| GLA a întrebat:

Cum pot fetele sa fie mai reci si sa treaca mai repede peste o relatie decat baietii in general? Am trecut printr-o relatie de 1 an jumate, prima relatie serioasa si prima dragoste adevarata pentru amandoi, au trecut 4 luni de la despartire, 3 luni de cand am aflat ca ea deja se combinase cu altul nici dupa 1 luna de la despartire, eu inca sunt singur si ma gandesc la ea. Am gresit si eu ca am fost prea gelos, prost de gura la certuri, intervenise maica-sa intre noi, in ultimele 2 luni cred ca ne-am impacat si despartit de 6 ori, din certuri prostesti de copii. Cu toate astea a preferat sa vada lucrurile rele nu si cele bune din relatie care au fost foarte multe, am iubit-o extrem de mult si am suferit aproape de depresie dupa ea. Am incercat sa imi gasesc alta iubita dar in zadar, ori nu vor relatii, ori nu le place de mine, ori nu e acel ceva si a cam inceput sa mi se ia sa tot caut si nimic, insa ma sperie mult sentimentul de singuratate, nu il suport, ma gandesc ca vine craciunul, revelionul si il voi face singur, este cam trist mai ales cand ma voi gandi la ea ca va fi fericita cu actualul.

Răspuns Câştigător
| Elisaolandar45 a răspuns:

Trebuie sa induri, nu ai ce face, dar te vei obisnui si durerea se va retrage in spatele mintii tale. Indurarea asta dureaza cat oferi atentie, cat te gandesti, dar intr-un final se consuma, si poti ajuta sa se consume mai repede daca nu accepti sa te gandesti la ea, cum iti apare gandul, te pui si faci ceva, te apuci de ceva interesant, un hobby. Fericirea ta nu depinde de o persoana, depinde de viața ta, si viata ta nu e o persoana, ci e un șir lung de momente. Nevoia de cineva este ceva chimic, creierul te pacaleste, tu stii ca persoana iubita iti poate satisface nevoile emotionale, nevoia de a fi iubit, de a fi ascultat, dar vezi ca totul se rezuma la tine. Tu plangi dupa o persoana in mare fiindca creierul tau crede ca sursa de placere fizica si liniste psihica a disparut. Deci tu plangi ca nu te mai poti simti bine, pe scurt.E jalnic nu i asa? De aia trebuie sa realizezi ca sursa nu a disparut, si sursa nu trebuie sa fie o persoana. Poate fi muzica, poate fi natura, poate fi o pasiune. Oamenii sunt temporari, dar sunt unele lucruri care nu dispar niciodata si sunt mult mai inocente decat oamenii.

| GLA explică (pentru Elisaolandar45):

Ma apuca foarte mult gandul cand sunt acasa, ea a stat la mine acasa, deci o vad peste tot, mai ales cand ma culc sau cand ma trezesc ma uit in stanga mea unde dormea ea, nu suport sa vad patul ala gol, camera aia atat de goala. Cand plec, nu am treaba dar cand sunt acasa ma ia foarte rau ganditul la ea, de ex aseara am visat o si m-am trezit acum cu un sentiment naspa. In mare parte ai dreptate ceea ce spui dar nici sa traim singuri nu putem, avem nevoie de cineva langa noi sa ne bucuram de prezenta ei, de iubirea, afectiunea, dragalasenia persoanei iubite. Cel putin asa sunt eu facut sau asa ma pacaleste creierul meu, sa am pe cineva sa nu fiu singur.

| Elisaolandar45 a răspuns (pentru GLA):

Este un studiu stiintific care spune ca suferinta emotionala dureaza pe moment 10-15 minute, restul e overthinking, restul o induci tu gandindu-te. Trebuie mereu sa fii in miscare, ai spus ca atunci cand pleci de acasa nu ai treaba, asta si pentru ca iti iei gandul, te iei cu alte chestii.Trebuie sa inveti sa faci asta si acasa. Daca nu i dai ceva de facut mintii o sa se duca pe cai proaste. Totodata dacă ea era persoana potrivita pentru tine iti era asigurata tie. Dar fiindca v ati despartit, inseamna ca undeva in lume este fata cu care vei fi, sufletul tau pereche, doar ca nu e timpul potrivit sa va intalniti acum. Sunt persoane care si-au intalnit sufletul pereche la 30 de ani. Ce e al tau e pus deoparte.

| GLA explică (pentru Elisaolandar45):

Ai dreptate sincer, trebuie sa imi tin mintea ocupata mereu. Cred ca si aici ai dreptate, daca era sufletul meu pereche ramanea cu mine indiferent de ceea ce se intampla, ca doar nu o omoram cu bataia, erau doar certuri stupide, in fine. Multumesc frumos pentru incurajare si tot ceea ce ai spus!

18 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Numai la prostii se gandesc astea mici de aia e treaba cotoioasa

| sierra1 a răspuns:

"pot fetele sa fie mai reci si sa treaca mai repede peste o relatie decat baietii"

oi fi tu mai sensibil, mai gingaș

| Freya1 a răspuns:

Dacă sunteți si tineri e ceva normal sa se întâmple asta.Nu e chiar asa mult un an jumate, iar daca in anul ala ati mai avut si certuri nasoale e cumva de inteles de ce v-ati destrămat.
Partea proasta pentru tine e ca posibilitatea ca ea sa fi vorbit cu actualul de cand era cu tine e destul de mare, pentru ca si fata sa fi (atragi băieți clar) tot nu cred ca poti sa ai o relație asa serioasă asa brusc.
Nu sunt fetele mai reci, oameni in general daca nu mai au sentimente se detașează usor pentru binele lor.
O sa iti găsești si tu jumătatea, doar nu dispera.

| GLA explică (pentru Freya1):

Au fost si certuri dar nu cred ca asa multe, au fost mult mai multe momentele frumoase, adica eu cam asta imi aduc aminte, pe cele rele nu mai le stiu asa bine. M am gandit si al varianta ca poate deja vorbea cu ala de cand era si cu mine dar nu stiu ce sa zic, eu tot tin sa cred ca dupa ultima despartire s-a si aruncat intr o relatie ca sa uite de mine mai repede, gen primul venit, primul servit. Greseala mea uriasa este ca m-a gasit pe mine sinceritatea proasta sa ii zic ca nu o mai iubesc ca inainte ca nah ma distantasem si eu de ea prin cate se intamplasera dar i-am spus sa continuam si sa incepem iar relatia mai serioasa ( nu o mai lasa maicasa cu mine si ne vedem foarte rar, si cand ne vedeam o faceam pe ascuns maxim 1 ora, adica la 24 de ani nu prea imi ardea mie de asa ceva de asta mi se si luase putin, ea avea 19 ani). In fine intr-un final sunt doar socat cum a renuntat asa repede si a sarit in alta relatie, socul meu este ca ea nu era vre o fata rebela, din contra, era mai retrasa, nu avea prieteni, era destul de sensibila, cuminte si cam de aici vine socul meu ca nu ma asteptam, mai degraba ma asteptam la mine sa fug la alta dar nah ce sa mai zic...

| Freya1 a răspuns (pentru GLA):

Dacă tu le ti minte doar pe cele frumoase inseamna ca pentru cele urâte ai o parte mare de vina.Eu chiar sunt una dintre persoanele ce atunci cand aude "nu mai merge, vreau sa ma despart pentru ca e toxic si nu stiu cum sa fac" primul sfat pe care îl dau e asta cu sa iti amintești de toate lucrurile nasoale, sa le aduni si sa vezi daca le depășesc pe cele frumoase.Iar daca la ea asa a dat inseamna ca ea asa simte.
Dacă voi încă va mai vedeti din cand in cand inseamna ca asa isi blojeste ea rana.Nu o sa mai fie cu tine, dar până trece peste din cand in cand te mai cauta.
Dacă este o fata cuminte si retrasă nu inseamna ca va muri fara tine.Ba din contra, o persoană timidă, introvertita o dată ce sa obisnuit asa de mult cu un partener ce ii ofera atenție și afectiune cand nu mai are se panicheaza si cauta foarte repede pe cineva care sa o protejeze iar si sa ii ofere atenție și afectiune.

| GLA explică (pentru Freya1):

Ma refer ca momentele urate nu au contat pentru mine, pentru mine au contat momentele frumoase dintre mine si ea care au fost foarte multe, certuri sunt in orice cuplu. Nu avea nici cum ca momentele urate sa le depaseasca pe cele frumoase, am facut foarte multe pentru ea, multe gesturi mai ales de iubire, afectiune, atentie, sacrificii etc. Asta tot nu inseamna ca daca e timida, introverita gata pac sare la altul atat de repede, inseamna ca nu are respectu fata de ea ca om, inseamna ca nu a tinut la mine sufiicient de mult, nu ai cum asa repede sa te combini cu altul si sa uiti de ala care ti a fost alaturi o perioada de timp din viata ta, mai ales ca eram prima ei relatie serioasa si de durata.

| Freya1 a răspuns (pentru GLA):

Ce vreau sa iti explic eu e ca acele momente urâte poate pentru ea au contat mult, poate ea le-a privit ca pe niște lucuri grave si in timp a afectat-o.Sau cum spui tu,nu a a mai avut sentimente destul de puternice fata de tine si nu pot sa condamni un om pentru asta sincer.
Ca sa poti sa stabilești cum de a trecut asa repede peste despărțire trebuie sa analizezi ca cel fel de relație ati avut voi,cât de serioasă. Conteaza mult timpul petrecut împreună, cât de intimi ati ajuns sa fiti, cât de bine v-ati cunoscut, daca ati locuit impreuna, ce varsta aveti si cum ati inceput relația...

| GLA explică (pentru Freya1):

Eu zic ca a fost destul de serioasa relatia, statea mai mult la mine acasa decat la ea, petreceam foarte mult timp impreuna, eram foarte intimi si varstele ea 19 eu 24. Eu zic ca era o relatie foarte serioasa, nu putea sta fara mine si nici eu fara ea, spunea ca sunt prima ei iubire adevarata...

| Freya1 a răspuns (pentru GLA):

Nu ti-a dat niciodata motiv de gelozie, sau sa o bănuiește că te înșală?

| GLA explică (pentru Freya1):

Nu nu mi-a dat, gelozia era in capul meu, probabil ramasa din celelalte relatii unde ori s au intors la fostii ori s-a dus la altul, cam cum am patit si cu fosta de acum. Ideea e ca unele relatii te afecteaza si ramai cu niste ranii (sechele), si uneori iti dauneaza la relatia curenta sau viitoare, asta stiu si eu...

| Freya1 a răspuns (pentru GLA):

Eu am trecut peste o relație de 8 ani.Intradevar m-am simțit ciudat si am suferit ca au fost 8 ani, dar recunosc in acelasi timp ca la o perioadă m-am simțit ușurată si nu il mai puteam vedea ca si pe iubitul meu ci mai mult ca si un prieten.Dar asta pentru ca sentimentele mele s-au dispersat cu timpul.
Bine, la mine problemele s-au agravat nu mai erau doar simple certuri de cuplu.Dar sincer, iubirea a început să treacă de cand nu am mai primit afectiune, atenție si poate chiar respectul cuvenit si de acolo s-a dus din rau in mai rau.

| GLA explică (pentru Freya1):

Se pare ca la tine a fost altceva, eu oricum ii ofeream totul ca de obicei, atentie, iubire, afectiune, dragalasenie, etc, aveam grija de ea o protejam, doar ca erau si acele certuri din gelozia mea si greseam mult ca ma enervam tat de tare ca aruncam si cuvinte proaste dar cam atat

| AliGab a răspuns:

Pe bune?! Sunt atatea lucruri de facut cand esti singur...mama ce rau imi pare ca nu am profitat la maxim de acea perioada. Acum nu mai pot face ce vreau si ce gandesc de pe o zi pe alta deoarece trebuie sa tin cont de un sot si de cei 2 copii ai nostri.

| Digikey a răspuns:

Dupa 30 de relatii de dragoste adevarata o sa incepi sa-ti revii.

| marinaru777 a răspuns:

Nu a tinut suficient la tine, ce i al tau e pus deoparte e o vorba, mergi mai departe.