| denilove a întrebat:

Vreau sa-l intorc inapoi!sad ma intilneam cu un baiat, dar ultimile zile era trist, nu intelegeam de ce dar nu vroiam sa-l intreb, si nu reusisem sa fac nimic cum mi-a spus ca trebuie sa ne despartim, sa raminem prietenisad... ce as putea sa fac, nu vreau sa ma despart de el.

5 răspunsuri:
| GeosBIOS a răspuns:

Se poate ca baiatul as aiba ceva probleme de natura personala, legate de familie, pe care nu se simte in largul sau sa ti le impartaseasca. Cunosc un caz similar, in care baiatul si-a lasat prietena in urma divortului parintilor, deoarece nu prea mai avea chef de glume si iesiri la terase. Inainte era un munte de veselie si buna dispozitie, lasandu-si prietena tocmai fiindca stia ca aceasta il apreciaza pentru felul sau de a fi.

De atunci, pot sa zic ca nu mai este defel acelasi om pe care il stiam odata. Omul e mult mai serios, mai prezentabil si mai mult l-am intalnit din intamplare prin oras, ca pe la chefuri si serate nu a mai dat. Greutatile, oricat ar fi de nedorite, te maturizeaza, zic eu intr-un sens bun.

| denilove explică (pentru GeosBIOS):

Posibil sa ai dreptate...dar nu vreau sa-l pierd

| GeosBIOS a răspuns (pentru denilove):

Pai in cazul acesta, cel mai corect zic ca ar fi sa-l abordezi finut ca sa vezi ce s-a intamplat. Desigur conteaza foarte mult si varsta baiatului si caracterul sau. Daca-i vorba despre cineva peste 20 de ani acesta probabil ca va intelege gestul tau, un adolescent se poate sa se inchida si mai mult in sine.

Spune-i ca ai observat ca de la o vreme e mai trist si mai retras si ca ai vrea sa stii ce il macina, chiar daca nu-l poti ajuta concret cu nimic. Explica-i ca uneori este un ajutor mare, numai sa ai pe cineva caruia sa-i poti deschide inima. Insa nu-l aborda in felul acesta: 'Erai tot timpul suparat si de aceea eu ma simteam negliljata samd', deoarece asta ii va intari si mai mult convingerea ca momentan are probleme mai graitoare decat sa-si piarda vremea cu tine.

| RAY a răspuns:

Vorbeste cu el spune-i ca il iubesti, si dai timp sasi revine daca are probleme, poate ti-a spus asa la suparare

| AlinaEremiaFan a răspuns:

Eu una zic sa vorbesti cu el sa vezi de ce s-a despartit de tine! Probail are probleme personale sau in familie!