cami
| cami a întrebat:

A particitat cineva la olimpiada de franceza-faza judeteana- (anii anteriori)? A fost usor/greu?

3 răspunsuri:
Raul9004
| Raul9004 a răspuns:

Eu am fost pe a 9-a la faza judeţeană... m-a luat cam "tare", mai ales că nu sunt eu francezul perfect, dar un elev pasionat de limbă şi care învaţă bine nu ar trebui să se teamă de aşa ceva. (eu sunt mai leneş din fire) happy

| andalu a răspuns:

Buna! Eu am participat 3 ani la rand insa acum mult timp.adica aproximativ acum 6 ani. Mie mi s-a parut destul de dificil la faza nationala, gandeste-te (daca stii) cum decurg lucrurile la lb si literatura romana, este greu sa ai inspiratie buna tocmai in acel moment cand te coplesesc si emotiile,, pe langa asta, in cazul olipiadei de limba franceza trebuie sa stapanesti f bine limba astfel incat sa nici nu trebuiasca sa te concentrezi pe cum s-ar conjuga corect un anumit verb la un anumit timp, sau sa ai pb cu unele cuvinte pe care sa le traduci din ro in fr, traducerea trebuie sa vina de la sine. Fazele judetene sunt ok, nici simple nici grele. Oricum, e o experienta frumoasa, f frumoasa! Succes!

| Lady.Love a răspuns:

Poti cauta subiectele pe google si vei afla daca e usor sau nu. happy