Întrebare recomandată | AvalohAlyn a întrebat:

A-ti fi de acord cu introducerea unei ore la scoala de Cultura generala in care sa se prezinte informatiile de cultura generala din toate domeniile? A-ti fi totodata de acord sa fie o ora sau o lectie la biologie in care sa se prezinte si teoria creationismului(si a designului inteligent si teoria evolutiei? Stiu, programa e supraincarcata cu ore multe etc dar credeti ca ar fi benefice pentru cultura si om aceste 2 chestiuni?

Răspuns Câştigător
| CristiSeeker a răspuns:

Sincer, da, pentru ambele. Desi ipoteza (nu teoria) creationsta mi se pare absurda, nu este o idee rea in a fi prezentata, cu scop comparativ, pentru a oferi optiuni, atat timp cat este doar prezentata (spun asta in teama de a nu deveni o extensie a orei de religie). Eu acum termin liceul si imi dau seama cat de nefolositoare (chiar negative, uneori) sunt anumite ore, precum cele de religie (care nu au ce cauta in scoali), de sport (care nu sunt luate in serios nici de catre profesori) sau muzica si desen (care cred ca pot fi integrate intr-o singura ora, de arta si cultura, in care sa fii educat si trecut prin arta si cultura, fara a fi obligat sa scrii portative sau sa desenezi, chiar daca esti un non-talent). As introduce ore cu potential de a fi folositoare cu adevarat, precum ore de: cultura generala (asa cum ai sugerat si tu anterior), educatie rutiera, logica (mai devreme de clasa a 9-a si mai accesibila). Totodata as simplifica materia celorlalte discipline, pana in punctul in care acestea isi prezinta utilitatea, as micsora perioada de studiu si as imparti-o mai devreme pe specializari (facultative) cu mai multe optiuni bine delimitate, adaugand, dupa cativa ani de studiu ore libere in orar, timp in care fiecare elev isi alege o disciplina sau activitate pe care sa o desfasoare in incinta unitatii de invatamant.
De asemenea o investitie majora in material de studiu modern (enciclopedii, computere, table interactive, programe, etc.) ar fi foarte folositoare.

21 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Aş prefera să se introducă mai multă Logică (ducem lipsă).

| waXonwaXoff a răspuns:

O ORA DE CULTURA GENERALA, ar fi super+inca o ora de sport pentru liceu.Si astea sa fie ultimele ore vineri.

Totusi ora de cultura generala va ramane doar pe hartie, multi cred ca ar ramane corigenti la materia asta. Poate mai multe concursuri de cultura generala.

| aliceinchains a răspuns:

A doua chestie deja se face. Plus de asta, mai e ora de științe, în care e și Teoria Evoluției.
Și, asta cu ora de cultură generală... mhm, practic din toate materiile poți lua câte ceva, ceea ce e important, așa ai cultură generală, pe lângă cărțile sau sursele care te interesează. Adică ai vedea că în ora aia s-ar face tot ce faci în mod obișnuit la mai multe materii: fizică, biologie, istorie, geografie etc., doar că mai îndesat. Rea nu ar fi, nah.
Aline, vezi că se scrie "ați", ia tu o carte de gramatică înainte de orice altă carte. Și citește, nu strică!

| Narcis2007 a răspuns:

Da doar daca nu s-ar pune note dar prezenta ar fi obligatorie

Răspuns utilizator avertizat
| Narcis2007 a răspuns (pentru TheMechanix):

Daca s-ar pune note unii ar fi stresant... daca vrei sa inveti ceva esti atent daca nu e treaba ta

| Nowingsangel a răspuns:

Faza cu ora de cultura generala ar fi foarte folositoare, teoria creationismul si cea a evolutiei sunt oricum prezentate la istorie/biologie big grin

| DeyCj a răspuns:

Dacă ar scoate religia(care din dictatură la fel ca la informatică unde numai Windows îi învață pe elevi, dar cică îi informatică, la fel și la religie îi numai ortodoxă=>dicatatură) și ar înlocui cu chestia asta care chiar ar fi utilă ar fi grozav.Dar cum MEC(Ministerul Aberațiilor și Cretiniilor) nu va face asta nu se va întâmpla

| Azµre a răspuns:

Da de ce nu, poate așa vă mai vine și mintea la cap.

| LegionarulRoman a răspuns:

Sa se scoate desen si muzica,iar sportul sa se faca insa sa nu fie o povara pentru elevi.

In rest ar fi de folos :ore de cultura generala(aici o sa intre si cultura despre desen si muzica),logica,cod rutier.

LEgat de orele de religie...da,trebuie.Ore de ortodoxie. Aceasta va fi o ora obligatorie(cu posibilitati de a nu participa daca esti de alta religie), insa de asemenea va fi o ora de destindere, insa serioasa, unde subiectele vor fi atat moderne, cat si legate de dogma.Se va anota numai cu note mari, asta doar in caz de obrazncie, nesimtire etc. Ateii nu vor fi sanctionati daca isi exprima parerea, insa se va purta o discutie stiintifaca cu acesta pentru ai demonstra ca nu are dreptate( rezulta ca profesorul trebuie sa fie super citit).

| marcous a răspuns (pentru LegionarulRoman):

Logica? materia asta (din cate tin eu minte, ca au trecut zeci de ani de cand am terminat eu liceul) nu avea nicio legatura cu logica. Logica era cea mai ilogica materie (noi o numeam ilogica)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daaaaaaaaaaaaaa!
Programa nu este incarcata. Intreaba-ti bunicii cite materii se faceau pe vremea lor si cite ore pe zi aveau. Te vei inspaiminta!

| Bluebutterfly80 a răspuns:

O ora de cultura generala ar fi buna!
mai multe ore de gramatica limbii romane ar fi si mai bune, mai ales ca ''ati fi de acord'' se sctie fara cratima!
happy succes

| DiamantulAuriu a răspuns:

Da ar fi fain

| Isabella95 a răspuns:

Avem destule materii.
Poate ar trebui sa introduca o matere numita "Pregatirea eleviilor pentru viata" sau "Totul despre sex"

| marcous a răspuns:

Da, sunt de acord cu o ora de cultura generala, 90% din populatia Romaniei duce o lipsa severa.
Cu teoria evolutionista nu sunt de acord, si nici cu religia in scoli. Astea nu sunt subiecte care sa ne ajute in cariera ce o alegem (ma rog, pe care urmeaza sa ne-o alegem)

| iSimo a răspuns:

Daa happy mi se pare un lucru super interesant, dar ar trebui sa nu se mai faca o materie gen muzica sau civica.big grin

| AnDrEy_8110 a răspuns:

Da, de ce nu?

| AddaElly a răspuns:

Da.e o idee superba. happy Niste materii /ore noi nu strica pentru nimeni!

| SpyMin a răspuns:

Da, ar fi foarte tare happy

| Marian_Baciu_1992 a răspuns:

O idee geniala pentru ca astea sunt locuri esentiale ce trebuie cunoscute de orice om.adica orice om trebuie sa stie cine a fost Adolf Hitler de exemplu Napoleon, Capitalele macar ale Europei etc. sunt chestii esentiale si tin de integrarea in societate. ar trebui votata o lege in parlament. dar am uitat. la noi parlamentarii sun ocupati in timpul sedintelor in mare parte cu somnul si cu furatul din banii publici. #