| AjutorNeconditionat a întrebat:

Voi ce metoda contraceptiva folosiți si care vi se pare cea mai sigura și in regula pentru adolescenți?

13 răspunsuri:
| Aasdfghj a răspuns:

Buna! Ar trebui sa iei masuri de precautie si sa nu alegi o singura metoda fiindca poate da gres, parerea mea, si sa stii ca nici o metoda nu este sigura 100%. Alege impreuna cu partenerul/partenera.

| Liviu a răspuns:

Prezervativu happy

| Celcestietot a răspuns:

Vad,,metoda contraceptiva'' si,, sigura'' in aceeasi propozitie, ce amuzant rolling on the floor!

| Sofer a răspuns:

Sfântul prezervativ laughing. Fără prezervativ e pentru experimentați.

| Eireann a răspuns:

Sunt intr-o relatie stabila, avem analizele facute si am ales implantul contraceptiv. Se introduce sub piele, e destul de sigur, trebuie inlocuit o data la 3 ani. La inceput am folosit prezervativ. Pentru adolescenti prezervativul, mai ales daca schimbati partenerii des sau faceti sex din an in paste.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Anticoncepționale.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Abstinența. Te asigur că merge.

| 90210 a răspuns:

Eu folosesc prezervativul, sunt cu iubitul meu de 3 ani si n-am avut probleme cu aceasta metoda contraceptiva. Intr-adevar, evitam sa facem sex in perioada in care sunt fertila. Pastilele contraceptive inseamna foarte multi hormoni si daca nu sunt pastilele potrivite efectic chinuie femeia. Iubitul meu nu vrea sa tot bag hormoni sintetici in mine asa ca a ales sa poarte el prezervativul mereu. Asta mi se pare cea mai buna metoda pentru ca nu deregleaza hormonal pe nimeni. Pastilele contraceptive creeaza nizte hormoni in organismul femeii care fac organismul sa creada ca femeia este deja insarcinata, asa functioneaza.

| ItIsAlright a răspuns (pentru 90210):

Daca folositi mereu prezervativ si el o scoate mereu inainte sa ii vina, de ce evitati sa o faceti in perioada fertila?

| 90210 a răspuns (pentru ItIsAlright):

Pentru ca vrem sa nu existe posibilitatea de sarcina chiar daca se rupe prezervativul. Nu ni s-a intamplat niciodata, dar nu se stie.

| ItIsAlright a răspuns (pentru 90210):

Chiar daca se rupe, important e sa nu isi dea drumul in tine. Daca s-a rupt putin si ati observat din timp nu se intampla nimic. Nici eu n-am patit, dar cine mi-a mai povestit, a zis ca se aude daca se rupe. Iti inteleg ingrijorarea, si eu sunt mai panicata uneori; dar am prins incredere din moment ce nu ni s-a rupt niciodata iar el mereu isi controla ejacularea si isi dadea seama cand trebuie sa vina si o retragea. Chestia interesanta pe perioada fertila e ca secretiile noastre sunt mai abundente si ofera o lubrifiere mai mare fata de celelalte perioade ale lunii.

| AjutorNeconditionat explică (pentru ItIsAlright):

Am ciclul neregulat. Nu stiu când e perioda fertila

| ItIsAlright a răspuns (pentru AjutorNeconditionat):

Si eu il am neregulat, dar stii aproximativ. Daca e neregulat nu inseama ca acea perioada este chiar "oricand". Oricum perioada fertila dureaza cam 7 zile si incepe dupa vreo 5 zile de cand s-a terminat menstruatia. Instaleaza aplicatia FLO si urmeaza pasii. Acea aplicatia va estima totul destul de bine, in functie de datele introduse si de simptomele tale. Te ajuta sa te cunosti mai bine si iti da si sfaturi, sau poti vedea ce scriu si alte persoane, la diverse postari.