| suntaici a întrebat:

Vin si eu cu o întrebare... Eram cu cineva la un moment dat mă căutat fostul. i am intrat în joc sa vad ce vrea apoi l am respins, prietenul meu a citit mesajele si s-a despărțit de mine, era motiv de despărțire din moment ce eu i am zis clar în fața fostul ca nu si ca țin la actualul si sa ma lase in pace?

Răspuns Câştigător
| wildthing a răspuns:

Actualul prieten nu are de unde sa stie ce-i in mintea ta, pentru ca nu e medium, si atunci interpreteaza si el lucrurile cu datele pe care le are la dispozitie. Ce a vazut el de fapt? A vazut ca te-ai dat la glume cu fostul prieten, cand in mod normal tu nici nu ar mai trebui sa stai de vorba cu respectivul. In mintea lui acum se deruleaza ganduri de genul: "asta e doar ceea ce am reusit sa vad si mi se pare clar ca ma inseala sau ca si-ar dori sa o faca...dar oare cate asemenea episoade s-or fi intamplat, de care eu nu am aflat?" Pe viitor nu mai intra "in joc" cu vechii prieteni ca sa vezi ce vor...pentru ca asta e un semn ca inca mai doresti ceva de la ei.

| suntaici explică (pentru wildthing):

A găsit în conversația citită vorbe ca eu nu i as face nimic "rău " pe scurt si ca nu vreau să mă văd cu el și altele. de asta zic ca ar fi putut să mă ierte.

| wildthing a răspuns (pentru suntaici):

In principiu tu ai dreptate, mai ales ca l-ai lasat sa vada conversatia pe care ai avut-o cu fostul si nu i-ai ascuns-o, asa cum ar fi facut o fata cu intentia de a insela. Problema este ca baietii, sub aspectul de duri pe care majoritatea il afiseaza, sa stii ca sunt destul de sensibili si nesiguri (ma rog, mai sunt si exemple de brute fara sentimente), iar cand el a vazut ca vorbesti cu fostul, s-a simtit probabil amenintat, a simtit ca daca nu acum, la un moment dat tot il vei rani. Ne place sa stim ca fata cu care suntem se gandeste doar la noi si nu mai vrea sa stie nimic despre fostii. Eu stiu ca asta e imposibil, pentru ca nimic nu e perfect pe lumea asta, nici relatie perfecta, nici dragoste perfecta...dar trebuie sa ne straduim macar sa pastram aparentele, si sa-i lasam partenerului/partenerei iluzia ca ne dorim sa-i oferim ceva cat mai apropiat de perfectiune.

| suntaici explică (pentru wildthing):

Pai asta i.am explicat că dacă făceam faze nu vedea el conversația... Si cel mai important lucru care eu dacă eram în locul lui mă simțeam mandra ca pe mine ma face " perfecta si are tot ce vrea si pe fosta lui o injoseste să zic așa " în schimb el a zis ca sunt o ipocrită dacă i am făcut asta lu ală si trebuia să fie la block sau măcar să nu îi fi răspuns.

| suntaici explică (pentru wildthing):

Eu tot mă chinui de o lună sa ne împăcam. dar nimic. " Mi le da nașpa " se comporta super urât.

| wildthing a răspuns (pentru suntaici):

Sa stii ca si eu gandesc tot ca el. Nu vad rostul pentru care i-ai raspuns fostului, nu vad de ce ai simtit nevoia sa il injosesti in acea conversatie, daca el nu mai inseamna nimic pentru tine. Daca nu mai simteai absolut nimic pentru el, pur si simplu il ignorai. Pentru actualul, cantareste mai mult faptul ca i-ai raspuns fostului, decat ca l-ai jignit in conversatie. Lui nu-i foloseste la nimic faptul ca l-ai jignit pe fostul...el ar fi preferat ca acel baiat pur si simplu sa nu mai existe pentru tine.
Mai am o teorie insa. Eu de exemplu, m-as fi enervat dar te-as fi iertat. Daca el nu te iarta si se comporta urat, desi tu spui ca te straduiesti de o luna sa-l impaci, eu ma gandesc la posibilitatea ca el sa iti fi cautat nod in papura, sa se fi plictisit deja de ceva timp de relatia voastra si sa se foloseasca de acest incident ca sa o rupa.

| suntaici explică (pentru wildthing):

Mi s-a mai zis teoria asta...Dar e mai complicata povestea și cu "nodul in papura " nu prea cred că e, acum mna.

10 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Dacă e căpos, mai bine lasă-l așa cum e. Mai devreme sau mai târziu tot v-ați fi despărțit.
Ar trebui să te bucuri.

| suntaici explică (pentru mihai69):

Mulțumesc de stat.

| Vali1234gahavjygjaka a răspuns:

Nu e, incearca sa ii explici actualului.

| suntaici explică (pentru Vali1234gahavjygjaka):

I-am explicat. nu înțelege, zice că nu aveam ce discuta si daca am vrut sa il enervez ca îs fericită înseamnă că mai am ceva pentru el si e mai bine sa o lăsăm baltă. E căpos de felul lui.