| ToxicG a întrebat:

A citit cineva Codul lui Da Vinci? Despre ce e vorba?

Răspuns Câştigător
| Alsodrfegnha a răspuns:

Sa iti spun ceva ca sa iti faci o idee fara sa citesti pe wikipedia (desi recomand si asta): un profesor si o angajata la serviciile Frantei pentru decodificare a mesajelor (cred ca am scris bine) pornesc in "aventura vietii lor" pentru a afla de ce a fost ucis bunicul Sophiei (angajata). In plus, ea vrea sa afle ce voia sa ii spuna bunicul ei inainte sa fie asasinat despre familia ei. Pe parcursul aventurii cei doi isi dau seama ca totul este invaluit intr-o aura religioasa, ca este vorba despre un secret al crestinismului, despre viata si chiar EXISTENTA lui Iisus ca OM SI DUMNEZEU. Sunt urmariti de politie si de serviciile Vaticanului, se ajuta de un vechi prieten al profesorului ( tare smecher tipu' ala dar care in final se dovedeste a fi cel care doreste sa ii ucida si pe ei asa cum l-a ucis si pe batran si pe ceilalti membri ai organizatiei OPUS DEI-organizatie religioasa care pastreaza secretul crestinismului de care vorbeam, care ar putea schimba RADICAL legile firii umane) si intr-un final totul se termina cat de cat cu bine, adica Sophie afla ce dorea, profesorul ramane in viata (cred ca asta inseamna happy-end thinking ), intre cei doi apare o mica idila iar secretul care a facut ca toate astea sa se intample este in continuare pastrat, in virtutea pastrarii echilibrului de pe Pamant. D. Brown a scris atat de bine cartea, incat in 500 de pagini (cat a avut cartea mea) a relatat extraordinar de multe chestii (deloc plictisitoare!) care au loc pe parcursul a doar doua zile. Nu-ti zic despre ce secret e vorba. Citeste-o, dar ai grija ca am observat ca aceasta carte are caracter manipulator. So, have funbatting eyelashes

4 răspunsuri:
| Lynna a răspuns:

Gasesti aici http://ro.wikipedia.org/wiki/Codul_lui_Da_Vinci vroiam sa citesc insa gasisem ceva mai bun si am renuntat. Oricum, din cate stiu este o care interesanta.

| Alexandra58 a răspuns:

Sa stii ca este interesanta : Http://ro.wikipedia.org/wiki/Codul_lui_Da_Vinci