| anonim_4396 a întrebat:

A facut cineva Cambridge? Unde ma pot angaja cu diploma?

6 răspunsuri:
kratos
| kratos a răspuns:

Oriunde se poate te poti angaja. Este un atestat ca stapanesti englezawinking, un atu la cv!

| MariaSimo a răspuns:

Cambridge-ul e recunoscut international. Iti atesta nivelul de limba. Exista firme si in Romania care iti cer un anumit nivel de engleza. De cele mai multe ori insa te pun la interviu sa vorbesti in engleza, asa ca diploma nu te prea ajuta.
Din punctul meu de vedere diploma e necesara pentru job numai daca vrei sa fii prof de engleza, traducator sau interpret.

Exista o situatie in care totusi ar fi un atu: daca sunt extrem de multi candidati pe o pozitie, atunci ai trece drept om serios, care isi ia in serios viitorul. Poate sa fie un atu.

| simona_1150 a răspuns:

Depinde. Am auzit ca deja daca ai FCE nu prea mai are importanta atat de mare... In ziua de azi, toti iau FCE. Deci...invata pentru CAE.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Vise, poti sa ai orice diploma, fara relatii, nicaieri, daca contesta cineva, atunci roaga-l sa te angajeze.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Si unde ai dat examenul?
Eu nu stiu unde sa ma inscriu?

| nitro99 a răspuns:

Cambridge presupune cunostinte de limba engleza peste medie, in consecinta oricine are nevoie de o persoana care sa stie si engleza este un atu daca il ai cum spunea si kratos. pentru informatia ta: atestatele care sunt "obtinute" la sfarsit de liceu nu valoreaza 2 bani, in schimb certificarile si cursurile pentru manager, constinte IT, calificare inspector pentru ceva anume au cu totul alta valoare pentru ca un angajator isi da seama dupa ce diplome ai ca totusi ai ceva in cap. si numa refer la 10 diplome la Spiru si te miri ce facultati. ma refer la certificari si comptetnte pentru care platesti mai mult ca la 3 ani de faculta normala.