| MZc a întrebat:

A invatat cineva alfabetul chirilic? Trebuie sa invat sa citesc in limba chirilica pentru facultate si mi se pare destul de greu.Pentru cei care l au invatat cat v-a luat sa-l invatati?

2 răspunsuri:
| Dismally a răspuns:

Da, il invatasem si eu, nu este greu, intr-o saptamana il inveti fara probleme.

| WhatABeautifulDay a răspuns:

Nu exista 'limba chirilica'. Depinde care alfabet il inveti, si rusa si bulgara de exemplu folosesc acest alfabet, dar sunt anumite diferente intre ele. Multe litere sunt la fel ca in alfabetul latin. Daca il exersezi zilnic, cam in 3-4 zile reusesti sa il inveti.
Incearca sa cauti pe net texte in limba respectiva sau sa scrii cuvinte romanesti on alfabetul chirilic pentru practica.