| anonim_4396 a întrebat:

Voi cum va comportati cu iubita/iubitul intr-o relatie de 3-4 ani de zile?(se exclud cei ce locuiesc impreuna)Ce simtiti pentru el/ea? Ce ati incetat sa faceti pentru el/ea? Ce a murit intre voi?

2 răspunsuri:
| LoveSleep a răspuns:

Nu pot sa inteleg oamenii ăștia. Dacă creierul ar veni cu "mod de utilizare" toți am duce-o mai bine.
Stai 3-4 ani cu cineva timp în care te tot întrebi de ce nu face aia, de ce face aia, daca te iubeste, daca ii pasa, daca pune laptele sau cerealele prima data. Sunteti singuri pe planeta sau ce? De ce tragi atat de mult de o relatie care stii ca e varza? Doar pentru ca aveti ani împreuna? Si ce? Maică-ta cum crezi ca a ajuns în stadiul în care e acum? Punand punct unei relatii de rahat?
Iti place? Stai cu el.
Nu-ti place sau nu-ti convine ceva ce face sau ce nu face el, pleacă. E simplu. N-o să mori singură, stai liniștită.

| Nemessys a răspuns:

Buna!

Desi nu am o relatie de 3-4 ani, totusi pot spune cateva lucruri.
Si o sa ma leg de intrebarea,, ce ati incetat sa faceti pentru el/ea"
Oamenii la inceputul relatiei sau inca din primele momente fac si dau tot ce-i mai bun din ei pentru a cuceri persoana respectiva. Vin la prima intalnire foarte aranjati, bine imbracati, vorbesc intr-un anumit fel si bineinteles ca dupa se plac reciproc. Apoi cand intra intr-o relatie sau cand deja se casatoresc, intra in zona aia de confort precum,, gata. este al meu /a mea, nu mai trebuie sa fac nimic". Si au falsa impresie ca orice s-ar intampla de acum in relatia lor, o sa treaca de la sine si ca o sa ramaneti impreuna. FALS! In primul rand acele persoane s-au placut reciproc dintr-un motiv, odata ce acel motiv a disparut evident ca relatia se raceste. De asta unii poate nu par chiar foarte interesanti la prima intalnire si sunt niste oameni simpli, nu vezi nimic special in ei, dar macar ai garantia ca fix asa cum este acum, o sa fie si peste 5 ani, tot un om simplu. Mai bine asa decat un romantic la primele 2-3 intalniri pana te baga in pat si apoi devine un plictisitor si lenes care nu mai da 2 bani pe tine.

Mie mi se pare logic ca atat timp cat iubesti o persoana, tii la ea si nu vrei sa o pierzi, devii sau cel putin incerci sa te mentii cea mai buna varianta a ta, sa-i transmiti indirect,, te iubesc, sa stii ca tin foarte mult la tine, de asta dau tot ce pot si sunt ce este mai bun pentru tine ". (a nu se confunda cu catelus care sta sub fusta). Dar din moment ce acea persoana devine lenesa si ii este indiferent daca te pierde sau nu, e clar ca tu nu mai reprezinti un interes pentru acea persoana.

O alta greseala pe care cred eu ca o faci, este faptul ca II PERMITI sa se comporte asa. Pe ideea,, hm. desi sunt cum sunt, ea tot nu pleaca de langa mine, deci ma accepta asa. De ce sa ma schimb? De ce sa devin o varianta mai buna a mea? Atat timp cat este langa mine mie imi convins". In schimb, daca tu ca femeie matura, ai lua atitudine si nu i-ai permite lui sa mai faca fix ce are p*** lui chef, o sa observi si la el o schimbare. Desi nu sunt genul, dar totusi pot sa o zic ca putina autoritate chiar nu strica. Atat timpt cat tu accepti comportamentul lui de rahat fata de tine si dezinteresul pe care-l arata fata de relatie, nu o sa rezolvi nimic.

Poti sa iei atitudine incat sa nu te mai ia de proasta si ii poti zice direct si pe romaneste (sper sa nu-mi stearga admii raspunsul rolling on the floor ) : Ba baiatule, fii atent la mine. M-am saturat in p*** mea de tine si de comportamentul tau rece, nepasator fata de mine si relatia asta in care oricum nu-mi satisface toate nevoile si nu sunt fericita. Eu nu cred ca ti-am cerut niciodata sa ma duci in dubai la cel mai luxos hotel, ti-am cerut chestii simple de baza pe care orice femeie si le doreste, iar tu, ca barbat, daca nici atata nu esti in stare sa-mi le oferi, atunci te trimit la plimbare si sa stii ca faptul ca avem o relatie de aproape 5 ani, nu ma opreste sa-ti spun un mare adio! happy "

Daca tu i-ai trimite un mesaj de genul asta, o sa ramana surprins de faptul ca iei atitudine si ca nu te mai poate controla si fraieri cum credea el inainte. Atunci cand un baiat vede ca iubitica lui cacre pana acum i se supunea, isi scoate capul din pamant si incepe sa aiba si ea ceva de zis, treaba se schimba. big grin

Deci da, observi ca eu in situatii de genu o dau scurt si la obiect. Nu ma,, lalai" cu mesaje si prostii de genul asta. Cine te vrea, te pastreaza. Ca trece printr-o perioada mai grea si are nevoie de sprijin, asta este altceva. Dar mi se pare o prostie sa-i spui tu mai ales dupa atata timp de relatie ce ai tu nevoie si practic SA TE ROGI DE EL sa-ti ofere niste chestii DE BAZA, cum ar fi atentia si afectiunea.

Asadar, intr-o relatia adevarata, inceputa si continuata cum trebuie, nu moare nimic. Sau daca moare, se intampla ca apoi sa se nasca altceva mai bun. happy Dar in niciuna caz nu moare interesul, dorinta, sentimentele, empatia fata de partener.
,, Ce ati incetat sa faceti pentru el/ea" Lucrurile care nu-i placeau si m-a rugat frumos sa nu o mai fac. Nu lucruri care la inceput ii placeau si dupa m-am oprit sa le fac pentru ca nu am mai avut chef.

Stiu ca lucrurile astea nu au legatura cu ce ai scris tu in intrebare, dar ti-am citit si intrebarile anterioare si vad ca de la un timp destul de indelungat, timpul e nesimtit si nu mai prezinta niciun interes. Eu unul nu as mai sta langa o persoana care nu-mi ofera ce am nevoie si as cauta in alta parte. Tu nu ai nicio obligatie sa stai acolo. Dar treaba este a ta. Gandul ca,, poate nu o sa mai gasesc pe altcineva" sau ca,, o sa sufar dupa el" este ca o cusca care te tine intr-o relatie toxica.