| Zeynepabc a întrebat:

Pe 4 trebuie să-mi vina menstruația si nu au început simptomele. Adică am avut dureri de ovare, sânii imi sunt tari si umflați, dureri de spate, balonări, dureri de cap, dar înainte nu aveam aceste "simptome". Am avut contact sexual protejat in ziua ovulației, nu cred ca prezervativul s-a rupt. Poate exista o sarcina?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

NU EXISTA SIMPTOME DE SARCINA in acest moment al ciclului menstrual. Primele simptome de sarcina POT sa apara insa nu intotdeauna si NU la toate femeile insarcinate numai dupa ce sarcina are deja varsta de 7-8 saptamani. Ceea ce trebuie sa intelegeti atat tu cat si alte fete este aceea ca NU pot sa apara si sa coexiste in acelasi timp si o sarcina si simptome premenstruale. Existenta uneia in mod automat o exclude pe cealalta astfel ca intotdeauna cand exista aceste stari si simptome NU poate exista o sarcina, sau invers, daca exista o sarcina instalata in uter, atunci NU mai apar absolut nici un fel de "simptome". Sper ca explicatia data sa fie pe intelesul tuturor. Sanatate!

3 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Se poate aprecia ca atat teoretic cat si practic formarea ca si existenta unei sarcini in conditiile prezentate sa fie aproape imposibila. Fiindca au aparut si exista semnele/simptomele premenstruale inseamna ca menstruatia va porni/incepe in zilele urmatoare. Multa sanatate!

| Zeynepabc explică (pentru corbulalbrosu):

Sa fie aceste simptome premenstruale sau simptome de sarcina?

| Zeynepabc explică (pentru corbulalbrosu):

Mulțumesc pentru răspuns. Înseamnă ca ar trebui să-mi vina menstruatia si sa nu-mi mai fac griji pentru o posibila sarcina.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Zeynepabc):

NU EXISTA SIMPTOME DE SARCINA in acest moment al ciclului menstrual. Primele simptome de sarcina POT sa apara insa nu intotdeauna si NU la toate femeile insarcinate numai dupa ce sarcina are deja varsta de 7-8 saptamani. Ceea ce trebuie sa intelegeti atat tu cat si alte fete este aceea ca NU pot sa apara si sa coexiste in acelasi timp si o sarcina si simptome premenstruale. Existenta uneia in mod automat o exclude pe cealalta astfel ca intotdeauna cand exista aceste stari si simptome NU poate exista o sarcina, sau invers, daca exista o sarcina instalata in uter, atunci NU mai apar absolut nici un fel de "simptome". Sper ca explicatia data sa fie pe intelesul tuturor. Sanatate!