| anonim_4396 a întrebat:

Va rog sa ma ajutati... am o problema, eu am avut ultimul contact sexual pe 1 februarie si ciclul pe 15 ianuarie si trebuia sa imi vina pe 12 februarie si mi-a intarzaiat 2 zile, avand in vedere ca imi vine mereu regulat nu imi intarzaie...sunt speriata va rog sa ma ajutati. multumesc!

9 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Contactul sexual a fost in perioada de maxima fertilitate. daca nu v-ati protejat nicicum si sunteti amandoi sanatosi, e normal sa nu ai menstra fiindca esti insarcinata (si n-ai motive sa fii speriata, fiindca nu e nimic in neregula).
Daca v-ati protejat (prezervativ folosit corect), sansa de sarcina este minima (0, 2%), asa ca o intarziere de doua zile nu trebuie sa te ingrijoreze deocamdata.

| Zenithf a răspuns:

In primul rand, linisteste-te. Si frica asta poate sa cauzeze tulburari de ciclu, cum ar fi intarzierea menstruatiei. Apoi, stai inca o saptamana si daca tot nu iti vine fa-ti un test de sarcina, acum daca l-ai face nu poti fi sigura de rezultat.

| whoocares a răspuns:

Nu ai specificat daca a fost protejat sau nu. In orice caz, mai asteapta cateva zile si apoi cumapara-ti un test de sarcina.

| badgirl22 a răspuns:

Fa un test de sarcina la 3 saptamani de la contact, sau o saptamana de intarziere a menstruatiei.

| singurinlume a răspuns:

stai linistita nu e nimic grav daca pana acum ti-a venit regulat, pentru asta iti intarzie acum deoarece pana acum ti-a venit regulat stiu ce zic sunt medic ginecolog

| FluturashullThau a răspuns:

Scumpo daca iti intarzie 2 zile nu este nici o problema chiar daca menstruatia ta este regulata nu ai absolut nici un motiv sa iti faci griji insa daca totusi nu te linistesti fa un contrul la ginecolog si roagal pe prietenul tau sa te insoteasca daca te simti jenata dar in orice caz stai linistita nu este nimic in neregula cu tine

| Aflat_Robert_1997 a răspuns:

Nu ai de ce sa te sperii mai se intampla intarzieri.de exemplu acum o luna am facut sex cu iubita mea si ei i-a intarziat ciclu 3 zile.nai de ce sa te sperii.

| Hannonnymuss a răspuns:

E posibil sa mai intarzie cate o data.nu stiu ce sa zic.ati avut proetectie? daca nu.ar fi bine sa faci un teste de sarcina...sad sper ca nu te-am sprita.t.dar daca ati avut protectie.winking

| Balaci_Daniela_1996 a răspuns:

Nu e nici o problema nu trebuie sa iti vina tot timpul regulat sunt perioada in care u esti racita si iti mai intarzie.nu iti face probleme nu e nimic grav.