| TheAlphaFemale a întrebat:

Voi ce credeti, e posibil sa iubesti doua persoane in acelasi timp?

23 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Imposibil, ori iubeste ori ramane celibatar/a.

| mona a răspuns:

In trecut eram convinsa ca iubesc doua persoane in acelasi timp dar pe parcurs mi-am dat seama ca nu era chiar iubire pentru una din persoane, era mai degraba obsesie, deci nu cred ca e posibil

| Ea12345 a răspuns:

Nu. Daca o iubeai pe prima persoana, e clar ca nu ajungeai sa iubesti alta.

| ruxy333 a răspuns:

Da. E posibil. Dar pe una o iubeşti mai mult şi mai intens ca pe alta. Îţi dai seama când te gândeşti "Ai renunţa la x pentru y sau la y pentru x?" Şi îţi dai seama pe cine iubeşti mai mult.

| thealchemist a răspuns:

Este, dar nu iubire de acelasi fel.

| h3r a răspuns:

Buna.
Ca si exemplu, nu poti iubi 2 barbati in acelasi timp! Doar unul iti poate fura inima si te poate face sa ai nevoie el, sa il iubesti, sa vrei sa-l simti langa tine, sa-l ai pentru toata viata!
Inima nu se imparte in 2 bucati, pentru 2 persoane de sex opus, referitor la X.
O sa existe si pentru tine doar o singura persoana, pe care o vei iubi cel mai mult!

Take care.

| mixxjim a răspuns:

Da, e posibil. la fiecare putem iubi lucruri diferite, poate pe una o iubesti pentru frumusetea fizica si pe alta pentru inteligenta. pe una o iubesti pentru ca stie sa te faca sa razi, pe alta pentru ca stie sa-ti dezvaluie misterele lumii. pe una pentru ca stie sa te mangaie, mai ales atunci cand ai nevoie, pe alta pentru ca stie sa faca totul exact asa cum iti place. toti dorim sa avem pe cineva "perfect" langa noi, sau visam ca persoana de lana noi sa fie intr-un anumit fel numai se intampla destul de rar sa aiba exact toate calitatile pe care le dorim, asa ca se poate sa iubim si doua persoane in acelasi timp. dar cred ca e tare greu happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Normal.

| LIN2010 a răspuns:

Depinde la ce fel de iubire te referi, eu depilda iubesc profund mai multe persoane si la fel de intens(tata-mama; frate-sora; sot/sotie-copil/copii)asa ca raspunsul este DA!

| TheAlphaFemale explică (pentru LIN2010):

Intrebarea se refera la iubirea fata de doua persoane de sex opus. De exemplu : un barbat isi iubeste partenera, dar pe langa asta mai iubeste o alta persoana pe care a cunoscut-o ianinte de a-si cunoaste partenera.

| LIN2010 a răspuns (pentru TheAlphaFemale):

DA este posibil, daca-ti iubesti partenera nu inseamna ca nu mai poti iubi si o alta persoana, aici intervine sinceritatea, loialitatea, increderea, intre parteneri.Respecte

| LIN2010 a răspuns (pentru TheAlphaFemale):

Se pare ca ai inteles calea spre ''esentele iubirii''. Felicitari, te salut cu ''fundita''

| TheAlphaFemale explică (pentru LIN2010):

Mai am foarte multe de invatat. Sper doar ca sunt pe calea cea buna. Multumesc!

| LIN2010 a răspuns (pentru TheAlphaFemale):

Exact la asta faceam referire prin ''a-i inteles calea spre". Esti pe calea cea buna intradevar.Respecte

| AhileSemiZeu a răspuns:

Se poate. Suntem oameni. Era o vorba ca iubirea este singurul lucru care poate fi impartit la infinit.

| alecsno1 a răspuns:

Da. E posibil. Dar pe una o iubeşti mai mult şi mai intens ca pe alta.

| Black_Valy_1996 a răspuns:

Posibil ce vrei tu crying de fapt cand iubsti pe cineva nu te duci la alt cineva si ai spui vreau sa ma despart de tine dar ramanem prieteni ok laughing)

| elenush90 a răspuns:

Venind vorba de posibilitate, e posibil orice. Însă in cazul probabilității, e puțin probabil. Poți ține la două persoane în același timp, insă dacă vine vorba de iubire, cred că doar una este privilegiată, în această situație. Sentimentele diferă de la om la om, nu poți simți același lucru pentru două persoane, intervin diferențe. E posibil ca pe una s-o iubești mai mult, pe una mai putin, pe o persoana s-o iubești ca prieten/ă, pe una ca iubit/ă, una să-ți placa pentru simțul umorului (exemplu la nimereală) și pe cealaltă s-o iubești pentru sprijinul care ți-l oferă sau pentru tot ce reprezintă persoana în sine. Dragostea are multe fețe. Analizează-le simultan și vei găsi raspunsul în inima ta. Sper că ți-am fost de ajutor! :*

| dienutza09 a răspuns:

Sincer, cred ca e posibil pentru ca si eu am patit. Daca ai problema sa nu sti cu care sa fi impreuna intreaba-i mai multe amanunte despre viata lor si daca deja le stiai vorbeste cu niste prieteni sa iti dea sfaturi. Bafta

| amalykuz a răspuns:

Ineori...

| Diana1294 a răspuns:

Sa iubesti 2 persoane in acelasi timp, da. Sa fi indragostit - nu.

| 320d a răspuns:

Nu. La un moment dat va trebui să alegi între cele 2 persoane și una din ele va avea de suferit. Oferă iubire, de unde primești iubire. În momentul în care iubești profund, nu poate apărea o a doua ăersoană. Așa că, alege, va suferi mai puțin acum decât mai târziu.