| negat1ve a întrebat:

Trist!
Am ajuns sa dau sfaturi fetei pe care o plac cum sa se cupleze cu un baiat, de care ii place ei! In urma cu o luna, va ceream sfaturi despre cum pot aborda o fata si daca ar merita sa incerc asta. O sa va repovestesc totul, sa intelegeti mai bine situatia, sper sa aveti rabdarea de a citi!
Eu locuiesc in Italia, si tipa de care va zic este moldoveanca. Din septembrie de cand am inceput scoala, si pana anul acesta in martie, ne cunosteam doar din vedere, vazandu-ne aproape zilnic in autobus pentru ca invatam in aceeasi scoala. La inceput nu am fost interesat de ea, dupa m-a atras, dupa iar mi-a trecut si tot asa. Ea mi-ar dat multe "semne" din care eu cel putin am inteles ca ma place ( ca acum de curand sa inteleg ca de fapt intelesesem gresit). A vrut o data sa ma serveasca cu o caramela, dupa se uita foarte insistent la mine, ba chiar a pus un baiat sa intrebe de unde vin.Usor usor iar ma indragostisem de ea, deja a 2a sau a3a oara. Vazand ca are un interes pentru mine, m-am interesat si eu de ea, si am aflat facebook-ul ei. Pe fb am vazut ca are prieten, deja de 4 luni, si am hotarat oarecum sa o las balta si nu reactionez la aceste semne ale ei. Dar totusi nu intelegeam daca are prieten de ce totusi imi da aceste semne si de ce totusi are asa de multi amici baieti? ( ca deja deveneam eu gelos) Ma rog, intr-un final, in martie, dupa ce ea m-a rugat in statie sa-i tin ceva, mai mult tot asa pentru a se baga in seama cu mine, nu dupa mult timp m-am bagat in seama cu ea. De atunci suntem amici, doar ca am aflat ca ea se intelege mai bine cu baietii decat cu fetele si mi-a dat de inteles doar ca ii place sa filtreze si nimic mai mult. Oarecum am ramas cu un gust amar asa, ma gandeam, toate acele semne si tentaive de a se baga in seama cu mine doar ca sa fim amici? Pff! treaba e ca si eu fiind foarte timid si mai inchis in mine, mai retras, poate nu i-am parut o companie asa buna. Erau zile cand vorbeam, zambeam, ne uitam foarte mult in ochii celuilat fara sa zicem nimic, a si dormit pe umarul meu in autobus, deci chestii destul de copilaresti dar frumoase. Aceste lucruri imi dadeau sperante in a avea o viitoare relatie, ma gandeam ca totul va evolua incet, dar sigur! Acum vin si zilele alea cand nu mai intelegeam nimic, ori statea cu un alt amic de al ei in autobus, la mine nici macar uitandu-se, sau cand statea cu mine dormea pe motiv ca este obosita si deci nu vorbeam. De cand am cunoscut-o nu stiu, parca se joaca cu mine, cand progresam, cand nu. Sunt zile si zile, sunt confuz, in ceata si cu un gust amar. Are acel ceva care atrage, seduce si roiesc o gramada de baiati in jurul ei iar asta ma innebunea deja destul. Azi ce sa-mi zica, ca a inceput sa iasa cu un tip, si imi cere sfaturi cum sa procedeze, ca il place doar ca nu e sigura daca si ala o place si ea simte ca o si cam minte. Cand am auzit, mi s-a rupt filmul, dar m-am controlat si am incercat sa ma comport normal, facand pe amicul cel bun. Nici nu stiu ce si cum sa fac. Locuim si destul de departe, daca am incepe o relatie noi, dupa in august eu sunt in Romania ea in moldova, si dupa eu cred ca as suferi daca ea ar umbla cu toti "amicii" astia si a si specificat ca nu-i plac baietii gelosi. Nu e genul "tarfa" ca recunosc una, dar nici asa...prea multi "amici" cu care iese cand are chef. Parca nici asa sa ramanem doar la statutul de amici nu as vrea sa ramanem, oarecum m-am atasat de ea si ma simt foarte atras de ea. Cred ca stie asta, doar ca nu ma vede mai mult decat un amic. Ce as face parca nu e bine.voi ce ma sfatuiti...sa ii spun tot ce simt pentru ea si ca vreau mai mult ( cu riscul de a suferi) sau raman la stadiul de amic si sa sufar din nou dandu-i sfaturi in relatia ei si ascultand toate povestile pe care le face ea cu amici sai? Ciudat, penibil, complicat, nu gasesc solutie!

13 răspunsuri:
| greyhound a răspuns:

Conceptele de "are prieten" si "relatie la distanta" nu prea lucreaza pentru tine.
Chiar daca ati incepe o relatie si apoi pleci in Romania cand nici n-a inceput bine, n-ai facut nici o afacere.
Iar asta cu sfaturile si "un umar pe care sa te sprijini/plangi", renunta la ele, keep it professional. Fii mai rece cu ea, daca te intreaba ce ai fa si tu cum fac femeile "n-am nimic! nu esti tu, sunt eu" happy
Daca reusesti cumva sa gasesti o solutie pentru ca voi sa puteti fi impreuna, nu te mai comporta ca un prieten, ci ca un iubit

| negat1ve explică (pentru greyhound):

Am incercat sa fiu si mai rece cu ea dar nu stiu, are acel ceva de parca nu ma lasa sa ma comport asa! Cateodata sunt cate 2-3 zile cand nu vorbim, si dupa cand ne intalnim totusi si avem ocazia, sa stau morocanos si sa ma comoport rece? in loc sa filtrez cu ea, sa-i arat ce am eu si nu au amicii ei, sa o fac sa ma simpatizeze mai mult, desi ar trebui sa fac asta doar daca merita, si treaba nasoala e ca in unele zile merita in altele nu happy

| greyhound a răspuns (pentru negat1ve):

Nu trebuie sa fii un zid, dar sa-i mai aplici si ei acelasi tratament pe care ti-l aplica ea.
Una calda, una rece

| negat1ve explică (pentru greyhound):

Fi mai detaliat daca se poate big grin Fa-mi doua trei exemple si sa fac in asa fel incat sa nu se supere sau sa o deranjeze.

| greyhound a răspuns (pentru negat1ve):

Nu iti pot da exemple, aici depinde de tine si de situatiile pe care ti le creezi. Nu exista un manual pentru treaba asta

| Schatzyyyyy a răspuns:

Da cel mai bine e sa-i spun ceea ce simti pentru ea, sa nu mai ascunzi, si sa tii in tine! Asa o sa fie cel mai bine! Daca ea te vrea, o sa fiti impreuna!:*

| negat1ve explică (pentru Schatzyyyyy):

Si daca nu ma vrea...m-am umilit degeaba! Si daca ma vrea, dupa iar nu-i bine ca nu-mi convine ca locuim departe, deci cam greu sa ne vedem, ea iesa cu multi amici, si dupa in august nu ne vedem deloc si tot asa. Cum o dau nu e bine, e mai complicat ca o telenovela! laughing

| Schatzyyyyy a răspuns (pentru negat1ve):

Pff,chiar e complicatlaughing pai nu stiu astepata si tu, pana cand o sa poti sta cu eaX_x sauthinking nu stiulaughing)

| negat1ve explică (pentru Schatzyyyyy):

MUltumesc oricum ca ai incercat sa ma ajuti, apreciez happy

| Schatzyyyyy a răspuns (pentru negat1ve):

Nu am prea avut cu, ce.puppy dog eyes

| PoseidonXD a răspuns:

Eu nu cred ca e o problema ca are amici baieti, trebuie sa accepti ca daca este ft. atragatoare atunci baietii se uit dupa ea! Pai eu cred ca ar trebui sa-i spui tot ce simti, ca simti ceva pentru. ea, ceva mai mult decat prietenie! Daca ea zice ca ea nu te place doar ca un amic atunci ar fi bine sa numai fiti nici amici, adica asa o sa fiie mai greu de uitat! Dar daca vrei poti sa fiti doar amici dar asa o sa fiie mai greu! Daca te place si atunci o sa fiie mai greu pentru. ca ea locuieste in moldova iar tu in ro. atunci o sa fiie o mare distanta intr-e voi! Si nu o sa stii cand te inseala sau ce face! Mult succes! happy

| negat1ve explică (pentru PoseidonXD):

Deci? Concluzia e ca cum as da-o nu e bine. laughing

| PoseidonXD a răspuns (pentru negat1ve):

Nu'sh! E situatie ft. grea! Adica eu iti recomand sa ramaneti doar prieteni!