| Florincrap a întrebat:

Ajutor!
Ieri,un coleg de-al meu a vomitat.Ca sa scape de orice responsabilitate,m-a acuzat pe mine,stiind ca eu sunt timid,nu ma pun in gura cu altii,pentru ca imi e frica. A fost chemat domnul meu diriginte,m-a privit sfidator,incercand sa imi spuna "Hai,recunoaste,stiu ca tu ai facut.",dupa aceea spunandu-mi "Nu e crima sa recunosti. Cine a facut? Tu sau colegul?",raspunzand adevarul:colegul a vomitat. Dar toti din clasa au spus "El a vomitat",referindu-se la mine. Ei sunt aliati cu acel coleg,eu sunt singur,aliatii mei sunt profesorii.
Pentru prima data,m-am simtit singur,fara aparare. Paruse ca domnul diriginte era de partea majoritatii (cei care au mintit pe fata spunand ca eu am vomitat). Acum rusinea care se invarte (pe mine,bineinteles) e foarte mare.
Colegii au spus ca o sa ma mut in cealalta clasa,una unde este un bataus care m-a torturat,sincer sa fiu, 2 ani de zile.
Acum ma gandesc la ce e mai rau,ca domnul diriginte o sa imi dea un picior in fund,o sa zica "Afara din clasa!" si o sa ma transfere,fara voia mea,in cealalta clasa,desi e aliatul meu (de fapt, toti profesorii sunt de partea mea).
Ce parere aveti?
Multumesc anticipat.

5 răspunsuri:
| onlyme2851 a răspuns:

Nimeni nu te muta pentru asa ceva. Colegul tau e de fapt cel fricos, pentru ca nu si-a asumat responsabilitatea. Spune-le parintilor ce s-a intamplat, explica-i si domnului diriginte, mai bine intre 4 ochi.

| slayer09 a răspuns:

Poi ai putea sa stai de vb cu dirigintele tau si sa ii explici fata in fata, intre 4 ochi, cum s-a intamplat, asa cum ai scris aici, si sa ii explici ca esti cam timid si ca toti colegii te marginalizeaza...si ii explici pe indelete ce se intampla cu tine. asa ai mai multe sanse sa te inteleaga si sa nu iti faca nimic..ba chiar sa devii prieten si cu el si sa nu mai aibe incredere in ceilalti.

| Park1Suin a răspuns:

Nu fi timid.Asta e minusul tau. Daca ei se rad de tine, si spun ca tu ai vomitat(chiar daca ei stiu ca nu ai vomitat), inseamna ca ei doar se pricalesc de tine.Nu te implica in treburile colegilor.Staruiete sa fii cat mai departe de locul unde se petrece actiunea.Si repet,nu fi timid!
Uita-te in oglinda,incepe s-a vorbesti clar si fara teama,mai inteles?
Ca esti timid nu te ajuta la nimic.
Daca nu vei fi mai increzut in tine,vei fi temos, si vei suporta minciuna, atunci
cand vei fi mai mare, o sa te descurci tare, tare tare greu.

| Florincrap explică (pentru Park1Suin):

Cateva modificari gramaticale:"staruiete"=straduieste-te
s-a vorbesti=sa vorbesti
temos=in Romania se spune temator.

| nursa a răspuns:

Pustiu' nimeni nu te transfera fara voia ta si a parintilor tai decat daca ai facut ceva cu adevarat grav. Incearca sa vorbesti cu ai tai parinti fara rusine si vor rezolva ei problema. Daca nu vrei sa vorbesti cu parintii mergi si vorbeste cu d-le tau diriginte si fa-l sa inteleaga ce se intampla cu adevarat. Nu-i mai baga pe colegii tai in seama. O sa-i doara foarte tare cand o sa vada ca nu-ti pasa de ceea ce spun ei.