| ΔH a întrebat:

Va uitati la copii contra parinti? laughing Tare rau episodu` de azi

Cu ocazia asta imi amintii de o curiozitate.
Cum functioneaza testele de sarcina?
e un bat si... mai departe? Ce trebuie facut cu el? Cum vezi rezultatul? (PS. nu va sfiiti, raspundeti pe direct, deoarece am 17 ani, nu 11-12 tongue)

Răspuns Câştigător
| AldanaBlue a răspuns:

Depinde ce test de sarcina iti cumperi, modul de efectuare e putin diferit de unul la altul. Toate merg pe acelasi principiu -depistare de HCG in urina sau sange (urina in cazul testelor facute acasa si de care vorbim acum). HCG este un horman pe care organismul femeii il secreta doar in cazul in care este insarcinata. Majoritatea testelor se recomanda sa fie facute dimineata pentru ca atunci este cea mai mare concentratie de HCG.
Unele au o pipeta si cu ajutorul ei pui niste picaturi de urina pe un betisor gradat. Daca apare o liniuta nu esti insarcinata, daca apar 2 esti. Dureaza cateva minute. Mai sunt si teste de sarcina care au doar un betisor si acel betisor trebuie introdus intr-un recipient cu urina colectata dimineata. Cam astea le stiam eu, dar mai sunt si alte "modele".
De asta ti-a zis @meduza sa citesti prospectul pentru ca sunt modalitati diferite de efectuare a testului si...depinde ce test folosesti.

13 răspunsuri:
| buburuzAndreea a răspuns:

Nu te-a vindecat nimeni de curiozitate pana acum.
Pai hai sa vedem... trebuie sa faci pipi intr-un pahar sau ceva. In cutie e un betisor subtire cu un marcaj. Trebuie sa-l introduci in pipihee hee pana la marcajul ala. Apoi astepti cam 5 minute, timp in care iti tremura toate alea si simti ca mori de frica. :-s Dupa timpul asta, pe bat apare rezultatul: adica daca vezi o liniuta roz, nu e nici uma de bebe. Daca sunt doua, fata e insarcinata. Nu toate testele sunt exact la fel. Unele betisoare pot fi din carton, mici si subtiri, altele cu plastic, zici ca sunt termometre. Dar toate functioneaza cam la fel. Na, ca acum stii. tongue

| buburuzAndreea a răspuns:

Aaaah, n-am vazut ca-ti explicase si AldanaBlue, scuzeee! blushing

| daniDeeDee a răspuns:

Facaturi.

| pau2009 a răspuns:

Exista un loc( o banda) pe acel bat, in locul respectiv se pun cateva picaturi din urina fetei, si testul se aseaza orizontal undeva la-nde-mana, si dupa 5 minute, se vede 1 sau 2 linii, daca e 1 linie testul este negativ(nu exista sarcina), daca sunt 2 linii este pozitiv

| drumurile a răspuns:

Citeste prospectu

| ΔH explică:

Ce prospect sa citesc?
Am nevoie?
Era doar o curiozitate. Cum se foloseste? Cum cum vezi rezultatul?

| Bishop a răspuns:

Nu ma uit, o singura data m-am uitat, eram la matusa-mea si avea televizorul acolo, si era cu 1 Alex (si pe mine ma cheama Alex laughing ), si vroia sa se faca designer, si tatalui sau nu-i convenea, ca zicea ca e o meserie de blegi, ceva de genu. Si m-am regasit in episodul ala.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bravo tie da si crectel

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sal

| miruna44 a răspuns:

Pur si simplu le baci sub craci atunci cind te pisi!

| miruna44 a răspuns:

Si bada eu am 12 ani si iti zic tot ce vrei sa afli!

| girlsexyboom a răspuns:

Da eu ma uit! Batul trebuie bagat intr-un pahar/borcan/cana/ceasca care are in el pisatul tau, scarbos dar... Eu asa am auzit mai demult ca se face, eu nu am incercat ca nu sunt curvawinkingwinkingwinking

| dwntysor a răspuns:

Ma uit este super sincera sa fiu nu stiu