| Kent2142 a întrebat:

Un prieten de al meu are o problema psihica (sau asa crede el.). A avut o prietena de nedepartit care l-a inselat... dupa cateva saptamani, ea vrea sa fie din nou cu el, dar el nu. El mi-a spus ca i-au vazut impreuna in parc dadandu-si saruturi "frantuzesti" si i-a venit 'greata. Atunci cand ea a venit sa-si ceara scuze, l-a fortat sa o sarute dar el se dadea inapoi, si el mi-a zis mie particular ca in gand ii era greata sa o sarute dupa ce stia pe unde a fost gura ei.... Ei bine, m-a rugat sa ii explic aceasta problema cu "greata". Vreun ajutor?

FUNDA!

Răspuns Câştigător
| Demonull a răspuns:

happy

12 răspunsuri:
| KeepCalmThinkDiffrent a răspuns:

Bună!
Problema prietenului tău nu este atât de gravă încât să poată fi numită problemă psihică.
Nu este greață, este gelozie. Nu e ca şi cum ți-ar fi scârbă să bei din acelaşi pahar cu cineva, ci cred că se interpretează ca şi cum cineva ar folosi deja paharul tău. Ințelegi?
O zi frumoasă! happy

| VerginicăVacăGrasă a răspuns:

Daca vrea sa fie barbat adevarat nu se va impaca cu ea. nu va inteleg fratii mei de sex, puteti arde orice fata doriti si voi va opriti la una...trist

| Oana92 a răspuns:

Nu are nicio problema psihica. A reactionat asa din cauza faptului ca i-a vazut pe ei sarutandu-se. Din moment ce pana atunci nu a avut nimic e perfect normal.

| drogh a răspuns:

Este ceva normal sa-i fie greata deoarece o iubea pe fata asta si nu este chiar placut sa vezi persoana draga in bratele altuia cum o saruta frantuzeste. Greata provine din faptul ca isi aminteste acele imagini care provoaca durere si se simte tradat pe interior. Daca inainte o saruta cu placere si din toata inima, lucrurile s-au schimbat si daca nu isi poate reveni, atunci trebuie sa treaca la o alta etapa, adica sa gaseasca pe altcineva sau sa-si vada de viata lui.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt oameni la care le este greata si sa bea unul dupa celalalt. Pe mine sa vina unu sa isi infiga limba lui in gura mea plina de saliva, cred ca as muri. Bleahh.

| Demonull a răspuns:

Nu e o problema psihica. Spre exemplu eu unul nu pot manca cu aceiasi lingurita sa zic dupa oricine ar fi(faceam sacrificii cand prietena ma hranea cu inghetata,dar totusi era prietena deci trebuia sa ma supun,oarecum) In rest, nu mananc dupa parinti dupa prieteni, nu beau din aceiasi sticla (n-am chef sa fac schimb de saliva)
Chestia cu prietenul tau e lesne de inteles, o vezi ca se mozolea cu altul normal ca ii trezeste un soi de scarba, dar si aia tare desteapta nu? te mozolesti in parc cu altul... aproape ca mi s-a facut si mie scarba.Ble.
Sfat:pentru a evita manifestarile neplacute fa bine si ocoleste ceea ce te scarbeste happy

| VerginicăVacăGrasă a răspuns (pentru Demonull):

E trist daca pentru prietena ta ai facut acest lucru desi ti-e scarba. doar pentru ca e prietena ta nu inseamna ca trebuie sa renunti la convingerile tale.

| Kent2142 explică (pentru Demonull):

Ciudat dar. tocmai i-am aratat postarea ta lu' "mi amigo" si e OK o.O

| Demonull a răspuns (pentru VerginicăVacăGrasă):

Era.Mai nu pot spune ca imi era scarba de ea, nu mi-e "scarba" in adevaratul sens al cuvantului niciodata, dar totusi e o retinere in adancul meu (in timp ma obisnuiesc)care nu se manifesta cu prietenele mele in shimb se manifesta cu ceilalti.e o chestie... mai ciudata.happy

| VerginicăVacăGrasă a răspuns (pentru Demonull):

Inteleg, dar totusi, indiferent cine este sa nu renunti niciodata la preferintewinking

| Demonull a răspuns (pentru VerginicăVacăGrasă):

Fii sigur.

| Demonull a răspuns (pentru Kent2142):

happy

| varcolaccc a răspuns:

Da fiecare om are cate o reactie adversa la niste lucruri. Probabil cand i-a vazut sarutandu-se i s-a facut rau. greata. si din aceasta cauza... Senstimentul de dezamagire, tradare, inselare, tristete si scarba i-au provocat probabil aceasta stare.