| RaulMA a întrebat:

Vi s epare normal la 18 ani sa ma vad cu prietena mea 2 -3 ore pe săptămână? Ca mie nu. Mama mea nu ma lasă să stau in chirie, că cica,, nu învăţ,, i-am jurat că daca ma lasă in chirie, ma pun pe învăţat, daca nu învăţ, fac naveta. Doar să pot să fiu mai mult cu prietena mea. Si ea face figuri ca nu si sa stau acasă ca cica,, nu am vârsta să ma vad zilnic cu prietena mea,, am 14 ani? Scrie greşit in buletin ca am 18? Ca n-am înţeles. După se miră că fac 100 + de absenţe.si daca nu i-as fi jurat ca învăţ ca prostul si iau bacul, doar să mă lase. Ea nu. Vi se pare corect? Mie chiar deloc. Voi ceda si ma *** in ea şcoală.

Răspuns Câştigător
| Curioasa12349 a răspuns:

Eu as proceda astfel:
M-am duce la mama si i-as zice ca vreau sa ma mut cu chirie ca vreau sa stau singur sa am proprietatea mea si sa stau cu iubita mea si sa nu se mai ingrijoreze pentru scoala mea ca sunt major/a si ca pot avea grija de mine!
si daca nu vrea spune-i ca tot te vei muta, ca pana la urma esti major

18 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Inveti numai si numai pentru tine. Daca nu vrei, nu poti, nu ai chef, esti singurul care pierde, de ce i-ar pasa altcuiva de ce vei face tu in viata? Nu ai de ce sa santajezi pe cineva cu invatatul tau, e interesul tau si numai al tau sa inveti. Daca tot ai absente, ami bine te duci frumos la lucru si te muti in chirie, dar pe banii tai. Nu are rost sa iti impovarezi degeaba parintii, mai bine muncesti si le dai tu lor cativa banuti pentru o batranete imbelsugata. Si cand vei munci si vei trai strict din munca ta, poti decide pentru viata ta.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ce incredere sa mai aiba in tine cand tu deja ai 100+absente sa iti vezi printesa?

Mai bine iti vedeai serios de scoala si poate alta era relatia

| RaulMA explică (pentru suntserios):

Ori nu vezi bine. Ori deraiezi. Am zis eu ca am 100 de absenţe sau ca le voi face din cauza iubitei mele? Citeşte de două ori apoi răspunde precum atotstiutorul.

| OMFGConrad a răspuns (pentru RaulMA):

"După se miră că fac 100 + de absenţe.si daca nu i-as fi jurat ca învăţ ca prostul si iau bacul, doar să mă lase. Ea nu. Vi se pare corect?"
Mie mi se pare că ești și prost, pe lângă răzgâiat și lipsit de respect.
Bine-ți face! Eu mă văd cu prietena mea o dată pe săptămână și n-am murit timp de 2 ani, poate doar de dor. Atât.
Pune mâna și învață, ia BACul și după vezi cum se mai domolește situația și vei avea și mult mai multe "portițe" de a te vedea cu iubita ta.

| RaulMA explică (pentru OMFGConrad):

După ce că esti idiot ca naiba, mai si acuzi pe nedrept! De Ce judeci daca nu intelegi la ce ma refer? Nu ai altă treaba? Am zis ca învăţ bine, pe a 11a am avut media 9.24 acum am inceput cu un 10 la mate, gândeşte-te naibii inainte sa comemtezi ca idiotul, dispari naibii la altă întrebare ca am cerut sfaturi nu critici! Desteptule!

| OMFGConrad a răspuns (pentru RaulMA):

Dacă erai așa deștept precum pretenzi aici îți rezolvai de mult problemele. Nu aveai nevoie de "sfaturi" de la noi.winking

| RaulMA explică (pentru OMFGConrad):

Cum naiba sa imi rezolv problemele daca nu pot sa o conving? Sa le dau in cap alor mei? Eşti foarte prost, nu înţeleg de ce dracu te bagi in seamă, du-te si raspunde la întrebări cu jucării, nu cu din astea că eşti praful de pe jos la chestia asta. Dispari din peisaj.

| OMFGConrad a răspuns (pentru RaulMA):

Tocmai de aia nu te lasă să stai cu prietena ta. Că te crezi buricul pământului și nu are chef să vii acasă cu un plod ca tine și să fie crescut tot de ea, normal, că voi spuneți pas.

| RaulMA explică (pentru OMFGConrad):

Nu sunt atât de idiot ca tine să cred asemenea lucruri. Am rezolvat si luni ma mut in chirie, si deja învăţasem 2 romane pentru bac, aşa că, ia-ţi zborul ca ocupi spaţiu degeaba.

| OMFGConrad a răspuns (pentru RaulMA):

Vezi că știi să te descurci și singur?! laughing

| sofisis a răspuns:

Una peste alta, nu esti apt sa iti platesti singur o chirie. Iar o chirie nu e chiar ieftina. Mi se pare un moft faptul ca vrei sa stai singur doar ca sa poti sta mai mult cu mandra.
Si sincer replica ta de final "Voi ceda si ma *** in ea şcoală." mie una imi demonstreaza ca procedeaza corect mama ta. Nu esti deloc matur si nu cred ca ai face ce trebuie singur fiind.
Cheam-o pe la tine pe pretena, invatati impreuna de exemplu. Si nu cred ca te tine maica-ta inchis in casa zilnic. Trebuie sa ii dai mereu raportul unde esti si cu cine?

| RaulMA explică (pentru sofisis):

Apăi nu trebuie sa ii dau raportul. Si faza e ca nu stau singur. As sta cu sora mea si Prietenul ei. Care au amandoi 25 de ani. Dar ea nu. Ca nu sunt la vârsta necesară.

| Necunoscut112 a răspuns:

Dacă nu mai suporţi, dragule, lasă-te de şcoală, munceşte şi plăteşte-ţi chiria singur, fă-ţi mâncare sigur, spală, calcă, etc. Părinţii nu sunt obligaţi să îţi ofere mai mult decât strictul necesar contra unor note bune. Dacă înveţi, înveţi pentru tine. Ei se descurcă foarte bine, tu o să suferi dacă o să fii un ratat, că ei cu siguranţă nu te vor ajuta cu bani la nesfârşit.

| RaulMA explică (pentru Necunoscut112):

Fac naveta, dau 400 lei lei pe luna, chiria e 250 gândeşte-te puţin.

| Caty68 a răspuns:

Las-o pe Barbie si invata, ca vei gasi multe gagici dupa ce vei fi bine si cult.

| VreauSăIauBACul a răspuns:

Te-ai gândit că poate părinții tăi nu își permit să te țină în chirie?
Într-adevăr, există mai multe posibilități:
1. Mama își permite să te țină în chirie, dar tu nu ești un băiat silitor și atunci crede că dacă te-ar lăsa să stai în chirie te-ai prosti și mai mult (variantă spre care eu tind cel mai mult). Soluția ar fi să pui mâna pe carte serios. Doar așa o vei convinge (fără promisiuni că vei învăța; pur și simplu pune mâna pe carte și lasă rezultatele să vorbească de la sine). Ar fi mai multe sfaturi de dat la această variantă...
2. Mama nu își permite să te țină în chirie. Soluția: trebuie să înțelegi și tu această situație...
3. Mama e rea și oricât de mult ai învăța tu, nu te va lăsa să stai în chirie. Soluția: O dai în judecată și va fi obligată să te întrețină, conform Art. 499 Cod Civil:
Art. 499
Obligaţia de întreţinere
(1) Tatăl şi mama sunt obligaţi, în solidar, să dea întreţinere copilului lor minor, asigurându-i cele necesare traiului, precum şi educaţia, învăţătura şi pregătirea sa profesională.
(2) Dacă minorul are un venit propriu care nu este îndestulător, părinţii au obligaţia de a-i asigura condiţiile necesare pentru creşterea, educarea şi pregătirea sa profesională.
(3) Părinţii sunt obligaţi să îl întreţină pe copilul devenit major, dacă se află în continuarea studiilor, până la terminarea acestora, dar fără a depăşi vârsta de 26 de ani.

| RaulMA explică (pentru VreauSăIauBACul):

Nu e rea. Nu stiu ce a apucat-o. De permis îşi permit. Avem venit de 8000 lei pe lună ...eu cred ca isi permit.

| VreauSăIauBACul a răspuns (pentru RaulMA):

Atunci nu rămâne decât varianta 1. Pune mâna și învață și totul va fi bine.