| anonim4535 a întrebat:

Sunt virgină. Am 16 ani si mi-a întârziat menstruatia. Trebuia să imi vina pe 12 dar luna aceasta nu mi-a venit. De ce oare? Întotdeauna imi venea cu 2 zile inainte de data exactă. Gen in februarie mi-a venit pe 14 acum trebuia pe 12. Sunt îngrijorată. De ce nu imi vine?

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Da, e adevarat.
Daca pana acum ai avut menstruatii regulate, mai poti astepta putin. La varsta ta poti avea dereglari hormonale fara mare importanta. Daca totusi menstra nu apare pana la mijlocul lui aprilie, e bine sa faci o ecografie pelvina.

4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Vezi ca februarie a avut 28 de zile. Durata ciclului menstrual se numara pe calendar, fiindca nu toate lunile au aceeasi durata

| anonim4535 explică (pentru Brigaela):

Stiu dar totusi sunt prea multe zile distanta de la ultimul ciclu

| Brigaela a răspuns (pentru anonim4535):

Da, e adevarat.
Daca pana acum ai avut menstruatii regulate, mai poti astepta putin. La varsta ta poti avea dereglari hormonale fara mare importanta. Daca totusi menstra nu apare pana la mijlocul lui aprilie, e bine sa faci o ecografie pelvina.

| corbulalbrosu a răspuns:

Fiindca esti virgina si in mod foarte sigur nici nu ai intretinut contacte sexuale mai ales neprotejate se poate afirma fara a gresi ca in acest caz NEINCEPEREA menstruatiei NU reprezinta o intarziere ci o prelungire a ciclului menstrual, si acest lucru se produce pe fondul unei dereglari mai importante intervenite in activitatea hormonala. Chiar si daca ciclul tau menstrual are caracteristica principala de a fi in general destul de REGULATA, in sensul ca lungimea sa poate sa varieze in limita a +/- 2 zile, NU ar trebui sa ai motive de a te panica/ingrijora prea tare fiindca pot interveni modificari ale lungimii ciclului menstrual. Uneori pot sa apara dereglari mai mari din cauza activitatii hormonale nu tocmai perfect reglate, care este influentata in cazul adolescentelor in mare masura si de modificarile care se produc in dezvoltarea organismului. Ingrijorarea ta nu isi are rostul fiindca este/devine atat ilogica cat si irationala in cazul in care inca nu ti-ai inceput viata sexuala, si ca atare inca NU ai intretinut contacte sexuale dupa terminarea ultimei menstruatii avute. Doar daca aceasta elongare a actualului ciclul va depasi 10-14 zile, numai in acel caz o consultatie ginecologica ar putea fi utila si posibil si folositoare. Multa sanatate!

| Sofer a răspuns:

Dereglări hormonale.