| soriinaa a întrebat:

Va rog, TPU, am nevoie din nou de ajutor din partea voastra. Sunt cu prietenul meu de 1 an si 11 luni si de ceva vreme sunt destul de multe certuri intre noi, din diferite motive, prostesti as putea spune. Ultima cearta, am avut-o sambata trecuta. Cu o zi inainte, i-am propus sa mergem la strand impreuna, iar el mi-a spus ca isi cere scuze, dar momentan nu are bani, ca l-au invitat niste prieteni de-ai lui sa mearga la strand la unguri, dar le-a spus ca nu crede ca face rost de bani. Eu cand am auzit, i-am spus ca m-ar cam deranja sa mearga acolo ( el major, eu nu ) si ca poate merge cu mine la strand, acolo unde pot si eu. Sambata dimineata cand ma trezesc, primesc un mesaj: "iubire, eu am mers la strand la unguri, te iubesc". Am ramas socata, nici nu stiam ce sa mai spun. Dupa faza asta, pana luni, am mai vorbit de vreo doua ori la telefon, conversatii in care el imi vorbea ca si cand nimic nu s-ar fi intamplat, si nici eu nu am adus vorba de ceva. Luni, s-au afisat rezultatele la bac, si m-a sunat sa imi spuna ca a luat bacul. In loc sa imi spuna multumesc ca de atata timp am stat numai cu el si l-am ajutat la invatat, am invatat alaturi de el mai exact, am stat ore, i-am facut rezumate, i-am scris zeci de pagini, nu mi-a spus nimic, ba mai mult nu a mai dat nici un semn de viata pana ziua urmatoare cand am sunat eu. Ne-am intalnit, pentru ca avea sa-mi dea ceva, dar din nou s-a comportat ca si cand totul ar fi in regula. Din vorba in vorba, am ajuns din nou sa ne certam. Iar el, nervos, mi-a spus ca daca mai vreau sa il vad pana cand plecam la mare, sa il sun zilele urmatoare si sa imi cer scuze pentru comportamentul meu copilaresc din ultima vreme. Eu evident i-am spus ca nu o sa fac asta, pentru ca nu mi se pare ca am gresit cu ceva, si ca daca asa sta treaba, atunci o sa mergem la mare in calitate de prieteni. Apoi m-am intors si am plecat. Ideea e ca de marti nu am mai vorbit. Ce parere aveti despre toate astea? Ma doare tot ce se intampla, chiar il iubesc. Ce credeti ca ar trebui sa fac? Ar trebui sa-l sun eu, sa-i dau un mesaj? Sa astept? Ce sa fac? Va rog ajutati-ma, am mare nevoie de o vorba buna si de un sfat. Multumesc :*

10 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Sărut mîna, în primul rînd nu ai specificat vîrsta pe care o ave ti voi, in al doilea rînd, el se poartă urît cu tine, el ar trebui să i si ceară scuze în genunchi si să i ti pupe mîinile si picioarele pentru cîte ai făcut pentru el, l ai ajutat să ia bacul, dar el este un mîrlan si un mitocan, tot pe tine se răzbună, cel m ai bine desparte te de el deoarece acest om ca să nu îi zic altfel, nu te merită. Si a bătut joc de tine in ultimul hal, ai fii foarte nefericită alături de el, să nu crezi că la mare el se va purta frumos cu tine, si acolo o să i ti facă destule belele. Multă sănătate si gîndeste te că nu e numai el pe pămînt, sint multi care au si altfel de caractere, si se stiu purta frumos cu o fată.

| soriinaa explică (pentru CristiDinBucuresti):

El are 19, eu fac 18 peste o luna, in caz ca mai conteaza...

| ɗєʌɗvơɪƈє a răspuns:

Ce om. Nu te merită, sincer.
Ar trebui să aștepți să-și ceară el scuze. Dacă n-o face e clar că nu te iubește. Mereu când ții la cineva eviți să superi acea persoană, s-o faci să suferi.

| neutrino a răspuns:

El s-a folosit de tine si inca te va mai folosi. Fii sigura ca te va cauta atunci cand ii va arde buza! Tu singura trebuie sa decizi cand vei pune capat acestui joc.

| grab a răspuns:

Cand apar certurile dese acestea consuma din timpul alocat iubirii si distractiei si macina increderea si respectul precum rugina.

Daca ceva a inceput sa scartaie si el nu se mai simte atras de tine nu prea mai ai ce sa ii faci.

Din ce zici tu aici, s-a rutinat cu tine si nu mai simte nevoia sa intretina caldura in relatie. Probabil nici sexul nu mai e la fel de calitativ ca la inceput. Acum el e sefu si tu sluga, astepti si induri.

El probabil are exemple in anturaj care mai schimba femeile nu le tin cu anii si poate vrea si el sa mai incerce si alte pisicute. Perfect normal pentru unu de 19 ani as zice, perfect tragic pentru iubita lui.

Taie raul din radacina si cere-i cat se poate de sincer sa iti arate daca te iubeste nu doar sa te foloseasca. Chiar daca va despartiti si o sa suferiti e mai bine asa decat sa constati dupa alti 2 ani ca doar te-ai pus in serviciul lui docila si ai castigat doar niste ani care ti-au trecut degeaba din cea mai frumoasa perioada a vietii cat inca arati bine fizic fara eforturi.

Vezi asta:

www.youtube.com/watch?v=_XOHpJ-UPD4

si asta:

www.youtube.com/watch?v=5t5qY_xqQaM

| kzd a răspuns:

Nu prea merita tipurile aste de persoane care nici un multumesc nu stiu sa iti spuna, dar daca il iubesti asa mult poti sa ii mai dai o sansa sa vezi daca te suna, iar daca nu poti sa o faci tu asa ca o ultima incerare ca sa nu regreti dupa ca nu ai incercat mai mult pentru relatia asta. Incearca sa faci ceva ca sa nu regreti dupa, atata tot. O zi buna iti doresc si bafta!

| MetalHead04 a răspuns:

Ce idiot. Nu merita nimic.

| EleSimoo a răspuns:

Parerea mea, nu merita tipul.
Daca il iubesti nu inseamna ca trebuie sa il lasi sa te foloseasca. Din tot ce ai scris asta se pare ca face.

| soriinaa explică (pentru EleSimoo):

Ideea e ca, nu vreau sa se inteleaga ca faptul ca l-am ajutat cu bacul a fost un chin pentru mine sau ceva de genul asta. Am facut-o pentru ca il iubesc, am facut-o din placere si pentru ca am putut, dar nu am privit asta ca pe o obligatie. Mi s-a parut perfect normal sa-mi ajut prietenul.

| EleSimoo a răspuns (pentru soriinaa):

Desigur. Si nu s-a inteles ca ai facut-o din obligatie. Problema e ca, ceea ce am citit lasa de inteles ca el s-a folosit de tine. Sper sa ma insel...