| Flori6812 a întrebat:

Trebuie să-mi vina menstruația pe 6-7 si oare e normal sa am simptomele de pe acum? Adică am dureri de spate, ma doare in partea stânga, imi e greață. Sau sunt însărcinată?

2 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Medicul ginecolog stie, intreabă l

| corbulalbrosu a răspuns:

S-a constatat si s-a incetatenit convingerea ca de obicei organismul fiecarei femei reactioneaza intr-un anumit mod fata de procesele care au loc pe parcursul ciclului menstrual. Simptomele premenstruale pot sa existe dar pot sa si lipseasca, sa fie mai intense sau aproape insesizabile. Probabil ca in cazul tau simptomele apar si se manifesta cu mult inainte de a incepe menstruatia din cauza unei activitati hormonale mai aparte. NU pot sa apara/existe simptome de sarcina in acest moment al ciclului tau menstrual deoarece chiar si in cazul in care s-ar fi realizat o presupusa fecundare a ovulului, acesta NU ar fi dispus de timpul necesar pana in acest moment pentru a se implanta in uter. Inainte de trecerea a minim 5-6 saptamani de la fecundare, sarcina se reduce la o celula microscopica care NU poate sa provoace simptome de sarcina. Simptomele pot sa apara doar dupa trecerea a minim 6-7 saptamani, adica din momentul in care in uter se formeaza embrionul. Poti sa te lnistesti si sa nu te mai stresezi inutil fiindca in acest moment este IMPOSIBIL sa-ti apara simptome de sarcina. Sanatate!