| Narcissa a întrebat:

Am nevoie de ajutor de la cineva care stie engleza. Limba engleza are 3 timpuri princilpale : trecut, prezent si viitor. Cu prezentul si viitorul ma descurc, dar nu stiu sa folosesc timpul trecut care are mai multe timpuri (daca intelegeti ce vreau sa spun) : past perfect, past continuu si altele. Ma puteti ajuta sa le inteleg? Cand se foloseste fiecare? Sau se pot compara cu cele din limba romana? Care e care?
Multumesc anticipat, dau funda si vot. (: Sper ca ati inteles ce vreau sa spun (:

3 răspunsuri:
| andreeaoprea a răspuns:

Ti-as putea explica eu dar nu stiu daca pot sa scriu aici intr-un commentbig grin
past tense simple e cand exprimi o oarecare actiune simpla din trecut: ex: i made a mistake advb sunt : yesdaterday, last week, a month ago.
past tense continuous e at cand e o actiune trecuta in progres sau o actiune trecuta intrerupta de alta actiune trecuta ex: he was eating during the english class sau they were chatting when the phone rang. advb pentru timpul asta sunt in principiu cam aceleasi pentru past tense simple + during, while, as, when.
past perfect simple exprima o actiune terminata inaintea unei alte actiuni din trecut. De ex: he has finished his chores before his mother called him for dinner. advb folosite: before, after, by the time, ever, never.
past perfect continuous e tot o act exprimata inaintea altei actiuni trecute, dar care e inca in progress. ex: he had been working for 2 hours before the phone rang. advb: by the time, before, for, since...
Sincer nu stiu daca ai inteles ceva, noua asa ne-a predat profa in liceu si eu le-am inteles foarte bine si nu cred ca le mai uit vreodata. In caz ca ai nevoie de mai multe explicatii, mai lasa un comment pentru ca e posibil sa mai intru pe site. Baftatongue

| andreeaoprea a răspuns (pentru andreeaoprea):

Scuze "he had finished his chores..."

| mixxjim a răspuns:

Uite aici niste explicatii, poate te ajuta http://www.marplo.net/engleza/gramatica