| AHappyDay a întrebat:

Ce este past participle si cand se utilizeaza in limba engleza?
Care este diferenta dintre past participle si past simple?
Veniti si cu exemple daca puteti( unul cu past simple si altul cu past participle)
Va rog sa explicati cat mai bine. Dau funda si vot.

Răspuns Câştigător
| ParanoidKidu a răspuns:

Bună! Past participle este participiul şi intră în componenţa timpurilor compusetongueresent Perfect,Past Perfect.
Past Particple este forma a treia a verbelor neregulate şi nu este un timp(see-saw-seen,seen este forma, sau watch-watched,watched fiind forma a treia deoarece este verb regulat) şi la Past Simple se foloseşte forma a doua a verbelor(în ex meu saw este a doua formă şi watched la al doilea ex).
Past Simple: I wrote a letter three days ago.(wrote forma a doua a vb "to write" -wrote-written(past participle).
Past Participle ( propoziţii în care past participle intră în componeţa unor timpuri)
Present Perfect: I haven't made the bed yet.(când acţiunea începe în trecut şi se continuă în momentul vorbirii)
Past Perfect: I had been at the circus before you.(mai mult ca perfectul în lb română, când acţiunea se desf înaintea altei acţiuni trecute şi terminată înaintea momentului vorbirii).
Pa, pa