| Gabytzu97 a întrebat:

Ajutati-ma si pe mine cu un exercitiu la romana, plizz. Dau funda + vote big grin

Identifica n fragmentul Vizita (I.L.Caragiale) caracteristici ale schitei ca specie literara si dezolta-le intr-o compunere de 10-15 randuri.

Răspuns Câştigător
| WeeD a răspuns:

Nu iti dau mura`n gura dar uite un plan pe care trebuie sa-l respecti:

I. Informaţii generale despre autor şi operă(in cazul de fata Vizita de I L Caragiale)
1. Cele mai importante creaţii ale autorului şi tematica acestora
2. Tema operei analizate
II. Definiţia schiţei
III. Prezentarea conţinutului textului studiat
1. Rezumat
2. Caracterizarea personajului principal
IV. Concluzii – elemente tipice schiţei
1. acţiunea este restrânsă, constituindu-se dintr-un număr limitat de întâmplări prezentate cronologic
2. intervalul de timp surprins este foarte scurt
3. ritmul povestirii este alert, autorul evitând prezentarea unor detalii
4. se conturează, de obicei, un singur personaj principal, iar personajele secundare sunt reduse numeric
5. personajul principal este prezentat sumar, imaginea lui constituindu-se dintr-un număr redus de însuşiri, care accentuează o trăsătura dominantă
6. autorul foloseşte cu predilecţie ca moduri de expunere, naraţiunea şi dialogul şi în mică măsură descrierea
7. cel mai semnificativ mod de expunere este dialogul, care asigură atât evidenţierea trăsăturilor principale, cât şi concizia textului şi dinamismul acţiunii.