| ph3on1x_9001 a întrebat:

Uneori ma intreb in sinea mea fetele si baieti din ziua de azi se mai uita si la sufletul partenerului sau numai la fizicul sau(ex:"Am o bunaciunea de baiat"sau"Ce buna e fata")
Chiar credeti ca o sa fiti frumosi/frumoase pentru totdeauna?
Nu vreau sa jignesc pe nimeni insa trezitiva la realitate.
Am o colega in clasa e frumoasa, e dezvoltata insa e prosta de da in gropi si are niste fite imi vine sa o ciufulesc.

Voi va uitati la fizicul cuiva sau la sufletul sau?(Sau la ambele)

Vreau intr-adevar sa vad ce e in Romania asta...

Multumesc pentru raspunsuri!

Răspuns Câştigător
| gigiro a răspuns:

Imaginatia baietilor, dar si a fetelor, este infierbantata de explozia mass-media:internet, filme(porno), reviste. Ei isi construiesc o imagine despre persoana, in functie de influentele mai sus mentionate. Pe vremuri, cand nu existau astfel de mijloace, lumea citea mult mai mult, scria scrisori-lucruri care mergeau mai mult catre "suflet", si care maturizau mai mult tinerii.Pe vremuri, trebuia sa fii decent in socitate, azi excentric. Sufletul tanarului e bulversat.De aceea se pune atata accent pe educatie, dar din pacate prea putini inteleg rolul ei.

5 răspunsuri:
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Şi tu crezi c-ai să vezi ce e-n România "asta" din 10-20, poate 30 de răspunsuri pe care poate le primeşti aici? Hai fii serios şi, mai ales, realist!
În altă ordine de idei, până la urmă cei mai mulţi se uită dar doar atunci când caută ceva serios. Din ce scrii, eşti încă în şcoală ceea ce-nseamnă că cea mai mare parte a celor cu care intri în contact sunt imaturi şi superficiali.
Unora le trece superficialitatea mai greu, altora mai uşor, depinde de experienţe, inteligenţă dar şi de caracter şi, într-un final de anturaj, de cercurile în care te "învârţi".
Însă, cei care arată bine, în sensul de atrăgători fizic pentru majoritatea, vor fi deseori mai slăbuţi la celelalte pentru că ştiu că au succesul garantat pentru că superficiali vor exista mereu.
Ceilalţi, îi vor invidia de cele mai multe ori (uneori chiar fără să-şi dea seama).
Ce se va întâmpla? Timpul va rezolva această problemă pentru că, aşa cum spui şi tu, nu o să fie la nesfârşit atrăgători fizic şi pentru ei departajearea vis-a-vis de ce-au în cap se va face abia atunci.
Să ştii că unul din motivele pentru care vezi oameni între 35 şi 50 de ani divorţaţi este acela că unul din ei şi-a pierdut frumuseţea fizică iar restul oricum n-avea iar celălalt a văzut asta abia atunci.
Salut.

| Razvan a răspuns:

Toata lumea imi zice ca am darul de a ma baga in sufletul omuluilaughing
Ma intreseaza oamenii ca fenomen social, ca poveste personala si daca eu pot face ceva sa-i ajut in vreun fel
Frumusetea este un aspect irelevant
Cele mai negre ganduri se nasc in cele mai frumoase capete

| Silvia a răspuns:

Vorbele nu contează. Am auzit vorbe de o grămadă de ori şi nu au nicio valoare.Degeaba zic unii că vai ce bun/ă e ală sau aia, cei care au într-adevăr ceva în cap nu se uită doar la fizicul unei persoane.Adevărul este că primul contact dintre două persoane este privirea, dar degeaba cineva arată superb, dacă e prost de bubuie.Am văzut fete care arată foarte bine, dar sunt proaste şi băieţii nu vor nimic serios cu ele, şi sunt şi fete care nu excelează la frumuseţe, dar atrag băieţii prin altceva.La fel e şi invers.
Ca să îţi răspund, DA. Mă uit prima dată la fizicul unui băiat de care ar putea să-mi placă, însă dacă discut cu el şi observ că nu e nimic de capul lui, nici nu mai pot să mă gândesc că ar putea să îmi placă pentru că m-aş minţi pe mine.
Oricum, frumuseţea e efemeră şi toţi ar trebui să se gândească la asta.

| StillHuman a răspuns:

In general, expresiile de genul: Ce buna/bun e fata/baiatul aia/ala, sunt folosite la prima vedere. In plus, crezi ca un baiat sau o fata ar vrea sa fie cu cineva care nu are prea multi neuroni?
Chestiile despre care vorbim noi sunt copilaresti. Trebuie sa mai astetam sa se maturizeze.

| Deennn a răspuns:

Sunt de acord cu tine.
laughing
In ziua de azi toti se uita cat de "bun" e partenerul.
Eu una ma mai uit si la comportament, suflet, fire etc.
Nu totul se bazeaza pe fizic.
batting eyelashes