| Reem a întrebat:

Uh, buna TPU? Am o intrebare. Am 16 ani si sunt transexual (FTM). Insa nu stiu ce sa fac pentru a incepe tratamentul cu hormoni (stii tu, "T"-ul). Nu cunosc pe nimeni cu experienta in domeniu si mai nimeni ne este ok cu ce sunt, in afara de vreo 3 persoane foarte apropiate. Tot ce am auzit pana acum au fost pareri negative si (mai rar) jigniri, mai ales din partea parintilor (deci te rog sa nu postezi raspunsuri de genul... te rog?). Oricum. Ce pot face? Cum pot sa incep sa iau hormoni si de unde ii pot achizitiona (locuiesc in Tulcea, daca are vreo importanta)? Aveti sfaturi pentru pentru situatia asta? Cat de multi din voi au trecut prin asa ceva (si cum?)?

Sper sa raspunda cineva...
(´; ω;`)

Răspuns Câştigător
| Cannibal a răspuns:

Păi o să faci o consiliere psihologică ca să vadă dacă într-adevăr ești trans sau daca nu e doar o tulburare de gen.
După etapele de consiliere dacă într-adevăr ești trans o să primesti un tratament hormonal dar din câte știu tu având doar 16 ani cred ca o sa ai nevoie de acordul părinților.
Nu te lăsa doborât/ă de părerile celor din jur fiindcă nu ești nici primul/a nici ultima persoana trans ești un om normal la fel ca noi toți ceilalți.
Ai o singură viața trăiește-o in așa fel încât sa fi fericit/a in pielea ta fiindcă e viața ta nu a altora nu trăiești pentru ai face pe alții fericiți.
Și nu ii băga in seama pe cei care se iau de tine doar pentru ca încă au o gândire de evul mediu. Tu mergi mai departe fiindcă ești un luptator/e.

| Reem explică (pentru Cannibal):

Iti multumesc mult de raspuns, e asa de greu sa gasesti persoane care sa te accepte asa cum esti! O sa incerc sa vorbesc despre asta cu psiholoaga mea. Trebuia sa ii spun de la primele ore de consiliere, dar imi era prea teama de ce reactie ar fi putut avea. Eh, oricum, gasesc eu o cale de rezolvare pana la urma. Mersi inca odata de raspuns! Ma simt mult mai bine acum (am avut o zi naspa, m-am certat cu tatal meu pe tema asta. ORICUM, e mult mai bine. DECI, uhhhh, MULTUMESC! FOARTE FOARTE MULT!). Sper ca si alte persoane care se afla in situatia mea sa aiba oameni ca tine cu care sa vorbeasca.
Poate ca intr-o zi lgbt+ nu o sa mai fie un subiect taboo si oamenii care fac parte din comunitate nu vor mai fi nevoiti sa se ascunda sau sa se teama de opiniile societatii cu privire la aspectul sau preferintele lor. Dar pana atunci mai e o cale lunga, iar oamenii trebuie incurajati si informati de faptul ca ceea ce sunt nu este o anomalie, ci doar putin diferit, dar in niciun caz gresit.

Deci, inca odata (si sper ca si ultima oara, fiindca tind sa scriu mai mult decat trebuie si imi cer iertare pentru asta), multumesc.

| Cannibal a răspuns (pentru Reem):

N-ai de ce să îți fie teama de pshioloaga ta fiindcă psihologii de aia sunt acolo să te asculte și să te înțeleagă.

12 răspunsuri:
| CodrutElian1990 a răspuns:

Eu cred ca ar trebui sa vorbesti mai intai cu un sexolog. Nu poti sa iei de capul tau hormoni. Tratamentele sexuale in aceste cazuri sunt probleme dificile (necesita mai multe conditii), lucruri pe care le cunosc si le aplica specialistii.

| MihaiNicu23 a răspuns:

Incerci pe net sa cauti sau poti lua hormoni de la BUcuresti de la unele magazine de genul.

| ShamelessQboy a răspuns:

Cel mai bun răspuns ti-l poate da un trany care a trecut deja prin aceste etape, oricum nu ti-as recomanda nicidecum sa faci operatie!
Acum depinde in ce stadiu este organismul tau, în ce direcție esti dezvoltat, pilozitate, sânii, potenta sexuală etc.
Ar trebui să lași mai multe detalii.

| Reem explică (pentru ShamelessQboy):

In ce directie sunt dezvoltat? Nu stiu exact la ce te referi (scuze scuze scuze a simt ca un idiot). Nu credeam ca e nevoie de multe detalii. Deci... Organismul? Intr-o stare buna presupun (singura problema pe care o am e diabetul de tip 1 haha; vwinking. Disforie? It's over 9000! (scuze) Operatie? O sa fac o operatie de top (top surgery) abia dupa 18-20 de ani. Potenta sexuala? Uhhh. Nu ma intereseaza asta, sunt asexual. Nu stiu ce altceva sa spun. Multumesc de sfat, oricum.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru Reem):

Tu trebuie sa te hotarasti ce vrei sa fii: baiat sau fata. Si in functie de asta sa urmezi un tratament - poate chiar si o operatie -, sub indrumarea unui sexolog, la inceput, apoi iti va spune el ce sa faci.

| ShamelessQboy a răspuns (pentru Reem):

Am cunoscut mai mulți trany printre care unul care făcuse deja operația de schimbare de sex, era roman si tot din zona ta, fost coleg de clasa a unei foste iubite. Ce pot sa spun este ca regreta ca a făcut operația de schimbare de sex, nu mai putea avea nici o placere sexuală reală. Despre ceilalți care si-au păstrat glandul pot sa zic ca erau fericiți aveau o viata sexuală care pe mulți i-ar face invidiosi. Pe tine ce te atrage, fetele băieții?
Ti-ai dori să fii fata, esti atras de penis?
Cat despre tratamentul hormonal, nu se ia asa oricum, sa ti-l prescrie un medic specialist, altfel iti poti provoca probleme grave.

| Walker1111 a răspuns:

Deci esti fata sau baiat?
Ai sani si penis sau ai vagin si nu ai sani?

| Reem explică (pentru Walker1111):

?

Oh. Sunt Ftm (female-to-male), in alte cuvinte sexul care mi s-a atribuit la nastere a fost feminin, insa vreau sa devin baiat. Deeeeci, nu vreau sa am sani, talie (sau forme, ugh), voce feminina etc etc. Stiu ca e ciudat, dar asa simt de mic si sincer as fi preferat sa nu fi fost in felul asta, dar sunt asa de disforic incat nu cred ca o sa rezist mult (ok, a sunat putin prea dramatic, haha, scuze). A, si incearca sa nu pui intrebari de genul asta persoanelor trans, unele o sa fie destul de ofensate de intrebare (the more you know). E bine sa acceptam persoanele din jur indiferent de identitate lor de gen, rasa, orientare sexuala sau preferinte big grin. Cel putin asa cred eu, fiecare cu opinia lui/ei.

| Ceoameniprosti a răspuns:

Ba **** tu esti dus rau daca as fi in locu lu tactu te as duce la veterinar sa te castreze

| GrigoreIuliann a răspuns:

Salutare, sunt si eu din Tulcea. Admir si sustin persoanele transgender. Daca iti pot fi de ajutor, voi fi bucuros sa comunicam si sa cautam impreuna solutii adecvate. Iti doresc inspiratie si determinare sa fii cine si ce iti doresti.