| anonim_4396 a întrebat:

TPU, ajutor! Sunt cu un baiat de un an, el ma iubeste enorm, e gata sa faca orice pentru mine, ma alinta, ma rasfata, e orb la toate neajunsurile si la toate vorbele negandite pe care i le spun, eu nu stiu daca il iubesc, e dragut si parca ma simt bine cu el, insa nu stiu, parca nu e iubire, de fapt n-am fost indragostita niciodata pana peste cap, n-am de unde sa stiu, desi suntem doar de un an impreuna il cunosc mai bine ca pe mine, ne-am facut planuri peste planuri pe viitor, Doamne... pina si cel mai mic detaliu l-am planuit. Problema e in altceva, el are un prieten, pe care se pare ca il plac sau il simpatizez, nu stiu. Ii este ca un frate mai mare, diferenta dintre ei fiind doar de un an, cu toate acestea toti prietenii lor comuni il respecta pe acest baiat, are el ceva misterios ca se bucura de respect din partea tuturor. E ultimul an la facultatea de psihologie, si vb asa de parca a trecut prin viata, are in el un pic de intelepciune. Deci cand sunt cu prietenul meu, si cu acel baiat ma simt ft prost, nu pot sa ma uit la el in ochi, iar el, nu stiu din care cauza mereu parca face aluzii la relatia mea cu prietenul meu, parca ar fi invidios, mi-a scris de citeva ori pe fb dar eu ii zieam ca sunt ocupata, nu stiu cum sa procedez sa incerc sa-i vb sau nu. Ceea ce stiu sigur ca la o eventuala relatie cu el, actualul meu prieten va fi distrus complet sad, cum sa procedez?

Răspuns Câştigător
| Șurubelniță a răspuns:

Ai putea sa incepi sa apreciezi mai mult ceea ce face prietenul tau pentru tine. Din cate ai zis se pare ca el se poarta foarte frumos cu tine, te respecta si te iubeste ceea ce este mare lucru.
Nu esti sigura daca il iubesti. E de inteles asta. Ei bine, tin sa iti spun ca sentimentul de dragoste nu dureaza la nesfarsit, in orice relatie la un moment dat apare monotonia ceea ce duce la distantarea persoanelor, racirea relatiei si implicit dorinta de a regasi sentimentul de dragoste in alta persoana.
Dar asta nu este si cazul tau, cel putin deocamdata.
Doresc sa-ti puno intrebare : sa presupunem ca te-ai desparti de actualul tau prieten din cauza faptului ca nu esti sigura pe tine iar in viitorul apropriat sau indepartat nu vei mai cunoaste un alt baiat care sa se comporte la fel cu tine. Nu te-ai oftica din cauza aceasta si ai regreta faptul ca nu ai continuat relatia cu el? Eu zic ca da.
Fii multumita de ceea ce ai, el iti demonstreaza ca te iubeste, apreciaza asta.
Ok, esti atrasa de baiatul acela, e de inteles. Insa nu il cunosti la fel de bine ca pe actualul tau prieten si in cele din urma se poate dovedi ca nu e exact ceea ce pare si sa nu fi deloc fericit cu el. In plus, daca el este cu adevarat cel mai bun prieten al lui cu siguranta nu il va trada si nu iti va acorda o importanta deosebita. Atunci o sa te afli intr-o situatie extrem de neplacuta si mai mult ca sigur ii vei pierde pe amandoi. Nu alerga dupa 2 iepuri ca s-ar putea sa-i pierzi pe amandoi.
Constientizeaza ca sentimentul de iubire nu dureaza la infinit, dar asta nu inseamna ca relatia se va sfarsi daca se ajunge in acel punct. O relatie dureaza atata timp cat exista respect reciproc, daca tu iti respecti prietenul atunci fii sigura ca si el o va face si te va iubi in continuare.
Da, ai dreptate, o eventuala relatie cu tipul de la psihologie il va distruge pe actualul tau prieten si iti va atrage unele etichete neplacute, lumea te va considera o tipa usuratica daca treci la cel mai bun prieten al unui tip. Nu cred ca iti doresti asta si nici tipul de la psihologie nu isi va dori asta cu siguranta, mai ales ca ai zis ca lasa impresia ca este trecut prin viata.
Cum sa procedezi? Stai in banca ta si nu te mai gandi la asta. Apreciaza pe cine ai langa tine acum si vezi-ti in continuare de relatia actuala pentru ca esti o tipa norocoasa, nu toate fetele au parte de una stfel de tratament din partea baietilor. Sau preferi un baiat care te injura si te bate tot timpul?

11 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

Ti se ofera totul, dar esti atrasa de misterul celuilalt...s-ar putea sa le pierzi pe-amandoua, cam asa se intampla cand i se uraste omului de prea mult bine!

| Dariusuu a răspuns:

Nu privi în altă parte când ai lângă tine totul.

Şi cu asta am spus tot.

| Alcyon a răspuns:

Cine umbla dupa doi iepuri, nu prinde niciunul.

| Danut_Popa_1961 a răspuns:

Trebuie sa alegi urgent.

| Cristiann25 a răspuns:

Am o intrebare la care poti raspunde tu si restul fetelor care sunt ca tine.De ce credeti ca va fac barbatii c.(intelegi tu)? Pai tocmai de aia ca va vine voua cate un gand de asta "ce frumos e cel mai bun prieten al iubitului meu"etc.Stii ce o sa se intample? Daca ii este cu adevarat prieten tu poti ramane cu ochii in soare ca doar nu-si risca prietenia pentru o fata(ca sa nu zic altfel)mai ales ca dupa ar putea patii si el la fel.

| RedheadOnTheRun a răspuns:

Deja stii raspunsul desi il negi. E clar ca daca iti pasa de actualul iubit, iese din discutie o posibila relatie cu prietenul sau cel putin in viitorul apropiat. Ai grija sa nu calci stramb macar de dragul a tot ceea ce iubitul tau face pentru tine si relatia voastra. Nu-l iubesti dar stai cu el pentru ca e baiat bun si pentru ca ti-e bine, ceea ce te face (poate fara sa vrei) o persoana egoista. Indicat ar fi sa te desparti de iubitul actual daca visezi sa ai vreodata o relatie cu celalalt. Asa ar fi corect, cel putin.

| Elena_Maria_Dragan_1992 a răspuns:

Ignoral pe celalalt si nu renunta la prietenul tau daca te iubeste

| Agnieszka a răspuns:

Treaba sta in felul urmator: mereu oamenii vor fi atrasi de mister si pasiune, dar trebuie sa pui in balanta. Pana la urma trebuie sa te gandesti ce vrei tu de la viata.

Marea problema este ca toti asteapta acea "scanteie" care oricum dispare in primele saptamani, apoi trebuie sa te gandesti ce ai.

Intrebarea este alta: tu vrei o relatie doar ca sa nu fi singura sau pentru ca iti doresti in viitor cu persoana respectiva?

La primele intalniri toti par a fi interesanti si plini de intelepciune, dar abia mai tarziu isi arata si cealalalta latura.

| Irina777 a răspuns:

Ms la toti, sa stiti ca m-ati ajutat mult laughing))

| Loveeee21 a răspuns:

Eu nu cred ca ai stat degeaba un an cu el. Sentimentele pot sa se amplifice sau sa dispara.Sa sti ca si mie mi s-a intamplat la fel, aveam prieten de un an si a inceput sa-mi placa de altcineva. Peste un timp mi-a trecut simpatia aia.O data m-am intalnit cu un baiat, intr-un fel ne-am certat(despartit) in ziua aia cand m-am intalnit cu altul.El a stiut si a devenit foarte nervos, suparat. S-a luat de baiatul ala, si atunci mi-am dat seama ca tine la mine si mi-am mai dat seama ca nimeni nu il poate inlocuii!happyEu spun sa ramai cu baiatul cu care ai o relatie de ceva timp.

| AlexaDi23 a răspuns:

Din cate spui, prietenul tau este minunathappy Nu renunta la el, ceea ce simti tu pentru celalalt baiat poate sa fie doar o atractie de moment.