| Mascadeprote a întrebat:

Va rog sa ma ajutati! Sunt disperata! Astazi am facut sex pentru prima data cu un baiat, eu ma dezvirginasem de dinainte cu un obiect, nu conteaza asta. Conteaza ca nu ne-am protejat si si-a dat drumul in mine. Am 15 ani. Maine vreau sa iau pastila de a doua zi dar poate nu pot sa o cumpar ca sunt minora. Ce as putea sa fac altceva sa nu fiu insarcinata. Va rog ajutati-ma ca sunt speriata rau. Va rog! Dau funda

19 răspunsuri:
PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Du-te la camera de garda la orice spital ginecologic, doar cu buletinul!
Pastila dea 2-a zi e o bomba hormonala, care se ia NUMAI DUPA CONSULT DE SPECILITATE!
CU RETETA DE LA MEDIC!
NU DUPA URECHE!

| Violleta2022 a răspuns:

Ai fost violata?
Anunta-ti imediat parintii si mergeti de urgenta la medic sa se constate violul si sa se ia masuri de prindere a violatorului.
Daca nu ai fost violata si ai acceptat de buna voie sexul, spune-le de urgenta parintilor si vor stii ei cum sa te ajute.

| corbulalbrosu a răspuns:

Pastila contraceptiva denumita si pastila de a 2-a zi, se foloseste NUMAI in cazul in care sexul neprotejat a fost intretinut intruna dintre cele 4-5 zile ale PERIOADEI FERTILE si din acest motiv exista posibilitatea reala de a se putea forma o sarcina. In cazul in care NU stii in mod sigur daca esti sau nu in zilele PERIOADEI FERTILE, fiindca repet din nou, sarcina se poate forma NUMAI in acele zile si NUMAI daca a ajuns in mod sigur sperma IN VAGIN. In astfel de situatii cum este cea descrisa de tine, prima data se determina cu ajutorul TESTERULUI DE OVULATIE/FERTILITATE (Barza 5), care poate fi cumparat din orice farmacie cu pretul de 14-15 lei, daca in urina EXISTA sau LIPSESTE hormonul luteinic LH. In cazul in care in urina testata NU exista hormonul LH, rezultatul testului va fi NEGATIV, ceea ce inseamna ca NU esti in perioada fertila si in acest caz formarea sarcinii este 100% IMPOSIBILA. In cazul in care testerul de fertilitate este POZITIV inseamna ca in urina exista hoirmon LH si in acel caz esti in PERIOADA FERTILA si numai in aceasta situatie folosirea pastilei de a 2-a zi devine necesara pentru a se impiedica posibilitate de formare a sarcinii.
In concluzie PRIMA DATA trebuie facut TESTUL de FERTILITATE si in finctie de rezultatul obtinur se procedeaza in continuare.
Acceseaza link-ul trimis, citeste cu atentie modul de folosire a testerului de ovulatie si cum se ''citesteste'' rezultatul care se face foarte usor/simplu.
https://bioo.ro/p/testul-barza/test-de-ovulatie-5-barza?utm_source=price-ro
Ar fi o greseala foarte mare daca NU vei proceda altfel, fiindca din decrierea ta reiese ca atat posibilitatea cat si probabilitatea de a ramane insarcinata este mica/IMPROBABILA si din acest motiv folosirea INUTILA/FARA ROST a pastilei de a 2-a zi ar fi IRESPONSABILA mai ales daca avem in vedere urmarile foarte nasoale si de lunga durata pe care le provoaca in organism. Multa sanatate!

| Emilian65 a răspuns:

Vezi ce înseamnă să nu te protejezi? Altădată nu uita de prezervativ!

| SkyPilot a răspuns:

Incearca la mai multe farmacii, dar din cele individuale. Astia sunt prea multi si sunt atat de fomisti incat cineva ti-o va vinde.
Dar citesti CU MARE ATENTIE prospectul si il respecti intocmai, cu asa ceva nu este de joaca! Pe de alta parte nici nu e atat de rau pe cat o sa scrie unii pe aici ca ar fi.
[Later Edit] Vad ca deja au aparut cei cu "bomba hormonala" si alte minuni. In orasul meu pastila de a doua zi (cea pe baza de levonorgestrel, pentru ca mai exista o varianta) este la liber. Nici macar nu o ceri cuiva. O iei din raft, o platesti la casa, nimeni nu te intreaba nimic. Aici daca ti se intampla ceva poti da in judecata producatorul si plateste ala de nu se vede. Daca pastila asta e la liber, intr-un oras unde nu poti lua fara reteta nici macar un analgezic mai puternic, nu e chiar asa de rea pe cat spun unii.
Solutia cu testul de ovulatie este total nerealista. Perioada de risc incepe cu cca. 5 zile inainte de ovulatie si se termina la o zi dupa. Tu ar trebui sa faci acest test pentru 4 zile consecutiv ca sa fii sigura.

| alina2k18 a răspuns:

Calculeaza daca erai in ziua fertilawinking

| Mascadeprote explică (pentru alina2k18):

Pai si cum pot face asta?

| alina2k18 a răspuns (pentru Mascadeprote):

Cand ti-a venit ultima oara menstruatia?
Downloadeza ti My calendar [ jurnal cu floricica ] din play store si iti notezi acolo in fiecare luna si iti calculeaza cand iti vine si perioada fertila

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Tu ai idee ce e pastila de a doua zi? laughing

Asa iti trebuie daca ti-e lene sa te documentezi si sa te protejezi.

| mont a răspuns:

Pune pe cineva adult sa cumpere pastila si lasa-l dracului de sex, nu ai avut de lucru se pare.

| Subsemnatul123 a răspuns:

Nu cred ca-i posibil sa te dezvirginezi cu un obiect. Te dezvirginezi doar daca faci sex, deci individul ala te-a dezvirginat.

Si mi se pare o prostie sa nu-ti dea pastila aia la farmacie, o gramada de minori fac sex (daca nu majoritatea).

| Plato a răspuns (pentru Subsemnatul123):

Ti se pare o prostie ca nu le da pastila, nu faptul ca MINORII fac sex?

| Subsemnatul123 a răspuns (pentru Plato):

La 15 ani mi se pare ca-i prea tanara, aici iti dau dreptate, dar daca avea 17 ani nu mi s-ar fi parut nimic anormal si tot minora era. Nu cred ca trebuie sa faci obligatoriu 18 ani ca sa ai dreptul sa faci sex. Oricum varsta de 18 ani este doar un concept social. Fizic si psihic nu schimba nimic.

| Plato a răspuns (pentru Subsemnatul123):

Foarte ciudat ca filmele porno sunt 18+ dar sexul e 15+. Unde e logica?

| Subsemnatul123 a răspuns (pentru Plato):

Din nou, varsta de 18 ani este un concept social. Legea considera ca la varsta de 18 ani esti adult, motiv pentru care filmele pentru adulti sunt 18+. Care este totusi logica in faptul ca filmele pentru adulti sunt 18+ dar au acces la ele orice copil de 4 ani care are acces la internet? Daca faci sex la 16-17 ani nu esti cu nimic mai prejos decat atunci cand faci dupa 18, doar in ochii alora care chiar dau doi bani pe conceptul asta de adult dupa 18 ani. Varsta asta in sine nu are absolut nimic special sau vreo diferenta fata de altele, doar societatea a facut-o diferita.

| alina2k18 a răspuns (pentru Subsemnatul123):

El e virgin la 30+ deci...
winking

| Verescu a răspuns:

Umple Romania, ca avem nevoie de tine sa ne faci mooolta populatie.