| Hammurabi a întrebat:

Știți care e diferența dintre frumos și simpatic?
Cum ați prefera să fie partenerul vostru de viață?
Frumoasă/frumos sau simpatică/simpatic?

(întrebarea e strict din punctul ăsta de vedere; nu veniți cu... să fie deștept, să aibă bani sau alte etc-uri de genul ăsta)

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Păi frumos e frumos și atât și se referă mai mult la fizic, dar și la caracteristici vizibile cu ochiul liber.

Simpatic e un adjectiv, mă rog și frumos e tot adjectiv, nu asta contează aici laughing) dar simpatic se referă mai mult la caracteristicile interioare, chiar ce ține de personalitate, deci ceva ce nu observi cu ochiul liber ci ține mai mult de finețe, le descoperi mai greu calitățile omului simpatic, decât ale omului frumos. Poate îngloba și frumos ăsta și caracteristici interioare, când spui despre o persoană că are o frumusețe interioară și multă bunătate, dar la fel, le observi mai ușor ceea ce ține de frumusețe. Ceea ce ține de simpatic observi mai greu, plus că la categoria simpatic pot intra mai multe alte adjective, dar evident și amuzamentul.
Când spui despre un om că e simpatic, spui că e și ușor amuzant, dar nu în sensul ăla de caterincar ci tot așa ceva mai suav, de finețe, chiar îți mai drag să stai lângă ăla simpatic funny, decât lângă ăla caterincar/circar funny. happy Cred că termenul simpatic are legătură și cu o oarecare blajinitate/naivitate chiar, dar la fel nu aia de prostie, aproape, ci una dulce și frumoasă de chiar ți-e drag să stai lângă un astfel de om simpatic. happy
Deci simpatic e de finețe, frumos e de vizibil.

| Hammurabi explică (pentru anonim_4396):

O analiză pe text excelentă.
Dar n-ai spus ce ai prefera tu. laughing

14 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

Un frumos nu e intotdeauna si simpatic, in timp ce un simpatic poate deveni frumos.
Si aleg simpaticul.
happy

| Celcestietot a răspuns:

Parca nu se poate una fara alta, nu crezi? laughingbig grin

| sofisis a răspuns:

Intotdeauna am ales simpatic. Trebuie sa aiba ceva-ul ala care ma atrage pe mine, nu sa fie frumos in sensul general acceptat al cuvantului.

| Lioana a răspuns:

Cuvantul "frumos" se refera la aspectul fizic. Cuvantul "simpatic" se refera la felul de a fi, la personalitate, temperament, energii pozitive transmise...
As vrea ca partenerul meu sa fie si frumos si simpatic.

| CleanHeart a răspuns:

Nu am pus pret pe frumusețe și a contat sa simt eu că mă atrage dar pun mult preț pe loialitate și inteligența și mă revansez pe astea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asta mi se adresa mie? laughing)
Păi eu nu prefer nimic. Ai uitat că sunt între lumi? rolling on the floor)
Ba vreau, ba nu vreau, ba îmi plac fetele, ba îmi plac bărbații, ba nu-mi place nimic. Ba vreau un tată și un prieten pentru ai mei copii, ba vreau prințul, ba vreau broscoiul, ba vreau doar un prieten la cataramă și BBF. Complicată viață mai am. rolling on the floor)
Dar cred ca să mă conformez totuși întrebării tale, mister Hamurabi, aș alege simpaticul/simpatica. rolling on the floor)

| AdioTPU a răspuns:

Cred că diferența este că frumos e unul, una care are un corp armonios, eventual lucrat la sală și trăsături regulate. Ca exemplu dau pe Leonardo DiCaprio și Beyonce. Simpatic cred, cel puțin pentru mine, că e acela care nu se încadrează neapărat în standardele frumuseții dar care are o figură gingașă, copilăroasă, cu trăsături ok.

| EcceHomo a răspuns:

Știu care este diferența. De exemplu, tu îmi ești simpatichappy

| RosaliaOriginala a răspuns:

Sa fie vie, sa aiba maini si picioare, eventual sa nu fie grasa daca nu cer prea multe

| anonim_4396 a răspuns (pentru RosaliaOriginala):

Aia cu să fie vie, lol! rolling on the floor)

Păi nu vii sunt toate sau cum, ai avut și experiențe cu miss moarte? happy

| DonEnnioSalieri a răspuns:

Draguta

| Manticora a răspuns:

Simpatica. Frumusetea mi se pare ca le afecteaza unora personalitatea in mod negativ.