| dianaaaaa01 a întrebat:

A reușit cineva să ajungă la nivel B2 de limbă germană într-un an de la zero? Mă puteți ajuta cu câteva sfaturi?

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Da, cu conditia sa studize cel putin 8- ore pe zi NUMAI limba germana.

| NLS a răspuns:

La mine cam atât a durat, dar am făcut 6 luni de 2 ori pe săptămână ore la cursul de integrare, si o luna intensiv la Goethe Institut.
Restul, am învățat singur, din niște cărți vechi.

Daca cunoști bine gramatica limbii romane, e un avantaj pentru a învăța cum funcționează gramatica lb germane, insa cele doua nu sunt deloc asemănătoare.
Iar declinarile... Mult succes. Eu sunt de 10 ani în Germania, vorbesc cu vocabular de C1, și declinarile nu le stăpânesc.

Îți pot recomanda și niște canale de Youtube dacă vrei, pe care le urmăream des, pentru a asculta accentul nativ, a învăța fraze, cuvinte noi, etc.

| dianaaaaa01 explică (pentru NLS):

Multumesc frumos! ????????

| ReddY25 a răspuns (pentru NLS):

Mai cunoști și alte limbi?

| NLS a răspuns (pentru ReddY25):

Da:
engleza,
franceza (am uitat destul de mult, desi am studiat 11 ani),
maghiara (incepator)