| anonim_4396 a întrebat:

Va scriu voua pentru ca simt ca nimeni nu ma intelegesadnu stiu ce se intampla cu mine...sunt pe cale sa ma despart de prietenul meu si gandul asta ma dispera dar totusi simt ca nu pot sa fac nimic...parca m-ar retine ceva.cu toate ca stiu ca voi suferii pentru el...ne certam mereu mi s-a luat simt ca innebunesccryingdar nu as vrea sa il pierd! el imi spune ca sunt prea orgolioasa si rea cu el dar eu nu vad ca e asa si ma contrazic mereu cu el.cryingam nevoie de un sfat sau ceva ...credeti ca eu sunt cea vinovata?

Răspuns Câştigător
| Bacemi a răspuns:

Dupa cum spunea si fabiola orogliul feminin si demnitatea barbateasca nu se impaca asa bine. El are impresia ca daca esti iubita lui chestii cum ar fi sa plateasca el nota sau sa iti incarce cartela sunt normale. Pana acum probabil nu a intalnit vreo fata care sa gandeasca asa cum faci tu. E surprins de faptul ca te supara asa ceva si nu poti intelege. Cel mai probabil va certati din nimicuri insa amandoi va iubiti sunt sigur. Incercati sa treceti peste aceste certuri. Vorbeste deschis cu el si explica-i calm ca ai vrea sa fie altfel. Sunt sigur ca va intelege ca e important pentru tine. Daca luati o pauza nu rezolvati nimic, doar amanati sau fugiti de responsabilitati. Cel mai bine e sa ii spui direct ca pentru tine unele lucruri sunt importante chiar daca el le vede ca fleacuri. Si ai putea intr-adevar sa faci ca el in unele situatii ca sa nu va certati iar in altele sa preiei tu initiativa si sa spui din prima ca nu accepti refuz. Astfel fiecare e multumit. Intr-o relatie nu e unul mai presus decat celalalt. Fiecare preia sefie in momentele grele in functie de situatie. Ma refer la sefie adica la unele responsabilitati cand celalalt e intr-o pasa mai proasta.

14 răspunsuri:
| monyk a răspuns:

Buna, pai fa ceva daca il iubesti, nu lasa sa se duca de rapa relatia voastra daca va iubiti cu adevarat, oricine mai greseste, daca te iubeste nu te va lasa, te va ierta chiar daca esti uneori orgolioasa sau rea cu el, poate nu e chiar asa...incearca si tu sa ii arati contrariul, poarta-te frumos cu el, vb frumos, arata-i ca iti pasa de el si ca il respecti, poarta o discutie serioasa cu el si vedeti ce ramane de faccut oricum ar fi pacat sa se duca totul de rapa daca tineti unul la altul...

| fabiola a răspuns:

Cand apar astfel de probleme, fiecare din noi purtam o parte din vina, ce-i drept in procente diferite.Si mie mi s-a reprosat ca sunt orgolioasa, iar eu vedeam asta ca pe o calitate, dar, orgoliul feminin pus fata in fata cu demnitatea masculina nu prea se inteleg! Deci... ori cedezi orgoliului, ori renunti la astfel de barbat!

| fabiola a răspuns:

Incarca-i si tu cartela lui sau plateste tu o consumatie in doi, ceva ce isi doreste el! Astfel nici tu nu te mai simti datoare si el poate intelege cum te simti tu!

| nicoletalavinia14 a răspuns:

Poate merge daca ii zici :Stii ai dreptate, dar de asta am nevoie de tine

| Tessy a răspuns:

Mai si eu sunt la fel ca tine, nu prea accept "cadouri". Eu nu sunt de acord cu ideea de a lua o pauza, daca ceva nu merge, ce te face sa crezi ca dupa acea perioada va merge? Acum totul depinde de voi.Incearca sa vorbesti cu el, sa ii explici ce te deranjeaza la el si invers. Daca incercand amandoi sa va respectati reciproc tot nu va merge, nu aveti sanse impreuna deoarece sunteti prea asemanaori sau priviti in alte parti.
Succes!

| gabitza05 a răspuns:

Buna!

Incearca sa vorbiti.sa vedeti de ce nu mai merge relatia iar daca tot nu va intelegeti mai bine cred ca ar trebui sa luati o pauza. tu stii mai bine...Succes si nu uita ca mai sunt si alti baieti iar daca te desparti de actualul nu s-a terminat lumea...fii tarewinking

| danbnz a răspuns:

Luati o mica pauza, si apoi analizati-va sentimentele... La prima vedere amindoi sinteti orgoliosi... Micile compromisuri fac parte dintr-o relatie, asa ca incercati fiecare dintre voi sa lasati cite un pic... si din orgoliu, si din posesivitate...

| princess a răspuns:

Pe mine ma deranjeaza mi multe chestii la el si el stie de exemplu imi incarca fara sa ma intrebe daca vreau cartela de telefon si ma deranjeaza chestia asta ma simt umilita...nu stiu cum sa va explic...altele in locul meu s-ar bucura dar mie nu imi plac chestiile astea, eu vreau sa am ce am pe banii mei, nu de la el... oricum cred ca ideea cu "sa luam o pauza" e cea mai buna optiune desii nu cred ca el va accepta...

| AleB a răspuns:

Nu neaparat.Si el e de vina deoarece probabil nu tine cont si de parerea ta.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

E simplu.Cind doi oameni se cearta de vina sint amindoi.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Certurile pornesc dintr-un anume motiv.Incearcati sa comunicati, vina nu-i poate apartine doar unuia dintre voi. Certurile in cuplu sunt normale, evident in limita bunului simt.Ai sa vezi ca totul se va rezolva! Cu rabdarea, treci marea

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu ți-e greu să "simnți" atâta?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Dal ma dq

| cpx4000 a răspuns:

Stiu ce e in relatia voastra pentru ca si eu trec exact prin asa ceva... doar ca eu sunt de partea cealalta, un el. Nu cred ca te-ar acuza pe nedrept daca nu ai fi rea si orgolioasa. Incearca sa te pui in locul lui si vezi ce te-ar deranja la comportamentul tau, limbajul si atitudinea ta fata de el. Comunicarea rezolva totul atata timp cat nu se face sub forma de cearta si sub tensiune... spuneti-va ce va deranjeaza unul la celalalt pe un ton normal.