| WhiteRose a întrebat:

Vi s-a intamplat vreodata sa aveti o relatie in care sa va iubiti partenerul, dar dupa un timp (1-2 ani) laughing sa va treaca iubirea?thinking Daca da, de ce v-a trecut, sau cum a fost? Daca nu, credeti ca se poate?

Răspuns Câştigător
| kevin2oo a răspuns:

Da,se poate. E prea banal si nu prea se intampla schimbari, e monoton,e rutina... sau pur si simplu pentru ca oamenii se schimba,astea sunt cauzele, e crud, foarte urat, foarte trist... dar nu iti prea dai seama la inceput, tu inca crezi ca il/o iubesti pentru ca esti obisnuit/a cu persoana si atat de mult a fost ce-a fost intre voi incat e greu sa-ti mai dai seama de adevar : Iubirea s-a dus. (No sper ca ai inteles ce-am spus big grin )

6 răspunsuri:
| Libelle a răspuns:

Eu nu.
Dar am fost martora la o astfel de relatie.Ideea e ca un timp vezi persoana iubita perfecta, ca e tot ceea ce iti doresti, si ai vie senzatia de ca esti indragostit.Si faci tot posibilul sa-i fii pe plac,sa fie totul binenu vrei s-o pierzi,si te cufunzi in starea asta,te schimbi si tu,ajungand sa "iubesti enorm"
Bun,de aici,dupa ce perioada asta trece incepi sa vezi cum era cu adevarat persoana de langa tine,si de multe ori nu iti place ceea ce vezi,deci rezulta plictiseala,obisnuinta,si dispare atractia aia mare de la inceput, indragosteala.
Raspunsul l-am inteles acum mult timp, cand am citit asta. Explica perfect:
http://www.psiholife.ro/real-life.php?art=34&page=1

| Libelle a răspuns:

Nu stiu...cumt ti-ar fi fara el?
Poate fi doar o etapa cand ai vrea sa fii singura

| Anet a răspuns:

Da,pot spune ca mi s-a intamplat si mie.Am avut o relatie de 3 ani cu o persoana extraordinara,dar pur si simplu de la un timp mi-am dat seama ca nu il mai iubeam, nu il mai vedeam ca pe un iubit, ci mai mult ca pe un prieten.Am mai continuat relatia cateva luni sperand ca e doar o etapa mai proasta din viata mea, insa nu a fost deloc asa, pur si simplu aveam nevoie de o schimbare asa ca m-am despartit de el si mi-am facut un nou prieten pe care in cateva luni am ajuns sa il iubesc de 1000 de ori mai mult.Nu stiu nici eu sincera sa fiu de ce mi-a trecut, banuiesc ca e din cauza ca ajungem la un moment in care ne-am saturat sa stam pe loc si pur si simplu vrem sa trecem la o alta etapa a vietii noastre.

| WhiteRose explică:

@Aiyda
Da, stiam tot ce mi-ai spus, dar nu e asta...
Am trecut de mult peste asta, atunci cand vezi ca nu e totul perfect

Ce as vrea eu sa stiu... este de ce se schimba ceea ce simtim thinking si pot sa spun ca in cazul meu nu e de la rutina sau de la faptul ca am vazut ca nu-i deloc perfect, pur si simplu a trecut ( unde, cand cum) nu cred ca stie cineva...

| BeBebuu a răspuns:

Nui adv happy
intr.o relatie dupa 1-2 ani posibil sa nu mai simtiti aceeasi atractie ca la inceput, sa nu mai fiti indragostiti unu d altu.dar odata ce iubesti un om nu are cum sa treaca pentru ca iubirea e iubirebatting eyelashes

| seby005 a răspuns:

Sal asta el lege dupa cativa ani sa treaca iubirea, dar,, iubiti,, raman impreuna datorita obisnuintei,.