| Florincrap a întrebat:

AJUTOR!

Am o problema,legate de timiditatea pe care o am eu:Atunci cand colegii ma parasc ca as fi facut ceva (ceva care nu s-a intamplat in realitate),eu doresc sa ii spun acest lucru domnului diriginte (colegii stiu ca sunt tocilar,dupa parerea lor si am o relatie excelenta cu profesorii,iar cei care imi spun "tocilar" sunt "certati" cu acestia din urma). Dar,problema cea mai mare e ca ei stiu ca sunt timid, iar cand eu vreau sa ii spun d-lui diriginte, ma santajeaza (Daca ii spui dirigului,te spunem si noi!). Si,atunci cand ma duc la domnul diriginte,am o senzatie de frica,iar atunci am niste emotii... Practic sunt nevoit sa mint ca sa pot scapa de colegul de banca care, daca afla ca il denunt, ma bate. (Pai, ma duc sa intalnesc "un coleg care l-am cunoscut in clasa 1", dar de fapt acest "coleg" e, de fapt dirigintele)
Cum pot scapa de aceasta timiditate si sa imi exprim liber pasurile domnului diriginte?

Sunt in clasa a 5-a.

P.S:

13 răspunsuri:
| CrazyTeenager a răspuns:

Pe moment cand ei baga vrajeala, tu fii mai tare in gura ca ei, cu dirigintele in clasa nu au ce sa iti faca, nimeni nu are dreptul sa te acuze pe nedrept, tie frica de colegul tau / colegii, nu rezolvi nimic, vino cu un parinte la scoala, un frate mai mare sa il i-a la bataie, sa bage frica in ei.
Apuca-te de un sport sau dans, chiar daca nu te caracterizeaza, esti la o varsta la care poti invata, iti va revizui atitudinea, te va scapa de emotii, dezinhiba, te va ajuta sa fii mai dezinvolt pe termen lung sa te exprimi liber.

| MrAnderson a răspuns:

Salut,

Pai daca zici ca nimic din ce spun ei nu e adevarat, cu ce te pot santaja? Mergi si spune-i dirigintelui ce ai pe suflet, si despre amenintarile cu bataia. E ceva serios.
Intai vorbeste cu parintii, ori cu un frate sau prieten mai in varsta.

| Florincrap explică (pentru MrAnderson):

Pai...am o frica in fata lui, sa nu ma fac "de rasul curcilor"
Plus ca, e masiv, e profesor de sport.

| MrAnderson a răspuns (pentru Florincrap):

Pai de ce sa te faci de rasul curcilor?
E profesor, inseamna ca ii place sa ajute copii, cum esti si tu. Si in plus, e dirigintele tau, e obligat sa rezolve astfel de probleme.

| Florincrap explică (pentru MrAnderson):

Pur si simplu ca sunt timid. Cu un profesor de sport se vorbeste altfel decat cu unul de romana.
PS:Sfaturi?

| MrAnderson a răspuns (pentru Florincrap):

Se vorbeste la fel cu oricare altul...
Doar pentru ca nu-l intelege pe Eminescu in profunzime, nu inseamna ca nu poate fi receptiv la problemele tale, ca elev al sau.
Cred ca in cazul asta cu bataia, e de fapt cel mai capabil sa te ajute. Nu sa te invete cum sa-i bati pe altii, ci cum sa eviti sau sa te aperi in astfel de situatii.

| Florincrap explică (pentru MrAnderson):

Ar fi dificil, dirigintele a facut handbal de performanta, nu kick-boxing, iar cum eu sunt slab pregatit (fizic)...
Plus ca toate astea (fapte care nu s-au intamplat) le-au invatat de la un fost coleg de clasa din a 3-a si a 4-a. (extrem de delicvent, il stie toata scoala.)

| MrAnderson a răspuns (pentru Florincrap):

Ce treaba are ce-a studiat asta? Ii faci biografia acum?
E dirigintele tau si o sa te ajute.
Numai ca trebuie sa-ti aduni putin curajul si sa-i spui.
Crede-ma, n-o sa-ti spuna "nu".

| michael5813 a răspuns:

Nu iti mai arta slabiciunea in fata colegilor. "rautacismele" de acest fel sunt cat se poate de normale la aceasta varsta iar cel mai bun mod de a le neutraliza este se razi cu ei de acele nazdravanii pe care le faci si tu probabil in clasa! in felul acesta ei te vor cosidera "baiat de gasca" iar faptul ca nu te vei mai lasa afectat de santajul lor o sa-i faca sa se plictiseasca destul de repede de toata povestea! nu inseamna ca daca tu esti silitor iar ei mai putin nu se poate sa fiti buni prieteni totul este ca tu sa nu cazi in pacatul lor : acela de a nu invata! eu mereu ai spun ficei mele : munceste acum mai putin ca sa trudesti mai putin cand vei fi mare!

| AmXjKr a răspuns:

Daca taci, ramai prost. Deci: i-ati inima in dinti si dai in... lor de aici de copiii. Ca de eram in locul tau, dupa scoala le-o dadeam de ma respectau si in vise.

| SamsungGalaxyS3 a răspuns:

Hey, ai putea sa ii spui domnului diriginte in particular ( ca si cum ar fi un secret intre voi 2 ) ma intelegi tuwinking
Ei n'au cum sa afle doar daca dirigintele vostru e rautacios si spune ce i'ai spus tu, sau... incerci cumva sa ii inregistrezi pe un telefon ceva cand iti fac ceva, sper sa nu se ajunga la asta, si le arati inregistrarea dirigintelui tauwinking
Stai, daca nu ai nici un prieten in clasa aia, chiar poti sa ii parasti pentru ca doar nu o sa-ti retezeze capul laughing
Daca prind ura pe tine incearca sa te muti la o alta clasa unde esti simpatizatwinking ( serios, chiar am auzit cazuri, un prieten de al meu... )

Daca mai vrei alte pareri ma contactezi pe TPUwinkingwinkingwinking

pentru efortul depus, merit o funda :* :*

| xLionel a răspuns:

Problema asta am avut-o si eu in clasa a 5-a. Problema era ca eram forte timid, acum am mai prins curaj si ma pun cu toti „in gura", si nu mai am probleme, ii spun dirigintei daca am probleme si se rezolva happy Daca o sa ramai asa timid in clasa 1 8-a se vor lua toti de tine!
Bafta!

| MălinaSophy a răspuns:

Pai,in primul rand mi-s-a intamplat si mie sa fiu santajata cu chestii care nu s-au intamplat, dar nu trebuie sa te lasi moale pentru ceva ce nu e adevarat, daca tu stii ca nu s-a intamplat nimic, nu are de ce sa iti fie teama, gaseste-ti un prieten/a care sa te inteleaga si sa iti fie martor gen:eu nu am facut nimic! Am stat cu ...toata pauza! Nimanui nu trebuie sa ii fie frica sau rusine de diriginte, vorbeste intre patru ochi cu el si spune-i ce ti se intampla!