| anonim_4396 a întrebat:

Vreau o parere. Iubitul uneia prietene de alea mele, una chiar buna pot sa spun o inseala. Este cu alta tipa de vreo cateva saptamani. Eu stiu de vreo 2 zile. Ce sa fac? Sa ii spun prietenei mele? In seara cand eu am aflat ea mi-a spus ca nu se mai intelege cu el ca e foarte schimbat, eu i-am batut apropo ca poate are pe alta si ea il banuie. Azi am vorbit din nou cu ea si am intrebat-o cum mai merge treaba si mi-a spus ca oarecum s-a rezolvat, ca au vorbit si el a zis ca era suparat cu diferite probleme, ca s-a inchis in el etc. Lucru care nu este deloc adevarat. Continua sa lipseasca de acasa mai mereu deci ma insel ca ar fi terminat "aventura". Ce sa fac? Sunt impreuna de mai bine de 3 ani jumate locuiesc impreuna. Ce sa fac? Ma simt foate aiurea ca vad ca ea i-a inghitit galusca si este foarte fericita ca "s-a rezolvat problema" si el continua sa isi bata joc de ea. Si faza cea mai tare este ca amanta stie ca el are o relatie. Vreau un sfat, o parere. Multumesc anticipat

Răspuns Câştigător
| trista12 a răspuns:

Se spune ca nu e bine sa te bagi in relatia altora si totusi, eu sa fiu in situatia ei, mi-as dori sa aflu. Daca ai fi in situatia ei, ce-ai prefera? sa-ti spuna sau sa nu se bage? E dificila situatia, indiferent cum e oricum o sa fie ranita. Mai e o chestie, ce nu stim, nu ne doare, dar personal prefer sa ma trezesc la timp sau sa ma trezeasca cineva la timp! Tu faci cum crezi, repet, cica nu e bine sa te bagi in relatia altora.Eu daca as fi in locul tau, cred ca i-as spune.

| ciocolatacupiperrosu a răspuns (pentru trista12):

Stiu si eu as prefera sa mi se spuna pentru ca oarecum am trecut si eu prin asta si multe persoane de langa mine stiau si nu mi-au spus. Stiu exact cum se simte ea acum si o inteleg de ce a inghitit asa repede vorbele spuse de el care vazute din afara (adica de mine) sunt niste aberatii totale se vede clar ca o minte. Dar cum sa ii spun? Imi este teribil de greu va fi distrusa.

| trista12 a răspuns (pentru ciocolatacupiperrosu):

E foarte greu! Ma mai gandeam la posibiltatea de a discuta tu direct cu el, sa ii spui ce stii si sa il intrebi ce prefera: sa ii spui tu si sa o piarda sau sa sa se potoleasca si sa isi repare relatia, dar si in acest caz te bagi cam mult in relatia lor. E dificil cand e vorba de relatiile altora, de sentimentele altora. Daca tu spui ca deja el are o relatie in paralel e grav, nu e vorba de o greseala, o aventura, e vorba de mai mult. Cauta curajul necesar, spune-i ca esti alaturi de ea si ca o sa o sustii indiferent ce alegere face, subliniaza-i ca nu stii daca nu cumva gresesti spunandu-i, insa reactionezi asa cum ai dori tu sa reactioneze ea daca ar fi cazul.

10 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ar fi de apreciat sa iti tii gura, ce te intereseaza pe tine, chiar daca este pretena ta cea mai buna.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu zic ca ar fi cazul sa-i spui prietenei tale. Greselile de genul nu se fac. Daca o iubea nu mai facea asa ceva.

Răspuns utilizator avertizat
| dadionetwothree a răspuns:

Nu este bine sa te bagi in relatiile altora, dar stiu, e dificil. Este o prietena buna de a ta, sa inteleg. Oricum o sa o doara cand afla dar, incearca sa ii spui mai diplomat. Draga mea, esti sigura ca nu are pe altcineva? Vreau sa spun ca am observat cateva chestii si as prefera sa ramana intre noi...si ii spui. Ramane la alegerea ta, daca o lasi sa sufere cu galusca in gat sau ii spui. In locul ei si eu mi-as dori sa aflu...

| ciocolatacupiperrosu a răspuns (pentru dadionetwothree):

I-am batut apropouri mereu si ea il banuie dar nu are nici o dovada ba mai mult chiar mi-a spus ca cine i-ar spune ei daca ar stii cineva. In seara asta am vazut si cine e tipa si am mai aflat ca el e cam "in limba" dupa ea. Adica nu e doar o aventura si gata.

| Gicu00 a răspuns:

In locul tau as cauta dovezi. De ce? Pentru ca daca as fi eu tipul ala as spune ceva gen "nu stiu cand ai inceput sa ai o problema cu relatia noastra, dar nu e nicio problema din partea mea. Sper ca atunci cand vi cu ceva asa de grav sa aduci si dovezi". Si, stim cu totii ca prietena ta il va crede pe el.

Mai intai mergi la sigur! Daca il vezi pe el cu tipa aia cheam-o pe prietena ta sa vada cu ochii ei. Daca totusi nu se poate ia legatura cu fata aia si intreab-o daca nu cumva ar vrea sa-l desparta pe el de prietena ta. Si daca nici asta nu merge du-te dupa el cand ii prinzi, ii spui ca sti ce se intampla, il santajezi, ii ceri bani, bijuterii, alimente si orice altceva ca sa nu-l torni. Iar in final il dai in gat pentru ca e un nenorocit!

| ciocolatacupiperrosu a răspuns (pentru Gicu00):

laughing foarte amuzant raspunsul tau. Multumesc

| Mikysor17 a răspuns (pentru Gicu00):

laughing))adv tare reaspuns