorbesc frumos el imi vorbeste urat bine ca chestia asta e reciproca laughingil inteleg, dar nici nu pot sta asa el sa ma trateze cu indiferenta iar eu sa ii vorbesc frumos. Nu vrea sa ne vedem i-am zis asta de vreo 2 ori in 2 luni. x(

| jonnyhelp a răspuns:

Interesanta povestioara. Hai sa-ti povestesc si eu ceva. Sunt si eu baiat, am 17 ani si am o prietena cu 9 luni mai mare decat mine. Suntem de 3 luni impreuna dar s-a despartit de mine de vreo 20 de ori (minim). ne certam inainte in fiecare weekend si ne impacam. dar faptul ca se despartea de mine, durea tare si nu stiam ce sa cred si ce sa fac. Is mega indragostit de ea si ea de mine. Niciodata nu am renuntat la ea chiar daca ma facea sa sufar extrem de tare. de fiecare data spuneam ca o iubesc si ca am sa lupt orice s-ar intampla. si acum vreo 3/4 saptamani, a avut o problema foarte urata in familie, cu parintii ei, taica-su a aflat de mine si el nu e de acord cu asta. si m-a amenintat ca daca mai ies cu fiica lui, ma bate si ma omoara. si vorbea serios, urla la telefon.,. uite ca nu am renuntat si si-a dat seama ca o iubesc mult si ca nu am s-o las niciodata. acum. ieri. nu stiu cum dracu. taica-su a batut-o foarte tare, (din prostie, nu dau detalii, dar a fost urat, muream de stres si imi faceam griji) a zis ca e de acord si ca ne lasa sa fim impreuna

| Shella03 a răspuns:

Buna! Nu o sa te judec deloc! Oamenii din ziua de astazi rad de sentimentele adolescentilor insa ele exista si poate ca ne este greu sa stim cum celorlalte persoane din jur nu le pasa de sentimentele noastre. Din cate mi-ai spus mai sus eu cred ca el inca simte ceva pentru tine, insa este cuprins de furie, de razbunare! Tot ce face acum el se numeste razbunare! Mda razbunarea arma prostului dar asta e viata. Pana si in sufletele noastre exista acel orgoliu. Vrea sa iti arate ca poate si fara tine, insa el nu poate deloc, vrea doar sa apara puternic si sa te faca cumva sa inebunesti. Se joaca cu tine. Sincera sa fiu este greu sa inchei jocul acesta... Crede-ma am trecut si eu prin chestii din astea. Trebuie sa ii arati si tu ca nu iti pasa caci asa va inceta jocul. Se va plictisi sa mai joace singur, si poate chiar isi va cere scuze! Draga mea sper ca te-a ajutat sfatul meu! :* Nu vreau vot sau funda nu fdau sfaturi pentru chestiile astea caci nu ma ajuta cu nimic! Dau sfaturi care sper ca vor ajuta! O zi buna iti doresc! :*

| SpiidyiLIna3 a răspuns:

Waw, saracuta de tine, te inteleg perfect am trecut si eu printr-o situatie asemanatoare; nu o sa te judec pentru ca nu te cunosc si pe deasupra i se poate intampla oricui sa se indragosteasca. Parerea mea e urmatoarea: Ce-i drept tu ai facut prima greseala deoarece l-ai respins cand poate el tinea la tine si "radeai" de el etc..., Poate ca el inca mai tine la tine dar poate ca ii este frica sa-si mai arate sentimentele deoarece el poate crede ca vei rade din nou de el si il vei lua de prost si chesti de genu. Eu daca as fi in locul tau, sincer as lasao balta, adica frate decat sa sufar dupa cineva care se duce la una si la alta mai bine singura... Incearca sa-ti schimbi cercul de prieteni (doar daca el se afla in acest cerc, evident, incearca sa-l uiti, stiu ca la inceput vei zice ca nu pot si bla bla bla insa vei vedea ca cu timpul il vei uita, combina-te si tu cu altul, arata-i ca nu vei fi "in limba" dupa el toata viata ceva gen: "lasa mah ca daca ma despart de asta ma duc la proasta (scuze :d) de Ana ca ea oricum tot la mine vine", arata-i ca ai trecut peste si atunci el singur va veni sa-si ceara scuze) Sper ca ai inteles ideea, si mult noroc, pup